Magnez a mięśnie

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędny jest magnez. Odpowiada on za właściwy przebieg procesów życiowych. Wystarczy, że pojawią się niedobory magnezu, a organizm będzie gorzej funkcjonował. Nawet taki drobiazg, jak zwykły, ale cyklicznie występujący skurcz mięśnia najczęściej wywołany jest przez niedobór tego pierwiastka. Dlatego należy wiedzieć, od czego zależy poziom magnezu w organizmie i jakie są najlepsze jego źródła.

123RF

Za co odpowiada magnez?

Pierwiastek ten odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu, stabilizację działania układu nerwowego i wpływa na usprawnienie pracy szarych komórek. Bierze on także udział w przemianie białek, tłuszczów i węglowodanów oraz odpowiada za prawidłową dostawę energii niezbędnej do właściwego funkcjonowania organizmu. Jest odpowiedzialny za dostarczanie energii do komórek nerwowych w mózgu, co wpływa na zmniejszenie się ich nadpobudliwości. Magnez wpływa też na poprawę procesów myślowych oraz pamięci.

Jego działanie nie ogranicza się tylko do obszarów mózgu. Odpowiada on także za to, że układ naczyniowo-sercowy pracuje sprawniej i wydajniej. Im większe jest stężenie magnezu w organizmie, tym mniejsza jest szansa na wystąpienie zawału mięśnia sercowego. Na dodatek pierwiastek ten nie tylko zapobiega chorobom serca, ale także w aktywny sposób wspomaga ich leczenie. Osoby po zawale mięśnia sercowego bardzo często otrzymują dożylnie magnez, gdyż sprawia on, że nie powstają skrzepy oraz nie pojawia się arytmia, która może być w takich przypadkach niebezpieczna.

Suplementy dla sportowców


Należy wiedzieć, że magnez wraz z witaminą D i wapniem odpowiada za budowanie zębów i kości. Aby był jednak skuteczny, należy pamiętać, że wapnia musi być dwa razy więcej niż magnezu. Jeśli więc dieta jest bogata w magnez, to chcąc mieć silne kości i zapobiec osteoporozie, należy zwiększyć w niej ilość wapnia. Odpowiednia równowaga jest niezwykle ważna, gdyż pozwala na osiągnięcie optymalnego działania obydwu pierwiastków.

Magnez odpowiada także za regulację napięcia mięśni. Kiedy systematycznie pojawiają się skurcze mięśni, można przypuszczać, że ich powodem jest niedobór magnezu. Pierwiastek pomaga także w leczeniu kontuzji. Chroni organizm przed toksycznymi pierwiastkami, które mogą znajdować się w warzywach lub owocach. Zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych, odpowiada za usprawnienie pracy układu oddechowego. Jest stosowany do łagodzenia dolegliwości, których objawem jest napięcie przedmiesiączkowe czy bóle menstruacyjne. Uważa się także, że może zapobiegać pojawianiu się migren, a nawet cukrzycy. To jednak nie zostało jeszcze w pełni udowodnione.

Jakie są objawy niedoboru magnezu?

Objawy niedoboru magnezu są bardzo charakterystyczne, choć czasem można je pomylić z objawami innych schorzeń. Ale kiedy pojawia się u nas nerwowość, kołatanie serca, rozdrażnienie, bezsenność, skurcze mięśni, zmęczenie, drganie powieki, może to świadczyć właśnie o niedoborze tego pierwiastka. Ostatnio przeprowadzone badania naukowe dowodzą, że osoby narażone na długotrwały niedobór magnezu częściej zmagają się z miażdżycą i nowotworami.

Środki ułatwiające odchudzanie

Problem ten nie występuje u osób, które mają odpowiednio zbilansowaną dietę i odżywiają się zdrowo. Należy wiedzieć, że są czynniki, które utrudniają przyswajanie magnezu. Należą do nich:

 • przewlekłe biegunki,
 • częste zażywanie środków przeczyszczających,
 • używanie środków odwadniających,
 • spożywanie dużych ilości alkoholu.

Na niedobór magnezu narażone są także osoby, które chorują na cukrzycę, cierpią na zespół wadliwego wchłaniania lub w wyniku choroby są bardzo odwodnione.

Kto narażony jest na niedobór magnezu?

Na niedobór magnezu najczęściej narażeni są:

 • studenci i uczniowie, którzy intensywnie pracują umysłowo. Wysiłek taki wymaga
 • odpowiedniej ilości magnezu;
 • wszyscy, którzy zmagają się z przewlekłym stresem;
 • wykonujący ciężkie prace fizyczne;
 • wszyscy, którzy stosują restrykcyjne diety odchudzające lub te oparte tylko o jeden składnik;
 • kobiety ciężarne lub będące w okresie przekwitania.

Czy magnez można przedawkować?

Można doprowadzić do wystąpienia nadmiaru magnezu w organizmie. Nie zdarza się to często. W momencie, w którym zaczynamy przyjmować więcej magnezu, jest on wchłaniany coraz słabiej. Jego nadmiar jest usuwany przez nerki. Jednak nie można wykluczyć przedawkowania magnezu i stosując suplementy, należy dokładnie przestrzegać zaleceń zawartych w ulotce. Jeśli pojawią się nudności, biegunka, zawroty głowy, trudności w oddychaniu, może to świadczyć o nadmiarze magnezu. Należy wtedy niezwłocznie udać się do lekarza. Także w przypadku, kiedy zmagamy się z chorobami nerek, niezbędna jest konsultacja lekarska przed przystąpieniem do zażywania preparatów z magnezem. Pierwiastek ten usuwany jest bowiem przez nerki i może ograniczyć skuteczność terapii stosowanych w chorobach tego narządu.

Kontuzje, urazy, stłuczenia


Jakie są naturalne źródła magnezu?

Jeśli nie chcemy, aby dokuczał nam skurcz mięśni, drganie powieki i inne objawy niedoboru magnezu, warto zadbać o jego odpowiedni poziom. Zamiast sięgać po suplementy diety, lepiej zdecydować się na naturalne źródła tego pierwiastka. W tym celu wystarczy tylko zmodyfikować dietę. Do najlepszych źródeł magnezu można zaliczyć:

 • kakao,
 • produkty zbożowe, szczególnie kaszę gryczaną,
 • warzywa strączkowe,
 • czekoladę,
 • orzechy,
 • owoce morza.

Mniej magnezu zawierają:

 • kasze jęczmienne,
 • groszek,
 • szpinak,
 • sery żółte,
 • banany,
 • natka pietruszki,
 • ryby.

Natomiast mleko, jajka, podroby, jasne pieczywo, ryż zawierają niewielkie ilości pierwiastka. Odpowiednio zbilansowana dieta, składająca się z właściwych produktów, sprawi, że poziom magnezu w organizmie będzie odpowiedni.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Moda na crossfit Kołatanie serca Metoda wstępnego zmęczenia mięśni Przyczyny bólu mięśni i stawów Czym są kurcze cieplne mięśni? Zawał serca Joga Arytmia serca Na czym polega step aerobik? Joga w pigułce dla początkujących Jak ćwiczyć jogę w domu? Jak ćwiczyć aerobik w domu? Jak ćwiczyć ABT w domu? Przyczyny skurczów łydek w ciąży Fitness Sposoby na kolkę Ból nóg u mężczyzn Do czego służy stepper? Skurcze mięśni w wodzie – zapobieganie Dlaczego warto pływać? Przyczyny skurczu łydek Przyczyny skurczu mięśni

Popularne w tym tygodniu:

Sześciopak i brazylijskie pośladki Be! Dlaczego warto zaprzyjaźnić się ze sztangą - korzyści treningu siłowego Sport Kid Deodorant – skarpetki sportowe dla dzieci – nowe kolory i rozmiary Piękne ciało na lato? Przygotuj się już teraz!