Chrom a odchudzanie

Dlaczego chrom jest ważny dla naszego organizmu? Ponieważ normuje ilość glukozy w naszej krwi, dzięki temu pierwiastkowi zwiększa się też poziom tzw. dobrego cholesterolu, czyli jest jak najbardziej potrzebny. W aptekach dostępne są tabletki na odchudzanie, które w składzie mają chrom. Jednak opinie wśród dietetyków i trenerów na temat zastosowania chromu w odchudzaniu nie są zgodne.

123RF

Jak działa chrom?

Stosowanie chromu pomaga w redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej, czyli wspiera nasz metabolizm. Jest udowodnione, że zażywanie chromu zmniejsza apetyt na cukier. Dodatkowo chrom wpływa pozytywnie na ciśnienie tętnicze, a także utrzymuje w normie cholesterol.

Jest to pierwiastek, który nie musi być przyjmowany tylko w postaci tabletek, ale można go także znaleźć w produktach spożywczych, np. w kukurydzy, kaszy, szparagach, owocach morza, zalecane są koktajle na odchudzanie wykonane np. z jabłek. Oprócz tych produktów chrom znajduje się w chlebie gruboziarnistym czy wołowinie. Zalecane są również herbaty ziołowe, np. na bazie skrzypu polnego.

W składzie tabletek na odchudzanie znajduje się nie tylko chrom, ale również kwas pikolinowy, dzięki któremu chrom jest prawidłowo wchłaniany przez organizm. Dietetycy odradzają spożywanie produktów, które zawierają cukier, np. dżemów, słodyczy, miodu czy gazowanych, słodzonych napojów, ponieważ cukry proste powodują wydalanie chromu z organizmu.

Dlaczego należy uważać?

Tak jak przy każdych środkach na odchudzanie, tak i w przypadku tabletek z chromem należy zachować ostrożność przy ich dawkowaniu. Dawka chromu, którą jesteśmy w stanie zapewnić sobie, jedząc naturalne produkty, to 52–200 mcg, przy odchudzaniu intensywnym dawka powinna być zwiększona, czyli np. 200–400 mcg. Gdy zachowamy ostrożność, nawet przy większej dawce nie powinno dojść do skutków ubocznych.

Zobacz też: Czy suplementy na odchudzanie są skuteczne?

Jednak nawet przy najmniejszym przekroczeniu dawki chromu może dojść do działań niepożądanych, np. mogą pojawić się silne bóle głowy, wahania nastroju, niedobór żelaza i szybki przyrost wagi u osób, które trenują siłowo. Dodatkowo tabletki z chromem mają w składzie efedrynę i kofeinę, których nadmiar w organizmie może prowadzić nawet do drgawek. Suplementacja chromem nie jest wskazana dla osób, które cierpią na zaburzenia neurologiczne.

Chrom może także wchodzić w reakcję z innymi lekami, dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem, zanim zdecydujemy się na połykanie tabletek z chromem. Niektórzy specjaliści uważają, że może dojść do reakcji z antyoksydantami, co może powodować uszkodzenie DNA. Cała kuracja powinna być przemyślana, ponieważ z jednej strony chrom może być niezbędny dla prawidłowego metabolizmu, a z drugiej strony może dojść do nadmiaru chromu, np. przy jednoczesnym zażywaniu tabletek i stosowaniu produktów naturalnych.

Diety odchudzające – co powinieneś o nich wiedzieć?

Opinie wśród dietetyków i specjalistów na temat wpływu chromu na odchudzanie są podzielone. Badania wykazują, że istnieje procent osób, u których odnotowano spadek masy ciała po regularnym zażywaniu tabletek z chromem, ale istnieje także grupa osób, która dodatkowo przybrała na wadze. Dlatego wniosek jest taki, że nie należy wspierać procesu odchudzania tabletkami na odchudzanie, a dietą i zwiększoną aktywnością fizyczną.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Znaczenie błonnika w odchudzaniu Schudnij przed ślubem Bezpieczne oszukiwanie na diecie Przekąski, które zmniejszają apetyt Bezpieczne odchudzanie Schudnij bez wysiłku Zmniejsz wartość kaloryczną posiłków Rola regularnych posiłków w odchudzaniu Cała prawda o słodzikach Rola silnej woli w odchudzaniu Cała prawda o diecie Dukana Sauna sposobem na odchudzanie Skuteczna i szybka dieta Bieganie a odchudzanie Skuteczne diety gwiazd Skuteczne tabletki na odchudzanie Alkohol na diecie – można czy nie? Sposoby na poprawę metabolizmu Zmiana nawyków żywieniowych a odchudzanie Sposoby na przyspieszenie odchudzania Zielona kawa na odchudzanie Środki wspomagające odchudzanie Zapomnij o efekcie jo-jo W czym tkwi tajemnica tabletek odchudzających?

Popularne w tym tygodniu:

Woda ananasowa na odchudzanie i dla zdrowszej tarczycy!