Soki na odchudzanie
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuZainteresowanie nowymi sposobami na odchudzanie nie maleje. Wręcz przeciwnie, stale słychać o nowych cudownych kuracjach odchudzających. Nie ma w tym nic dziwnego – wiele osób usiłuje stracić na wadze. Mimo iż specjaliści od żywienia zalecają umiar i rozsądek, znaczna część odchudzających się osób sięga po restrykcyjne diety i opiera swój jadłospis na zaledwie kilku produktach, na przykład sokach owocowych oraz warzywnych. W ostatnim czasie kilkudniowe głodówki, podczas których można spożywać niemal wyłącznie soki stają się coraz bardziej popularne. Czy jest to dobry sposób na schudnięcie?
Jak wygląda post sokowy?
Post sokowy to rodzaj detoksu, który polega na spożywaniu soków owocowych i warzywnych, a także wody. Post trwa zwykle 1–3 dni. Dłuższe spożywanie samych soków wymaga konsultacji lekarskiej. Zwolennicy postu sokowego zalecają odbywanie go w ciągu ciepłych miesięcy, zwłaszcza na wiosnę. Na siedem dni przed postem należy ograniczyć spożycie lub zupełnie wyeliminować alkohol, nikotynę, kofeinę, cukier, nabiał, produkty pszenne, mięso, ryby oraz jaja. W tym okresie jadłospis powinien zawierać głównie organiczne owoce, warzywa oraz fasolę.
W dni postu sokowego spożywa się 950–1900 ml soku. Należy sączyć go przez cały dzień. Co ważne, sok powinien być świeżo wyciskany, ale w ostateczności można sięgnąć po gotowe, możliwie świeże soki. Najlepsze owoce i warzywa na sok to: seler, marchew, kapusta, jabłka, żurawina, ananas, szpinak, burak oraz zielone warzywa. Owoce cytrusowe są niewskazane, podobnie jak banany i awokado. Oprócz soku należy spożywać około 6 szklanek wody w temperaturze pokojowej lub ciepłej. Mniej drastyczna wersja postu sokowego zakłada spożywanie jednego posiłku.
Kto nie powinien przechodzić na post sokowy?
Propagatorzy postu sokowego przekonują, że jest to bezpieczny i prosty sposób na dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin i antyoksydantów przy jednoczesnym spadku wagi. W rzeczywistości jednak jest to dość ekstremalna postać detoksu, ponieważ nie zakłada spożywania produktów stałych. Specjaliści od żywienia zdecydowanie odradzają post sokowy kobietom w ciąży, matkom karmiącym oraz dzieciom. Na tak drastyczną dietę nie powinny przechodzić także osoby chore na cukrzycę, chorobę nerek lub wątroby, raka, padaczkę, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz inne choroby przewlekłe.
Przeciwwskazania do postu sokowego to również niski poziom cukru, zaburzenia odżywiania, niedożywienie, uzależnienia, niedowaga, anemia, zaburzenia odporności, infekcje, niedobory składników odżywczych, niskie ciśnienie krwi oraz terminalne stadium zaawansowania niektórych chorób. Głodówka nie powinna być stosowana także przez osoby, które właśnie przeszły operację lub się do niej przygotowują.
Należy pamiętać, że post sokowy wpływa na sposób, w jaki organizm reaguje na przyjmowane leki. Dlatego też, jeśli rozważasz odbycie postu, a stosujesz leki, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Konsultacja lekarska jest wskazana nawet wtedy, gdy czujesz się dobrze i jesteś zupełnie zdrowa. Post sokowy może być bowiem groźny dla zdrowia, a nawet życia.
Skutki uboczne postu sokowego
Powszechne i tymczasowe skutki uboczne postu sokowego to: bóle głowy, zmęczenie, hipoglikemia, zatwardzenie, trądzik, mocniejszy niż zwykle zapach ciała oraz nieświeży oddech. Ponadto mogą pojawić się: osłabienie organizmu, zawroty głowy, niskie ciśnienie krwi, arytmia serca, utrata wagi, głód, wymioty, biegunka oraz problemy z nerkami. W razie wystąpienia tych objawów należy natychmiast przerwać post i udać się do lekarza. W wyniku biegunki może dojść do odwodnienia organizmu oraz utraty elektrolitów. Gdy post trwa zbyt długo, mogą wystąpić niedobory składników odżywczych, zwłaszcza białka oraz wapnia.
Osoby, które stosują post sokowy przekonują, że zauważają wyraźną poprawę w wyglądzie i samopoczuciu. Twierdzą, że mają gładszą skórę, regularne wypróżnienia, lepsze trawienie i łatwość koncentracji. Nie bez znaczenia jest także utrata wagi. Efekty te mogą być jednak związane nie tyle z postem sokowym, co z odstawieniem alkoholu i kofeiny.
Krytycy postu sokowego podkreślają, że nie jest to dobry sposób na schudnięcie i oczyszczenie organizmu z toksyn. Specjaliści od żywienia podkreślają, że detoks jest nam zupełnie niepotrzebny, ponieważ ludzki organizm jest przygotowany na usuwanie toksyn bez dodatkowych zabiegów. Wątroba, nerki i przewód pokarmowy radzą sobie wystarczająco dobrze, a post sokowy jest nie tylko zbędny, ale wręcz szkodliwy.
Jeśli chcesz schudnąć, zapomnij o drastycznych rozwiązaniach i głodówkach. Postaw na zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną. Zdrowy tryb życia to najbezpieczniejszy i najbardziej skuteczny sposób na utratę wagi oraz uniknięcie efektu jojo.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze