Maliny: smaczne i zdrowe odchudzanie. Właściwości malin - odchudzanie
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temu • 6 komentarzyMaliny to niezwykle smaczne i odżywcze owoce. Stanowią doskonałe uzupełnienie codziennej diety w sezonie letnim. Mało jednak kto wie, że składniki zawarte w tych owocach... odchudzają. Maliny: smaczne i zdrowe odchudzanie - zapraszamy!
Maliny a odchudzanie, maliny na odchudzanie
Maliny mają mało kalorii (zaledwie 40 kcal w 100 g), a przy tym dostarczają spore ilości błonnika, który korzystnie wpływa na przemianę materii. Zjedzenie kubka malin zapewnia uczucie sytości i pozwala na namnażanie się dobrych bakterii w przewodzie pokarmowym.
Owoce te obfitują w witaminę C, witaminy z grupy B oraz witaminę K. Wiele w nich również magnezu, potasu i miedzi. W malinach kryją się ponadto kwasy organiczne (m.in. jabłkowy, cytrynowy, elagowy), pektyny, lotne związki zapachowe i cukry.
Keton malinowy — naturalny spalacz tłuszcz. Maliny na diecie
W malinach ukrywa się związek, który pomaga spalić tłuszcz. W postaci syntetycznej dodaje się go do wielu preparatów na odchudzanie. Mowa o ketonie malinowym. Jest to naturalny polifenol roślinny, który wpływa na aktywność noradrenaliny. Za jego pośrednictwem nasila się proces spalania tłuszczu. Dzieje się tak, gdyż noradrenalina stymuluje układ nerwowy i zwiększa szybkość przepływu krwi. Organizm reaguje na ten sygnał przyspieszonym spalaniem tłuszczu.
Maliny posiadają zdecydowanie więcej substancji sprzyjających odchudzaniu. Mogą więc stanowić uzupełnienie restrykcyjnych diet. Spożywać je można na surowo, w formie deserów lub koktajli.
Maliny na zdrowie, dla urody i lepszego samopoczucia
Maliny najlepiej smakują, gdy są zjedzone zaraz po zerwaniu z krzaka. I wówczas właśnie najwięcej w nich wartości odżywczych, które ulegają rozkładowi w owocach już zerwanych. Dodatkowo maliny, jak zdecydowana większość owoców sezonowych, szybko się psują.
Sposobem na zachowanie ich smaku i aromatu jest mrożenie malin. Można z nich również przygotować dżemy, kompoty lub syropy, które idealnie sprawdzą się w czasie zimowych infekcji. Maliny bowiem słyną z wielu właściwości leczniczych:
- działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo,
- obniżają gorączkę (działają napotnie),
- obniżają ciśnienie krwi, korzystnie wpływają na układ krwionośny, wzmacniają pracę mięśnia sercowego,
- wspomagają leczenie anemii (dzięki zawartości żelaza),
- łagodzą dolegliwości bólowe (choćby te związane z menstruacją),
- wzmacniają układ odpornościowy,
- korzystnie wpływają na stan skóry, włosów i paznokci, a przy tym opóźniają proces starzenia.
Maliny są nie tylko smaczne, ale i pożywne. Należą do grupy owoców, po które z powodzeniem można sięgać na diecie odchudzającej.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze