Czy suplementy na odchudzanie są skuteczne?

Skuteczność suplementów na odchudzanie zależy od tego, czy wprowadziliśmy zdrową dietę i praktykujemy ćwiczenia odchudzające. Stosowanie wyłącznie preparatów odchudzających nie przyniesie oczekiwanych efektów. Wyróżnia się środki hamująca łaknienie, blokady wchłaniania, termogeniki i wypełniacze.

123RF

Rodzaje suplementów diety na odchudzanie

Środki na odchudzanie nie zastąpią zmiany sposobu odżywiania i wyeliminowania złych nawyków żywieniowych. Aby zanotować długotrwały spadek wagi bez efektu jo-jo, należy stosować się do zasad zdrowej diety i uprawiać ćwiczenia odchudzające.

Wskazać można kilka rodzajów preparatów na odchudzanie, które zawierają odmienne składniki, w związku z czym wykazują zróżnicowane działanie. Są to m.in. wypełniacze, termogeniki, blokady wchłaniania i środki hamujące łaknienie.

Jednym z wypełniaczy jest błonnik pokarmowy – podstawowy składnik preparatów odchudzających. To włókno pokarmowe pęcznieje w żołądku człowieka, napiera na ściany tego organu, co powoduje wrażenie sytości. Błonnik jest bezpiecznym składnikiem suplementów na odchudzanie, jeżeli nie występuje pod postacią tabletek. Dlaczego? Błonnik w tabletkach po połknięciu i nasyceniu wodą może utknąć w przełyku. W konsekwencji może rozwinąć się zapalenie. Ponadto uszkodzona może zostać ściana przełyku. Błonnik eliminuje resztki pokarmowe zalegające w przewodzie pokarmowym, dlatego jest stosowany w przypadku przewlekłych zaparć. Warto pamiętać, że to włókno pokarmowe utrudnia wchłanianie takich pierwiastków jak wapń, żelazo i cynk.

Do grupy termogeników należy kofeina, która oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, i L-karnityna. Jako suplement diety kofeina występuje w pastylkach do ssania. L-karnityna, czyli witamina BT, znajduje się w mięśniach i odpowiada za transport kwasów tłuszczowych do komórek w celu ich spalenia. Skuteczność witaminy BT jako składnika preparatów na odchudzanie nie została jeszcze potwierdzona. Warto pamiętać, że kofeina znajduje się też w kakao i kawie, dlatego należy zwracać uwagę na ilość spożywanych płynów równolegle do przyjmowania preparatów z kofeiną na odchudzanie. Nadmiar kofeiny w organizmie skutkuje problemami ze snem i zaburzeniami rytmu serca.

Suplementy, które w składzie zawierają kwas hydroksycytrynowy i chitosan, noszą miano blokad wchłaniania. Środki odchudzające z HCA powodują, że organizm człowieka trudniej wchłania tłuszcze, węglowodany i białka. Z kolei chitosan to substancja ze skorupiaków morskich. W żołądku człowieka tworzy żel, który pochłania tłuszcz. Suplementy diety z chitosanem należy przyjmować przed posiłkiem.

Środki, które hamują łaknienie, są bogate w chrom. Pierwiastek ten reguluje poziom cholesterolu i insuliny, a także wpływa na produkcję kwasów tłuszczowych. Dzięki takim suplementom diety można zmniejszyć spożycie słodyczy. Chrom ogranicza odkładanie tłuszczów, jednak reakcja organizmu na ten pierwiastek to kwestia indywidualna (u jednej osoby preparat odchudzający z chromem może okazać się skuteczny, u drugiej już nie).

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Chrom a odchudzanie Znaczenie błonnika w odchudzaniu Schudnij przed ślubem Bezpieczne oszukiwanie na diecie Przekąski, które zmniejszają apetyt Bezpieczne odchudzanie Schudnij bez wysiłku Zmniejsz wartość kaloryczną posiłków Przepisy na domowe herbatki odchudzające Czy kosmetyki wyszczuplające są skuteczne? Przyjemne odchudzanie Czy alergia może mieć wpływ na odchudzanie? Co pomoże ci w odchudzaniu? Rola psychiki w procesie odchudzania Rola regularnych posiłków w odchudzaniu Cała prawda o słodzikach Rola silnej woli w odchudzaniu Cała prawda o diecie Dukana Sauna sposobem na odchudzanie Skuteczna i szybka dieta Bieganie a odchudzanie Skuteczne diety gwiazd Skuteczne tabletki na odchudzanie Alkohol na diecie – można czy nie?