Dieta na przytycie - zasady, efekty, przepisy, jadłospis. Sprawdź, jak zdrowo przybrać kilka kg
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuDieta na przytycie stosowana jest przez osoby zmagające się z niedowagą. Niektórzy chcą przybrać parę kilogramów ze względów estetycznych, a inni ze względów zdrowotnych. W każdym z tych przypadków musimy trzymać się określonych zasad, aby jadłospis - choć tuczący - był zdrowy dla naszego organizmu. Jeśli bowiem zamiast dobrych przepisów, będziemy jeść same fast foody, efekt może być wręcz odwrotny od zamierzonego.
Dieta na przytycie — efekty
Efektem diety na przytycie jest oczywiście przyrost masy ciała. Dietę tę można stosować z wielu względów. Niektórzy kierują się względami estetycznymi, a inni zdrowotnymi. Do tego drugiego przypadku zaliczają się osoby, będące świeżo po operacji lub wycieńczającej chorobie. Niezależnie jednak od tego, z jakich pobudek sięgamy po dietę na przytycie, musimy pamiętać, aby spożywane przez nas produkty były przede wszystkim zdrowe.
Jeżeli niedowaga towarzyszy nam przez dłuższy czas, powinniśmy najpierw zlokalizować przyczynę problemu. Osoby, które nie mają zbilansowanej diety, a także są często narażone na stres, mają szybszą przemianę materii. Problem z niedowagą może mieć jednak swoje źródło również w różnych schorzeniach, jak zapalenie jelit, choroby nowotworowe, depresja, a nawet alergie. Dlatego przed zastosowaniem konkretnej diety, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.
Dieta na przytycie — zasady
Dieta na przytycie wcale nie polega na jedzeniu wszystkiego w dużych ilościach. Spożywanie samych słodyczy i fast foodów może w najlepszym razie skutkować wzdęciami, a w gorszym wypadku możemy mieć problem z cholesterolem. Warto też pamiętać, że dania smażone na głębokim tłuszczu (czyli m.in. fast foody) mają działanie rakotwórcze.
Z tego powodu warto sięgać po produkty pełnowartościowe, z dużą ilością węglowodanów złożonych, które dostarczają sporo energii. W ciągu dnia powinniśmy jeść 4–5 posiłków co 3–4 godziny. Warto też pamiętać, że tak jak w przypadku odchudzania, tak samo w przypadku przyrostu masy ciała, tempo zmian nie powinno być drastyczne. Nagły skok wagi jest bowiem niebezpieczny dla zdrowia w każdym przypadku, dlatego kilogram na tydzień jest tempem optymalnym.
Chcąc zwiększyć masę ciała, nie możemy opierać się tylko na samej diecie. Musimy także ćwiczyć, ponieważ aktywność fizyczna sprzyja budowaniu mięśni.
Dieta na przytycie — co jeść
Wybierając produkty, które będziemy jeść podczas diety na przytycie, musimy pamiętać, aby były one jak najmniej przetworzone. Warto sięgać po produkty kaloryczne, takie jak rośliny strączkowe (ciecierzyca, soczewica, fasola, groch), suszone owoce, orzechy, pestki dyni czy nasiona słonecznika. Jednocześnie są one dość tłuste.
Wybierając ryby, również sięgajmy po te bardziej tłuste (łosoś, tuńczyk, makrela, śledź), ale mięso powinno być nieco bardziej chude (najlepiej drobiowe).
Dieta na przytycie — jadłospis
Śniadanie: 2 kromki jasnego chleba z margaryną i ugotowanym jajkiem, liść sałaty, kilka plasterków ogórka, pół grejpfruta, kakao
Drugie śniadanie: 150 g twarożku homogenizowanego z małą garścią rodzynek, szklanka maślanki
Obiad: zupa z mrożonych truskawek, filet z mintaja, puree z ziemniaków oraz surówka
Podwieczorek: sałatka z ugotowanych buraków z cebulką, czosnkiem i ogórkiem kiszonym
Kolacja: kasza gryczana, jajko sadzone, pół pomarańczy, szklanka maślanki
Dieta na przytycie — przepisy
Zupa z mrożonych truskawek. Truskawki zalewamy wrzątkiem i gotujemy przez pięć minut, a następnie blendujemy je na gładką masę. Dodajemy cukier dla smaku i podgrzewając na małym ogniu, mieszamy z mąką ziemniaczaną rozrobioną w wodzie. Zupę możemy podawać z dodatkiem makaronu.
Filet z mintaja. Filet nacieramy przyprawą do ryb i obtaczamy w mące, a następnie delikatnie smażymy na patelni. Tak przygotowanego mintaja przed samym zjedzeniem skrapiamy sokiem z cytryny.
Jakub Ruźniak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze