Jedno białko odpowiada za to, czy tłuszcz spalasz, czy gromadzisz

Im bardziej przybieramy na wadze, tym intensywniej organizm produkuje białka, które hamują zdolność do spalania tłuszczu – tak wynika z nowych badań opublikowanych w "Nature Communications". Odkrycie może mieć duże znaczenie w leczeniu otyłości i innych chorób metabolicznych.

Białko sLR11 hamuje termogenezę

Białko sLR11 hamuje termogenezę (123rf)

Wyniki badań mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego osoby z nadwagą mają tak poważne problemy z odchudzaniem. Gromadzone zasoby tłuszczu aktywnie walczą ze spalaniem go już na poziomie molekularnym.

Większość komórek tłuszczowych w organizmie gromadzi zasoby energii i pozbywa się jej w razie potrzeby. Jednak pewien ich rodzaj, znany jako adipocyty, uczestniczy głównie w procesie zwanym termogenezą, dzięki której jest nam ciepło. Naukowcy odkryli, że białko sLR11 hamuje ten proces.

Eksperci pokazali, że sLR11 łączy się z receptorami w komórkach tłuszczowych, aby powstrzymać ich zdolność do aktywacji termogenezy. W rezultacie działa jak sygnał zwiększający efektywność tłuszczu w gromadzeniu energii i zapobieganiu jej utraty przez niekontrolowaną termogenezę.

Okazuje się, że poziom białka sLR11 we krwi koreluje z całkowitą masą tłuszczową. Innymi słowy, im większy poziom białka, tym wyższa całkowita masa tłuszczu.

Badania pokazują też, że po przeprowadzonych operacjach bariatrycznych u pacjentów otyłych stopień zrzuconej wagi po zabiegu był proporcjonalny do zmniejszenia poziomu białka. To sugeruje z kolei, że sLR11 jest wytwarzane przez komórki tłuszczowe.

Podkręć metabolizm!

Autorzy pracy sugerują, że sLR11 hamować spalanie tłuszczu po dużym posiłku czy krótkich spadkach temperatury. To z kolei sprawia, że adipocyty znacznie efektywniej gromadzą energię na dłuższy czas.

W związku z badaniami wzrasta zainteresowanie leczeniem otyłości za pomocą leków, które wpływałyby na termogenezę. Dzięki temu można byłoby pozbyć się nadmiaru tłuszczu w relatywnie bezpieczny sposób. Badacze namierzyli już konkretne molekuły, które zwiększają termogenezę i/lub ilość komórek tłuszczowych zdolnych do tego procesu. Jednakże do tej pory odkryto niewiele molekuł, które zmniejszałyby termogenezę.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Nie możesz schudnąć? To może być powód Przepisy na lunch poniżej 400 kcal, którego pozazdrości koleżanka z pracy 4 koktajle, które uwolnią organizm od toksyn Koktajl palący kalorie z menu Ewy Chodakowskiej Pij miksturę przez 3 tygodnie. W ten sposób oczyścisz jelita i schudniesz 3 kg Koktajl hamujący apetyt, który przygotujesz w 5 minut Wywary, które oczyszczają z toksyn i pomagają schudnąć Schudła 10 kilogramów w 5 miesięcy. Metamorfoza Elizy Wydrych-Strzeleckiej, autorki bloga Fashionelka Owsianka z nasionami chia - śniadanie na płaski brzuch Mikstura oczyszczająca jelita Dieta na jesień - zasady, produkty dozwolone i zakazane Jednodniowy detoks wiosenny Anny Lewandowskiej Napój ODTRUWAJĄCY ORGANIZM z czerwoną herbatą 5 powodów, dla których nie warto rezygnować z węglowodanów na diecie odchudzającej Fit desery - proteinowe smoothie Domowy peeling do ciała z kawy 6 składników smoothie, które wspomagają spadek wagi Zrzuciła z siebie 65-kilowego człowieka. Metamorfoza Fatimy Orlińskiej Koktajl na płaski brzuch Schudła 32 kilogramy w ciągu 8 miesięcy. Metamorfoza Kariny Rudzińskiej Co jeść na kolację, by schudnąć? Na czym polega detoks jaglany? Kochanie, co ci zrobić na śniadanie? Kawę z masłem! Domowe zielone smoothies, które oczyszczają organizm

Popularne w tym tygodniu:

Koktajl hamujący apetyt, który przygotujesz w 5 minut Koktajl palący kalorie z menu Ewy Chodakowskiej Pij miksturę przez 3 tygodnie. W ten sposób oczyścisz jelita i schudniesz 3 kg Przepisy na lunch poniżej 400 kcal, którego pozazdrości koleżanka z pracy 4 koktajle, które uwolnią organizm od toksyn Jesienno-zimowe kolacje polecane przez Ewę Chodakowską Produkty, po których błyskawicznie rośnie brzuch Wywary, które oczyszczają z toksyn i pomagają schudnąć Nie możesz schudnąć? To może być powód Dziewczyna przez trzy lata piła herbatki odchudzające. Po ich odstawieniu trafiła do szpitala Psychodietetyk Mikołaj Choroszyński: “99 proc. społeczeństwa może, a nawet powinno stosować zasady diety MIND” Post dobrą metodą na odchudzanie? Ekspert wyjaśnia