Dieta ubogoresztkowa - zasady, efekty, przepisy, jadłospis diety niskobłonnikowej
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzDieta ubogoresztkowa to dieta lecznicza stosowana przy chorobach jelit, która polega na przyjmowaniu małej ilości błonnika. Dzięki temu efektem działania tej diety jest odciążenie chorych organów. I choć jadłospis diety musi być ściśle przestrzegany, to utworzone z przepisów dania mogą być bardzo smakowite.
Dieta ubogoresztkowa – efekty
Dieta ubogoresztkowa (zwana też dietą niskobłonnikową) stosowana jest przy leczeniu chorób jelit, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Efektem stosowania diety ubogoresztkowej jest odciążenie chorych jelit poprzez spożywanie jak najmniejszej ilości błonnika. Błonnik bowiem pobudza jelita do aktywności, która u osób zdrowych jest jak najbardziej wskazana, lecz u osób chorych powinno się ową aktywność jelit ograniczać.
Dieta ubogoresztkowa — zasady
Podstawową zasadą diety ubogoresztkowej jest spożywanie jak najmniejszej ilości błonnika oraz ciężkostrawnych tłuszczów zwierzęcych. Najlepiej zatem jeść dania lekkostrawne, takie jak pszenne pieczywo (nawet suche bułki i sucharki), chude mięso drobiowe lub cielęce, chude ryby, jabłka, banany i różnego rodzaju owoce jagodowe, a także marchew, pomidory, sałata, szpinak, koperek oraz wszelkie warzywa gotowane.
Na diecie ubogoresztkowej trzeba jednak wystrzegać się produktów tłustych i nadymających, np. tłustych mięs, kapusty, cebuli, rzodkiewki, kalafiora, ogórków, gruszek, czereśni, winogron oraz wszelkiego rodzaju pestek i ziaren (chleb pełnoziarnisty również jest niedozwolony).
Dieta ubogoresztkowa nie uwzględnia także jedzenia słodyczy – zwłaszcza czekolady i tortów z kremami. Jedyną dozwoloną formą słodkich przekąsek są kisiele, galaretki, budynie i wafle.
Dieta ubogoresztkowa – jadłospis
Przygotowując posiłki na diecie ubogoresztkowej, musimy pamiętać, że potrawy mogą być gotowane, duszone lub pieczone w specjalnym rękawie. Zabronione jest jednak dodawanie jakiegokolwiek tłuszczu lub smażenie. Najlepiej też zrezygnować z ostrych przypraw (np. pieprzu, musztardy, chili czy czosnku), które podrażniają jelita, na rzecz łagodniejszych (kopru, soku z cytryny czy cynamonu).
Śniadanie: kanapki z jasnego pieczywa z pastą jajeczno–koperkową, surówka z pomidora i herbata ziołowa.
Drugie śniadanie: mus bananowo-jabłkowy z łyżką płatków błyskawicznych
Obiad: cielęcina w ziołach prowansalskich pieczona w folii, ziemniaki purée z gotowaną marchewką oraz sałatka z zielonej sałaty.
Podwieczorek: kawałek ciasta drożdżowego z kubkiem chudego mleka.
Kolacja: filet z dorsza gotowany na parze w rozmarynie, biały rafinowany ryż dobrze ugotowany oraz purée z zielonego groszku.
Dieta ubogoresztkowa – przepisy
Cielęcina w ziołach prowansalskich pieczona w folii. Umyty i osuszony kawałek cielęciny nacieramy ziołami prowansalskimi i odstawiamy do lodówki na kilka godzin (najlepiej na całą noc), aby mięso przesiąkło przyprawami. Tak przygotowane mięso wkładamy do naczynia żaroodpornego, podlewamy wodą i wkładamy do piekarnika, gdzie przez 15 minut powinno się piec w maksymalnej temperaturze. Następnie zmniejszamy temperaturę do 160 st. Celsjusza i pieczemy przez około godzinę. Mięso powinno być miękkie, co można sprawdzić poprzez wbijanie patyczka.
Purée z zielonego groszku. Groszek ugotować na miękko i przełożyć do miski. Dodać odrobinę masła oraz gałki muszkatołowej, a następnie całość zblendować na gładką masę. Gotowe purée można doprawić solą oraz posypać posiekanymi liśćmi mięty.
Jakub Ruźniak
Jak dobierać obciążenie treningowe? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze