Dieta płynna - zasady i efekty. Przepisy na smoothie i bulion, przykładowy jadłospis
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzDieta płynna stosowana jest najczęściej schorzeniach układu pokarmowego, które nie pozwalają na przyjmowanie stałych pokarmów. Efektem stosowania tej diety jest odciążenie jelit, dlatego jadłospis powinien być bardzo lekkostrawny. Jeśli jednak stosujemy dietę płynną w celu zrzucenia wagi, stosowane przez nas przepisy mogą być bardziej urozmaicone.
Dieta płynna — kiedy stosować?
Dietę płynną należy stosować, kiedy przygotowujemy się do badań, takich jak kolonoskopia czy rektoskopia. Chodzi o to, aby w jelitach nie zalegały żadne złogi, które mogłyby zaburzyć odczyt endoskopu. Dieta płynna zalecana jest również po operacji bariatrycznej, żołądkowo-jelitowej czy podczas powrotu do zdrowia po zapaleniu trzustki.
Dieta płynna stosowana jest również, gdy przeszliśmy operację dentystyczną, mamy złamaną szczękę lub nie możemy gryźć z powodu utraty zębów. Należy jednak pamiętać, że w każdym z tych przypadków szczegóły diety powinny być ustalane z lekarzem.
Dieta płynna — zasady
Dieta płynna nie powinna trwać dłużej niż kilka dni. Jest to spowodowane głównie tym, że w formie płynnej trudno jest przez dłuższy czas dostarczać wystarczającą ilość wymaganych składników odżywczych. Na przykład przez kolonoskopią dieta płynna powinna być stosowana dwa dni przed badaniem, natomiast przed operacją w obrębie jelit wystarczy dwunastogodzinne przestrzeganie zasad diety płynnej.
Spożywane przez nas posiłki powinny łączyć w sobie kilka cech — powinny być lekkostrawne, a jednocześnie bogate w składniki odżywcze, takie jak minerały i witaminy. Do tego nie powinny powodować gazów ani wzdęć, a także powinny zawierać stosunkowo małą ilość błonnika. Błonnik bowiem pobudza jelita do aktywności, która często przy diecie płynnej nie jest zalecana. Warto jednak indywidualnie skonsultować się z lekarzem, który doradzi najlepsze dla nas produkty.
Dieta płynna — efekty
Jeżeli dietę płynną stosujemy ze względów zdrowotnych (przed badaniem albo po operacji), to głównym efektem jej stosowania będzie odciążenie jelit. Niektórzy zauważają jednak, że dieta płynna dostarcza o wiele mniej kalorii, dlatego stosują ją jako dietę odchudzającą.
Lekarze zwracają uwagę, że na dłuższą metę dieta płynna wcale nie jest zdrowa. Przy długotrwałym jej stosowaniu mogą wystąpić niedobory witamin A i B12, a także żelaza i tiaminy. Co prawda na rynku dostępne są napoje bogate w elektrolity oraz inne niezbędne składniki odżywcze, ale trzeba mieć na uwadze, że same płyny mogą nie zaspokajać uczucia głodu. Z tego powodu możemy mieć wahania nastroju, a z czasem możemy nawet utracić przyjemność z jedzenia.
Dieta płynna — co jeść?
Podczas diety płynnej dozwolone jest spożywanie płynów, takich jak rosoły, buliony, kleiki, herbaty i napary ziołowe, woda, a także napoje owocowe (świeże, nie z kartonu), budynie, kisiele czy galaretki.
Możliwe jest również jedzenie świeżych warzyw oraz dojrzałych owoców (bez pestek i skórki). W naszym menu znaleźć się mogą również chude mięso, chude ryby, pieczywo pszenne oraz makarony i drobne kasze. Jeżeli jest taka potrzeba, wszystko może być zblendowane.
Należy też pamiętać, aby dania były gotowane, duszone lub pieczone bez dodatku tłuszczu. Wykluczone jest wszelkie smażenie, a wszystkie produkty powinny być świeże — nie mogą być mrożone.
Na diecie płynnej należy się wystrzegać wszelkich tłuszczów, dużej ilości cukru oraz ostrych przypraw oraz warzyw o ostrym smaku (cebula, szczypior, czosnek, rzodkiew). Nie można pić również alkoholu ani czarnej kawy.
Dieta płynna — jadłospis
Poniższy jadłospis stanowi jedynie przykład. Przed zastosowaniem diety płynnej warto jest bowiem skonsultować się z lekarzem, aby otrzymać konkretne wytyczne dotyczące naszego żywienia.
Śniadanie: koktajl z mleka, banana i truskawek
Drugie śniadanie: gotowane jajko zmiksowane z mlekiem
Obiad: zupa pomidorowa, pulpet cielęcy zmiksowany z kaszą manną, gotowana marchew (zblendowana)
Podwieczorek: rozmoczony w mleku sucharek
Kolacja: gotowany na parze dorsz zmiksowany z ugotowanymi ziemniakami i 10-procentową śmietanką.
Dieta płynna — przepisy
Cytrusowe smoothie z dodatkiem miodu. Bierzemy kilka grejpfrutów oraz pomarańczy i po prostu wyciskamy, a na koniec dodajemy nieco soku z cytryny oraz łyżkę miodu. Owoce możemy również najpierw obrać, a potem pokroić na cząstki i zblendować. Warto jednak pamiętać, że w białych błonkach pomiędzy skórką a miąższem kryje się błonnik, którego często na diecie płynnej powinno się unikać.
Bulion warzywny. Do garnka wkładamy obrane i pokrojone na duże kawałki warzywa: marchewkę, korzeń pietruszki, seler oraz oczyszczonego pora. Można dodać też kapustę, opaloną cebulę, sól, pieprz i ziele angielskie. Całość należy zalać wodą i gotować na małym ogniu przez co najmniej półtorej godziny. Gotowy bulion należy odcedzić przez sitko.
Jakub Ruźniak
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze