Czy kawa może być FIT?
ANGELIKA BOROWSKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez Kawa&Lifestyle
Zwyczaj picia kawy jest starożytny - ludzie szybko poznali się na zdumiewających właściwościach tego napoju. W procesie rozwoju kultury wypracowano wiele sposobów parzenia kawy, wiele przepisów, ceremonii, coraz lepiej zdawano sobie sprawę z dobrodziejstw niesionych przez kawę. Dziś prozdrowotne działanie kawy jesteśmy w stanie wykazać także naukowo.
Kawa i zdrowie
Co czujemy po spożyciu filiżanki dobrze zaparzonej kawy? Odczuwamy więcej energii, nasze myślenie staje się jaśniejsze, stajemy się żywsi, bardziej wytrzymali, poprawia się nasz refleks i ogólnie jesteśmy lekko pobudzeni. Właśnie tak kawa oddziałuje na nasz nastrój i samopoczucie. Pozwala szybciej uzyskać gotowość do działania po wybudzeniu się, po południu daje nam dodatkowy zastrzyk energii. Wprawdzie nie zawsze jest nam to potrzebne, ale oprócz walorów smakowych kawy cenimy także jej ożywczą moc. To wszystko ma swoje ugruntowanie w przebadanym i potwierdzonym wpływie nasion kawy na nasz organizm.
Aromaterapeutycznie korzystny jest dla nas już sam zapach parzonej kawy, który wywołuje uczucie zrelaksowania. Nasze receptory właśnie tak reagują na zapach kawy. Około kwadransa po dostarczeniu sobie porcji kawy nasze mózgi zaczynają szybciej i sprawniej przewodzić impulsy neurofizjologiczne, ich praca staje się wydajniejsza, stąd poprawa koncentracji, uwagi, refleksu, poczucie pewności. Jeśli nasz dzień odczuwamy jako stresujący i trudny, wtedy filiżanka kawy pomoże nam “zrzucić” z siebie nagromadzone przeciążenia psychiczne i fizyczne. Nawet małe espresso poprawi wydolność krążenia, poczujemy się lepiej dotlenieni, lepiej będziemy też znosić wysiłek, puls delikatnie wzrośnie i codzienne zadania staną się łatwiejsze, ponieważ nasz organizm będzie na nie fizjologicznie lepiej przygotowany.
Zalety picia kawy
A to wszystko już po wypiciu jednej filiżanki. Regularne picie kawy powinno trzymać się pewnych zasad, ponieważ kawa pita w nadmiarze może mieć działanie szkodliwe. Ale znajdując złoty środek, którym jest porcja około dwóch filiżanek dziennie, robimy wiele dobrego dla swojego zdrowia. Poprawa krążenia ma wpływ na cały organizm: lepsze dokrwienie i udrożnienie układu krwionośnego skutkuje przy zalecanych ilościach kawy spadkiem ryzyka wystąpienia chorób krążenia, cukrzycy, miażdżycy, udarów. Ten mechanizm wpływa także na metabolizm, a więc spalanie pokarmów następuje szybciej i sprawniej, w szczególności pozbywamy się nadmiaru tłuszczów. Kawa pomaga zatem utrzymywać prawidłową masę ciała. Na różne sposoby możemy też kawę przyrządzić — dzięki niektórym dodatkom poczujemy się syci, a jednocześnie poprawimy trawienie. Głównym składnikiem aktywnym kawy jest kofeina, która wykazuje właściwości uzdatniające uwagę i poprawiające wydolność fizyczną.
Dwie filiżanki kawy dziennie i jesteśmy zdrowsi!
Kawa jest bardzo fit, jeśli jej nie nadużywamy. Dzięki niej uzyskujemy naturalne pobudzenie i rześkość. Nasz układ nerwowy działa wydajniej, podobnie nasz układ krążenia. Wzmacnia się serce, ustępują niektóre objawy wczesnych etapów chorób, a ryzyko zapadnięcia na wiele schorzeń spada. Poprawia się trawienie i metabolizm.
Kawa jest więc naturalnym uzupełnieniem naszej diety i stanowczo należy stwierdzić, że pita z umiarem ma nadzwyczaj dobre skutki dla naszego zdrowia. Poza tym — nie oszukujmy się — dobrze przyrządzona kawa to także uczta dla naszego podniebienia.
Materiał sponsorowany przez Kawa&Lifestyle
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze