Odstawienie kawy - co może ci się przytrafić, gdy zrezygnujesz z picia kawy?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzKawa to napój przygotowywany z palonych ziaren kawowca, który należy do najpowszechniejszych używek. Świat produkuje około 7 milionów ton kawy rocznie. Wszyscy znają korzyści picia kawy, są to m.in. poprawiona funkcja pamięci, większa czujność i zmniejszenie uczucia zmęczenia. Wszystko dlatego, że zawarta w kawie kofeina blokuje neuroreceptory odpowiedzialne za uczucie senności. Czy kawa jednak posiada tylko zbawienne skutki dla naszego organizmu? Co spowoduje odstawienie kawy?
Odstawienie kawy — zalety i wady
Poczucie beznadziejności
Zbyt wiele godzin bez tego napoju i nagle pojawia się zmęczenie, ból głowy, a czasem wahania nastroju. Ale jest i druga strona medalu. Choć każdy człowiek jest inny, to po spożyciu od 400 do 500 ml kofeiny dziennie (to około trzech do czterech filiżanek kawy) prawdopodobnie zacznie odczuwać odwrotne efekty niż przewidywane.
Może być to np. poczucie senności i otępienie, które mogą prowadzić do depresji. Należy wtedy natychmiastowo odstawić kofeinę na co najmniej 10 dni.
Zobacz też: Jakie są najzdrowsze rodzaje kawy?
Skok wagi
Zazwyczaj nikt nie zdaje sobie sprawy z zawartości kalorii w kawie. Sama kawa ma ich niewiele, jednak każdy dodatek typu cukier, mleko, śmietanka, czy syropy podnoszą jej kaloryczność.
Zwykła kawa z mlekiem i cukrem może mieć nawet 200 kcal. Często do kawy na talerzyku obok kubka pojawia się ciastko. Pijąc kilka kaw w ciągu całego dnia, liczba spożywanych przez nas kalorii rośnie. Warto spróbować zdrowszych zamienników kawy, np. kawy orkiszowej, jęczmiennej czy zbożowej, a do tego, np. domowe ciastko owsiane. Może wtedy zauważysz pozytywne zmiany w swoim wyglądzie?
Zobacz też: Kawa z awokado, która odchudza i podkręca metabolizm
Lepszy sen i więcej energii
Kofeina zwiększa wydajność naszego organizmu nawet na sześć godzin. Dlatego wypicie jej w godzinach popołudniowych może zakłócać sen. Efekt — budzisz się zmęczony i potrzebujesz więcej kofeiny. Proces się powtarza. Dlatego ludzie, którzy całkowicie wyłączyli kofeinę ze swojego życia, mogą mieć głębszy i lepszy sen niż ci, którzy piją nawet trochę kawy.
Zobacz też: Co pić zamiast kawy żeby dodać sobie energii?
Po odstawieniu kofeiny prawdopodobnie na początku twoje ciało będzie czuć zmęczenie nim dostosuje się do nowego stylu życia — wolnego od kofeiny. Może pojawić się ból głowy po odstawieniu kawy. Jednak po pewnym czasie będziesz mieć więcej energii niż po porannym espresso.
Podjadanie
Kofeina często wzmaga łaknienie, więc po wypiciu "małej czarnej" możesz poczuć się głodny. Powszechnie wiadomo, że kofeina pobudza wydzielanie adrenaliny. Adrenalina podnosi poziom glukozy w krwi, do tego zawarty w kofeinie kortyzol podnosi hormon stresu. Te gwałtowne zmiany przyspieszają metabolizm, aczkolwiek jest to efekt krótkotrwały. Chwilowe zapomnienie o głodzie, w późniejszej chwili może wrócić ze zdwojoną siłą.
Zobacz też: Jak poradzić sobie z podjadaniem?
Poczujesz się spokojniejszy
Kofeina jest środkiem pobudzającym, zwiększa stężenie adrenaliny w organizmie. Adrenalina z kolei podnosi ciśnienie i przyspiesza bicie serca uderzając tym samym w nasz system nerwowy. Może to prowadzić do zwiększenia ryzyka chorób serca, a nawet zawału.
Dodatkowo podnosi poziom glikogenu, czyli cukru w wątrobie. Wszystkie te czynniki powodują, że odczuwamy niepokój, napięcie i poczucie lęku. Ograniczając kawę i spożywając ją z umiarem będziesz bardziej opanowany, zrównoważony i odprężony.
Zobacz też: Zielona kawa na odchudzanie
Znikną problemy z trawieniem
Kawa sprzyja powstawaniu wzdęć, niestrawności i zgagi. Wszystko przez zawarte w niej związki stymulujące wydzielane kwasu solnego w żołądku.
Wszelkie problemy trawienne mogą być również związane ze stresogennym działaniem kawy – w ten sposób zaciska się przepływ krwi w jelitach (powodując zaparcia). Na niektórych mogą mocniej działać właściwości pobudzające perystaltykę przewodu pokarmowego wywołując biegunkę.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze