Jak poradzić sobie z podjadaniem?

Przejadanie się i podjadanie między posiłkami prowadzą do nadwagi i otyłości. Aby zapobiec problemom z wagą, należy spożywać posiłki na mniejszych talerzach, nie jeść w czasie oglądania telewizji, a także usunąć z najbliższego otoczenia niezdrowe przekąski. Warto również ćwiczyć odczuwanie sytości.

Jak zapobiegać przejadaniu się i podjadaniu między posiłkami?

Jak zapobiegać przejadaniu się i podjadaniu między posiłkami? (123RF)

Przyczyny problemów z wagą

Osoby borykające się z nadwagą albo otyłością często nie kontrolują tego, ile jedzą. Czasami kontynuują jedzenie posiłku, mimo że już nie odczuwają głodu. Okazuje się, że wrażenie sytości nie odpowiada rzeczywistemu nasyceniu. W krajach wysoko rozwiniętych poważnym problemem społecznym jest zjawisko przejadania się. Czym się ono objawia?

Wiele osób nie kończy posiłku w momencie, gdy już zaspokoi głód, ale dopiero wówczas, kiedy całkowicie opróżni zawartość talerza. Zjadanie większych porcji niż potrzebuje tego nasz organizm prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej i ma szkodliwy wpływ na stan zdrowia człowieka.

Diety odchudzające


Zaobserwowano pewną zależność – to, jak duże objętościowo porcje posiłków spożywamy, jest warunkowane rozmiarem talerza. Im większy półmisek, tym więcej jedzenia spożywamy – jeżeli jest to duża porcja, ilość spożytego jedzenia może wzrosnąć o niemal 50 proc.

Podobną relację zauważono pomiędzy ilością przyjmowanych płynów a pojemnością i wyglądem szklanki. Jeśli używamy szerokich i niskich szklanek, wypijamy 40 proc. więcej napoju, niż gdy korzystamy ze szklanki wysokiej i wąskiej o takiej samej pojemności.

10 zasad ułatwiających odchudzanie

Jak jeść, żeby nie przytyć?

Aby zapobiec przejadaniu się i podjadaniu, należy kontrolować ilość spożywanego jedzenia. Można to zrobić, używając mniejszych talerzy do podawania przygotowanego posiłku. Nawet niewielka porcja jedzenia na małym talerzu będzie sprawiała wrażenie pokaźnej.

Osoby na diecie odchudzającej powinny usunąć ze swego najbliższego otoczenia kaloryczne przekąski (takie jak chipsy i słodycze). Słodkości powinny zostać schowane w głębi szafki kuchennej. Natomiast w zasięgu wzroku powinniśmy mieć zdrowe przekąski (na przykład owoce i warzywa). Wówczas, gdy poczujemy chęć na małe co nieco, sięgniemy po wartościowy produkt, który jest bogaty w składniki odżywcze.

Jak wymodelować sylwetkę?


Posiłki należy spożywać przy stole w kuchni lub w jadalni. Nie należy jeść, oglądając telewizję, ponieważ przed telewizorem konsumujemy bezwiednie i nie kontrolujemy ilości spożytego pokarmu.

Sposobem na podjadanie jest również ćwiczenie odczuwania sytości. Aby je przeprowadzić, wykorzystujemy szklankę z wodą. Powinniśmy wypić około 200 mililitrów wody i chwilę odczekać, a następnie spożyć kolejną porcję tego płynu. Woda rozepchnie ścianki żołądka, co odczujemy jako wrażenie sytości. Warto zapamiętać to uczucie, aby móc przerwać jedzenie posiłku, gdy wrażenie znów się pojawi.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Chrom a odchudzanie Znaczenie błonnika w odchudzaniu Schudnij przed ślubem Bezpieczne oszukiwanie na diecie Przekąski, które zmniejszają apetyt Ile kalorii dziennie potrzebujesz? Bezpieczne odchudzanie Pas wyszczuplający – jak działa? Schudnij bez wysiłku Zmniejsz wartość kaloryczną posiłków Od czego zacząć odchudzanie? Jak odchudzić dziecko? Ile kilogramów zrzucić, by bezpiecznie schudnąć? Odchudzająca dieta cud Głodówka na odchudzanie Odchudzam się od Nowego Roku Głodówka a odchudzanie Fazy diety białkowej Diety odchudzające – co powinieneś o nich wiedzieć? Odchudzanie nastolatków Dieta paleo – na czym polega? Odchudzanie zimą Dieta odchudzająca – jaką wybrać? Dieta kopenhaska – na czym polega?

Popularne w tym tygodniu:

Woda ananasowa na odchudzanie i dla zdrowszej tarczycy!