Jak poradzić sobie z podjadaniem?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 2 komentarzePrzejadanie się i podjadanie między posiłkami prowadzą do nadwagi i otyłości. Aby zapobiec problemom z wagą, należy spożywać posiłki na mniejszych talerzach, nie jeść w czasie oglądania telewizji, a także usunąć z najbliższego otoczenia niezdrowe przekąski. Warto również ćwiczyć odczuwanie sytości.
Przyczyny problemów z wagą
Osoby borykające się z nadwagą albo otyłością często nie kontrolują tego, ile jedzą. Czasami kontynuują jedzenie posiłku, mimo że już nie odczuwają głodu. Okazuje się, że wrażenie sytości nie odpowiada rzeczywistemu nasyceniu. W krajach wysoko rozwiniętych poważnym problemem społecznym jest zjawisko przejadania się. Czym się ono objawia?
Wiele osób nie kończy posiłku w momencie, gdy już zaspokoi głód, ale dopiero wówczas, kiedy całkowicie opróżni zawartość talerza. Zjadanie większych porcji niż potrzebuje tego nasz organizm prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej i ma szkodliwy wpływ na stan zdrowia człowieka.
Zaobserwowano pewną zależność – to, jak duże objętościowo porcje posiłków spożywamy, jest warunkowane rozmiarem talerza. Im większy półmisek, tym więcej jedzenia spożywamy – jeżeli jest to duża porcja, ilość spożytego jedzenia może wzrosnąć o niemal 50 proc.
Podobną relację zauważono pomiędzy ilością przyjmowanych płynów a pojemnością i wyglądem szklanki. Jeśli używamy szerokich i niskich szklanek, wypijamy 40 proc. więcej napoju, niż gdy korzystamy ze szklanki wysokiej i wąskiej o takiej samej pojemności.
Jak jeść, żeby nie przytyć?
Aby zapobiec przejadaniu się i podjadaniu, należy kontrolować ilość spożywanego jedzenia. Można to zrobić, używając mniejszych talerzy do podawania przygotowanego posiłku. Nawet niewielka porcja jedzenia na małym talerzu będzie sprawiała wrażenie pokaźnej.
Osoby na diecie odchudzającej powinny usunąć ze swego najbliższego otoczenia kaloryczne przekąski (takie jak chipsy i słodycze). Słodkości powinny zostać schowane w głębi szafki kuchennej. Natomiast w zasięgu wzroku powinniśmy mieć zdrowe przekąski (na przykład owoce i warzywa). Wówczas, gdy poczujemy chęć na małe co nieco, sięgniemy po wartościowy produkt, który jest bogaty w składniki odżywcze.
Posiłki należy spożywać przy stole w kuchni lub w jadalni. Nie należy jeść, oglądając telewizję, ponieważ przed telewizorem konsumujemy bezwiednie i nie kontrolujemy ilości spożytego pokarmu.
Sposobem na podjadanie jest również ćwiczenie odczuwania sytości. Aby je przeprowadzić, wykorzystujemy szklankę z wodą. Powinniśmy wypić około 200 mililitrów wody i chwilę odczekać, a następnie spożyć kolejną porcję tego płynu. Woda rozepchnie ścianki żołądka, co odczujemy jako wrażenie sytości. Warto zapamiętać to uczucie, aby móc przerwać jedzenie posiłku, gdy wrażenie znów się pojawi.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze