Dieta Kwaśniewskiego - na czym polega?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 6 komentarzyDieta Kwaśniewskiego - na czym polega? Dieta Kwaśniewskiego to dieta niskowęglowodanowa i bogatotłuszczowa. Podstawowymi składnikami jej jadłospisu są oleje i mięso. Stosowanie diety doktora Kwaśniewskiego może prowadzić do rozwoju chorób takich jak: miażdżyca, schorzenia neurologiczne i osteoporoza.
Co to jest dieta Kwaśniewskiego?
Dieta Kwaśniewskiego to dieta optymalna zaproponowana przez doktora Jana Kwaśniewskiego, który zaleca stosować się do jej założeń w celach leczniczych lub zrzucenia nadprogramowych kilogramów. Podstawowa zasada diety Kwaśniewskiego mówi o zachowaniu złotego stosunku między białkami, tłuszczami i węglowodanami. Relacja tych składników pokarmowych w diecie wynosi odpowiednio około 21 proc. — 62 proc. — 17 proc.
Zdaniem doktora Kwaśniewskiego, zaproponowaną dietę można stosować przez całe życie. Jednakże może ona mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Dlaczego? Dieta Kwaśniewskiego jest kaloryczna, co wynika z tego, że można jeść dowolną liczbę kalorii, a jedynym ograniczeniem jest zasada złotej proporcji.
Doktor zaleca, aby w diecie uwzględniać tylko 17 proc. węglowodanów w stosunku do pozostałych składników (białek i tłuszczów). Niedobór węglowodanów powoduje, że tłuszcze są metabolizowane do ciał ketonowych, które odpowiadają za zakwaszenie organizmu i zmniejszenie pobudliwości komórek nerwowych. Z tego względu dieta doktora Kwaśniewskiego jest rodzajem diety ketogennej.
Jadłospis diety odchudzającej Kwaśniewskiego
Dieta dr. Kwaśniewskiego zakłada spożywanie takich produktów spożywczych jak: mięso wołowe, wieprzowe i drobiowe, podroby drobiowe i wieprzowe, a także wędliny (na przykład kaszanka, bekon, boczek). W jadłospisie diety optymalnej znajdują się tłuste ryby (takie jak łosoś, śledź, tuńczyk), tłuszcze odzwierzęce typu smalec i masło.
Ponadto można spożywać jaja ugotowane na twardo (nawet 5 sztuk dziennie) z majonezem. Dopuszczalne są żółte sery, pełnotłusty twaróg, a także sery pleśniowe. Osoby na diecie Kwaśniewskiego mogą pić tłuste mleko 3,2 proc. (maksymalnie pół litra dziennie). Do smażenia lub do sałatek można używać oleju roślinnego, a w ramach przekąsek między posiłkami wybierać orzechy i pestki słonecznika.
W jadłospisie dr Kwaśniewski przewidział jednego ziemniaka lub 300 gramów porcji warzyw lub grzybów leśnych na dobę, które mają dostarczyć dzienną dopuszczalną porcję węglowodanów. Dozwolone jest picie kawy i herbaty bez cukru. Należy przyjmować 2,5 litra wody niegazowanej dziennie, aby wypłukać produkty przemiany materii z organizmu.
Produkty zakazane w diecie Kwaśniewskiego
Osoby, które zdecydowały się schudnąć na diecie Kwaśniewskiego, nie mogą spożywać takich produktów spożywczych jak:
- pieczywo,
- ciasta,
- kasza,
- rośliny strączkowe: groch, fasola,
- ziemniaki,
- cukier i miód,
- czekolada,
- owoce,
- słodzone napoje,
- kisiele,
- budynie.
Skutki diety Kwaśniewskiego
Dieta Kwaśniewskiego może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Szkodliwość diety optymalnej jest związana z wystąpieniem takich chorób i dolegliwości jak:
- miażdżyca, ze względu na nadmiar tłuszczów zwierzęcych i cholesterolu,
- choroby nerek jako wynik nadmiernego spożycia białka,
- nadciśnienie tętnicze na skutek wzrostu stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi,
- schorzenia neurologiczne (choroba Parkinsona i choroba Alzheimera) w wyniku wzrostu stężenia homocysteiny we krwi,
- nowotwory na skutek niedoboru witaminy C o działaniu antyoksydacyjnym,
- hiperwitaminoza A z powodu nadmiaru witaminy A,
- zaparcia i schorzenia jelit ze względu na niedobór błonnika,
- osteoporoza jako wynik niedoboru potasu, wapnia i magnezu.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze