Zawał serca
IWONA SZADKOWSKA • dawno temuZawał serca pojawia się nagle, nawet u osób, które dotychczas nie skarżyły się na problemy ze zdrowiem. Odpowiada za niego nagłe zamknięcie jednego z naczyń krwionośnych i tym samym odcięcie serca od odpowiedniej dawki tlenu. Jakie są przyczyny, objawy i powikłania zawału serca?
Odpowiednia praca serca
Serce to mięsień, który pompuje krew do całego organizmu, ale musi być również zaopatrywany w odpowiednią ilość tlenu. Jest on dostarczany do serca przez naczynia wieńcowe. W chwili, gdy naczynia wieńcowe się zwężają – na przykład poprzez miażdżycę – serce nie otrzymuje odpowiedniej ilości krwi i tlenu. Tym właśnie objawia się choroba wieńcowa.
Jakie są przyczyny zawału?
Zawał serca to skutek nieleczonej choroby wieńcowej. Mięsień nie otrzymuje odpowiedniej ilości krwi i tlenu poprzez zwężone naczynia krwionośne. Jego rytm i praca są zaburzone. Przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca, która powstaje najczęściej, gdy dostarczamy organizmowi zbyt dużą ilość złego cholesterolu. Miażdżycę może również wywołać nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, picie alkoholu i palenie papierosów, a także nieodpowiednia dieta. Osoby nieprowadzące zdrowego trybu życiu i podlegające ciągłemu stresowi są w większym stopniu narażone na zawał serca.
Jak objawia się zawał serca?
Zawał serca to najczęściej silne bóle wieńcowe, które pojawiają się nagle i trwają nawet około 30 minut. Silnym bólom mogą towarzyszyć wymioty, nudności, pocenie się, gorsze samopoczucie, jak również utrata przytomności. Typowymi objawami zawału serca są:
- bóle klatki piersiowej,
- duszność,
- lęk.
Silny ból może promieniować od klatki piersiowej do nadbrzusza, pleców, ale także na żuchwę. W bardzo ekstremalnych przypadkach zawał serca prowadzi do zatrzymania krążenia i do natychmiastowego zgonu serca.
Jakie mogą być powikłania zawału?
Zawał serca to bardzo poważna dolegliwość, która może doprowadzić do śmierci, wstrząsu kardiogennego, zaburzeń rytmu serca, niewydolności i obrzęku płuc, tętniaka serca, a także do pęknięcia ściany serca i mięśnia brodawkowego i niewydolności zastawki. W lżejszych przypadkach zawał serca może prowadzić do przewlekłej niewydolności krążenia, zapalenia nasierdzia lub zakrzepicy.
Zamiast leczyć, lepiej zapobiegać
Chcąc zapobiec zawałowi serca, nie wystarczy jednak prawidłowo się odżywiać, rzucić palenie i odstawić alkohol. Niezbędne są także ćwiczenia fizyczne, które zmuszają serce do cięższej pracy i dostarczają mu większe ilości krwi. Istotne są także badania profilaktyczne, które warto wykonywać regularnie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze