Zawał serca

Zawał serca pojawia się nagle, nawet u osób, które dotychczas nie skarżyły się na problemy ze zdrowiem. Odpowiada za niego nagłe zamknięcie jednego z naczyń krwionośnych i tym samym odcięcie serca od odpowiedniej dawki tlenu. Jakie są przyczyny, objawy i powikłania zawału serca?

Żródło: Shutterstock

Odpowiednia praca serca

Serce to mięsień, który pompuje krew do całego organizmu, ale musi być również zaopatrywany w odpowiednią ilość tlenu. Jest on dostarczany do serca przez naczynia wieńcowe. W chwili, gdy naczynia wieńcowe się zwężają – na przykład poprzez miażdżycę – serce nie otrzymuje odpowiedniej ilości krwi i tlenu. Tym właśnie objawia się choroba wieńcowa.

Jakie są przyczyny zawału?

Zawał serca to skutek nieleczonej choroby wieńcowej. Mięsień nie otrzymuje odpowiedniej ilości krwi i tlenu poprzez zwężone naczynia krwionośne. Jego rytm i praca są zaburzone. Przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca, która powstaje najczęściej, gdy dostarczamy organizmowi zbyt dużą ilość złego cholesterolu. Miażdżycę może również wywołać nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, picie alkoholu i palenie papierosów, a także nieodpowiednia dieta. Osoby nieprowadzące zdrowego trybu życiu i podlegające ciągłemu stresowi są w większym stopniu narażone na zawał serca.

Jak objawia się zawał serca?

Zawał serca to najczęściej silne bóle wieńcowe, które pojawiają się nagle i trwają nawet około 30 minut. Silnym bólom mogą towarzyszyć wymioty, nudności, pocenie się, gorsze samopoczucie, jak również utrata przytomności. Typowymi objawami zawału serca są:

  • bóle klatki piersiowej,
  • duszność,
  • lęk.

Silny ból może promieniować od klatki piersiowej do nadbrzusza, pleców, ale także na żuchwę. W bardzo ekstremalnych przypadkach zawał serca prowadzi do zatrzymania krążenia i do natychmiastowego zgonu serca.

Jakie mogą być powikłania zawału?

Zawał serca to bardzo poważna dolegliwość, która może doprowadzić do śmierci, wstrząsu kardiogennego, zaburzeń rytmu serca, niewydolności i obrzęku płuc, tętniaka serca, a także do pęknięcia ściany serca i mięśnia brodawkowego i niewydolności zastawki. W lżejszych przypadkach zawał serca może prowadzić do przewlekłej niewydolności krążenia, zapalenia nasierdzia lub zakrzepicy.

Zamiast leczyć, lepiej zapobiegać

Chcąc zapobiec zawałowi serca, nie wystarczy jednak prawidłowo się odżywiać, rzucić palenie i odstawić alkohol. Niezbędne są także ćwiczenia fizyczne, które zmuszają serce do cięższej pracy i dostarczają mu większe ilości krwi. Istotne są także badania profilaktyczne, które warto wykonywać regularnie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Joga Arytmia serca Na czym polega step aerobik? Joga w pigułce dla początkujących Jak ćwiczyć jogę w domu? Jak ćwiczyć aerobik w domu? Jak ćwiczyć ABT w domu? Przyczyny skurczów łydek w ciąży Fitness Sposoby na kolkę Ból nóg u mężczyzn Do czego służy stepper? Skurcze mięśni w wodzie – zapobieganie Dlaczego warto pływać? Przyczyny skurczu łydek Przyczyny skurczu mięśni Ćwiczenia idealne na basen Skurcze Czym są ćwiczenia aerobowe? Co warto wiedzieć o kulturystyce? Co lepsze na odchudzanie – aerobik czy zumba? Chcesz schudnąć? Biegaj

Popularne w tym tygodniu:

[Warszawa] Przyjdź i sprawdź bezpłatnie czym jest trening funkcjonalny. Jak Dr Iliana Ramirez pomoże Ci pozbyć się stresu w zaledwie 5 minut.