Nietypowe symptomy zawału serca
IWONA SZADKOWSKA • dawno temu • 1 komentarzZawał serca to nie zawsze silny ból w klatce piersiowej. Niekiedy możemy nie być świadomi tego, że go przeszliśmy. Jakie nietypowe symptomy mogą świadczyć o zawale? Dlaczego tej choroby nie wolno bagatelizować? Dlaczego przy zawale serca liczy się czas?
Zawał serca następuje, gdy nie dostarczymy głównemu mięśniowi odpowiedniej ilości utlenionej krwi. Najczęściej następuje to, gdy tętnice zostają zwężone przez miażdżycę. Z zawałem serca kojarzy nam się silny ból w klatce piersiowej, ale nie tylko on może być groźnym objawem.
Nietypowymi objawami zawału serca są:
- bóle w okolicach żuchwy, krtani, brzucha,
- nudności,
- wymioty,
- biegunka,
- duszności,
- ból w okolicach łopatek.
Znajomość tych objawów i szybkie połączenie ich z zawałem serca mogą uratować życie.
Zawał serca a czas działania
Czas, w którym chory otrzyma niezbędną pomoc przy zawale serca, jest na wagę złota. Zabieg udrożnienia żył można przeprowadzić 6 godzin od wystąpienia zawału. Po 12 godzinach od wystąpienia ostrego bólu pomoc może okazać się daremna. Zbyt późne działanie może doprowadzić do śmierci.
Pierwszą formą pomocy przy zawale serca jest jak najszybsze udrożnienie żył, w których pojawił się zakrzep. Najczęściej wprowadza się do tętnicy cewnik i poszerza się ją specjalnym balonikiem. Jeżeli mamy do czynienia z tętnicą mocno zablokowaną przez miażdżycę, niezbędne może się okazać stent, czyli specjalna rurka z siateczki, która rozszerza ścianki naczynia krwionośnego i pozwala krwi płynąć.
Kto jest narażony na zawał serca?
Niewydolność serca spowodowana zwężeniem tętnic zależy od trybu życia, który prowadzimy. Ponadto niektórzy bardziej od innych są narażeni na zawał serca. Ma na to wpływ wiek, płeć, choroby i przebyte zawały serca u najbliższych osób. Warto wiedzieć, co zwiększa ryzyko zachorowania, aby się przed nim ustrzec i podjąć decyzję o zmianie trybu życia.
Czynniki zwiększające ryzyko zawału serca to:
- palenie papierosów,
- picie alkoholu,
- cukrzyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- wysoki poziom cholesterolu,
- stres,
- otyłość,
- brak aktywności fizycznej.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze