Jak zrzucić zbędne kilogramy po porodzie?
IWONA SZADKOWSKA • dawno temuPodczas ciąży nie zawsze przejmujemy się tym, co i ile jemy. Po porodzie może się jednak okazać, że zbędnych kilogramów zostało nieco więcej. Jak zabrać się za odchudzanie po ciąży? Na co należy zwrócić uwagę?
Odżywianie w ciąży to dobrze skomponowana dieta, która zaspokoi potrzeby żywieniowe przyszłej mamy i dziecka. Kiedy jednak po porodzie zostaje kilka niechcianych kilogramów, warto skonsultować się z dietetykiem. Powinniśmy również zdawać sobie sprawę, że nie schudniemy w ciągu kilku dni, a nawet tygodni. Zrzucenie kilogramów to bowiem jeden aspekt odchudzania. Drugim jest utrzymanie wagi i zmiana nawyków żywieniowych, aby kilogramy nie powróciły.
Kiedy można mówić o nadwadze po porodzie?
Nie zawsze to, co wydaje nam się zbędnymi kilogramami i dużą nadwagą, jest takie w rzeczywistości. Po porodzie skóra na brzuchu nie będzie taka, jak przed zajściem w ciążę. Macica musi się skurczyć, a skóra wciągnąć. Jeżeli przyrost wagi jest mniejszy niż 10 kg, w okresie laktacji potrzebujemy około 500 kcal więcej. Dodatkowo karmienie piersią sprzyja pozbywaniu się zbędnych kalorii i w ciągu 3–6 miesięcy łatwo wrócić do formy sprzed ciąży. O nadwadze po porodzie mówimy, gdy przybędzie nam więcej niż 10–15 kg.
Odchudzanie po porodzie
Jeżeli przybyło nam więcej kilogramów i nie karmimy dziecka piersią, możemy zdecydować się na dietę. Cały trik polega jednak na tym, aby jeść zdrowo, regularnie i w małych ilościach. Powinniśmy jeść 4–5 posiłków w ciągu dnia, zrezygnować ze słodyczy i tłustych potraw. Kluczem do sukcesu w zrzuceniu zbędnych kilogramów są owoce i warzywa, chude mięso i ryby, a także mleko i jego przetwory.
Wsparcie dietetyka
Jeżeli pomimo odpowiedniej diety kilogramy nas nie opuszczają, należy zgłosić się do dietetyka. Warto również udać się do tego specjalisty, jeżeli w ciąży przybyło nam znacznie więcej kilogramów (20–30 kg). Dietetyk powinien dobrać nam indywidualną dietę, biorąc pod uwagę nasz wiek, sposób karmienia dziecka, budowę ciała i inne cechy. Dobrze, jeżeli na pierwszą wizytę z dietetykiem przygotujemy jadłospis z 2–3 dni. Specjalista będzie wówczas wiedział, co jemy i o jakich porach.
Wizyta u dietetyka to nie tylko przepis na dietę. To przepis na życie. Dowiemy się bowiem, jak komponować posiłki, jakie produkty wybierać, jak je łączyć. Jeżeli nauczymy się tego i będziemy przestrzegać zasad, waga będzie spadać, a my będziemy czuć się znacznie lepiej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze