Brzuch po porodzie naturalnym i cięciu cesarskim - kiedy zniknie i od czego zależy ten czas?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzBrzuch po porodzie naturalnym goi się w nieco inny sposób niż po cesarce. W tym drugim przypadku trwa to zazwyczaj dłużej, choć wiele zależy od indywidualnych predyspozycji. Jak długo trzeba czekać, by brzuch wrócił do stanu sprzed ciąży i kiedy można zacząć ćwiczyć?
Brzuch po porodzie naturalnym
Brzuch po porodzie naturalnym szybciej wraca do wyglądu sprzed ciąży. Jednak na to też potrzeba trochę czasu. Wchłanianie się brzucha po urodzeniu dziecka zależy m.in. od kurczenia się macicy, trwa nawet do 6–8 tygodni. Dno macicy, które sięga tuż po porodzie pępka, obniża się o około 1 cm w ciągu dnia. Dobrze zatem uzbroić się w cierpliwość — brzuch potrzebuje czasu na powrót do poprzednich rozmiarów.
Brzuch po porodzie cesarskim
Wygląd brzucha po porodzie naturalnym oraz po cesarskim cięciu nieco się od siebie różni. Po cięciu, które uznawane jest za operację, ponieważ odbywa się z ingerencją chirurgiczną, skóra zachowuje się inaczej. Po takim zabiegu skóra i ciało kobiety musi mieć odpowiednio dużo czasu na regenerację. Po cesarce panie muszą dłużej poczekać możliwość rozpoczęcia ćwiczeń i trudniej wrócić im do pełnej sprawności fizycznej.
Brzuch po porodzie — ćwiczenia
Bardzo wiele kobiet po porodzie zastanawia się, kiedy będą mogły wrócić do ćwiczeń. Najczęściej chcą ćwiczyć, gdy tylko poczują się na siłach i zależy im na powrocie do sylwetki sprzed ciąży. Szczególnie zależy im na utracie masy ciała, wymodelowaniu nóg, pośladków i brzucha.
Po naturalnym porodzie kobieta może rozpocząć ćwiczenia fizycznie po upływie około 6 tygodni. To czas, o którym wspominają położne w szkole rodzenia. Wiele zależy jednak od kondycji każdej kobiety i jej porodu. Są kobiety, które mogą wrócić do ćwiczeń dopiero po 9 tygodniach, ale są też takie, które decydują się na to znacznie wcześniej — czasami nawet 3 tygodnie po porodzie.
Kobiety, które rodziły poprzez cesarskie cięcie, muszą nieco dłużej poczekać na rozpoczęcie ćwiczeń. Zazwyczaj zaleca się, by mama po cesarce wstrzymała się z treningami co najmniej dwa miesiące. Wiele zależy od sposobu i czasu gojenia się rany na brzuchu. Aby zacząć ćwiczenia, rana nie może powodować bólu, musi ulec wygojeniu, a świeżo upieczona mama musi się czuć dobrze i w pełni sił.
Brzuch po porodzie — jak długo i kiedy zniknie?
Brzuch po porodzie nie wraca tak szybko do wyglądu sprzed porodu. Warto o tym wiedzieć wcześniej i się przygotować. Najczęściej przez pierwsze kilka lub nawet kilkanaście dni po porodzie nadal wygląda tak, jakby było w nim dziecko. "Ciążowy" brzuch po porodzie to jednak całkowicie naturalny stan. To, jak długo widoczny jest brzuch po porodzie, zależy od wielu czynników, jak m.in. predyspozycje genetyczne, czy liczba dodatkowych kilogramów. Znaczenie ma także kondycja mięśni sprzed ciąży i aktywność fizyczna podczas ciąży.
Brzuch po porodzie — rozstępy
Po porodzie często na brzuchu pojawiają się rozstępy — wróg wszystkich kobiet. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się rozstępów na brzuchu, należy dbać o skórę już w czasie błogosławionych 9 miesięcy, nie tylko w ostatnim trymestrze. Przede wszystkim już od pierwszych tygodni ciąży warto stosować specjalne kremy, olejki i oliwki na rozstępy oraz dbać o właściwe nawilżenie skóry. Zabiegi pielęgnacyjne tego typu działają bardzo pozytywnie na skórę, ale nie gwarantują braku rozstępów. Bardzo często ich pojawienie zależy od genów i od gospodarki hormonalnej.
DD
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze