Odchudzanie a depresja
IWONA SZADKOWSKA • dawno temuOdchudzamy się, aby wyglądać i czuć się lepiej. Kiedy jednak zaczynamy dietę, wprowadzając kolejne ograniczenia żywieniowe, nie zawsze czujemy się tak, jakbyśmy tego chcieli. Kiedy dieta może doprowadzić do depresji?
Według badań ponad 90 proc. osób, które się odchudzają, po skończonej kuracji wracają do poprzedniej wagi. Niektórzy nawet tę wagę przekraczają. Skutki są dość oczywiste. Nasz organizm gromadzi kalorie na zapas. Po skończeniu kuracji odchudzającej, gdy zaczynamy jeść nieco więcej, stopniowo przybieramy na wadze. Taki rezultat, który można traktować jak duże niepowodzenie – w końcu tak się staraliśmy – może prowadzić do obniżenia samopoczucia, bezradności, zniechęcenia, a w rezultacie do depresji.
Odchudzanie – walka z otyłością i emocjami
Niestety, odchudzanie to nie tylko walka z nadwagą, kaloriami, tłustym jedzeniem. Odchudzanie to walka z emocjami i próba silnej woli. Nie możemy odciąć się od ulubionych potraw i słodyczy. Idąc do sklepu po produkty do stworzenia niskokalorycznego dania, na półkach sklepowych dostrzeżemy inne, kuszące składniki. Gorszy nastrój i obniżona samoocena mogą pojawiać się również, jeżeli porównujemy się do osób lepiej wyglądających. Jeżeli takich ludzi w naszym otoczeniu jest więcej, a dodatkowo podkreślają to na każdym kroku, pożywka dla depresji nie ma końca.
Kawa, depresja i odchudzanie
Popularność kawy jest ogromna. Nie tylko pobudza i zmniejsza zmęczenie, ale też poprawia nastrój i samopoczucie. Można więc uważać, że kawa będzie tym złotym środkiem przy odchudzaniu. Doda nam energii, podwyższy koncentrację i zmusi naszą motywację do niezaprzestania kuracji odchudzającej. Picie jednak dużej ilości kawy może mieć negatywne działanie na nasz organizm. Kawa działa bowiem moczopędnie i może doprowadzić do odwodnienia komórek. Co więcej, zmniejsza wchłanianie żelaza i białka, wypłukuje wapń i magnez, co przy odchudzaniu i spożywaniu niskokalorycznych potraw może nie być korzystne dla naszego zdrowia.
Czy odchudzanie może skończyć się sukcesem?
Oczywiście jest to możliwe. Niestety, w niektórych przypadkach kończy się to niedojadaniem, a co za tym idzie – przygnębieniem, apatią, brakiem wigoru i osłabioną witalnością. Wszystko to prowadzi do depresji i braku radości życia. Czy w tym wszystkim istnieje złoty środek? Czy można wygrać z nadwagą i cieszyć się z życia? Oczywiście. Należy jednak zmienić nawyki żywieniowe. Zdrowa dieta powinna być sposobem na życie. Jeżeli do tego wszystkiego dołączymy regularne ćwiczenia fizyczne, utrzymanie szczupłej sylwetki po odchudzaniu będzie jak najbardziej możliwe.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze