Poznaj prawdę na temat diet i odchudzania
IWONA SZADKOWSKA • dawno temuOpinie na temat diet i odchudzania są bardzo różnorodne. Każdy ma coś do powiedzenia, a niektóre informacje zaprzeczają sobie nawzajem. Jaka więc jest prawda na temat odchudzania i diet? Czy można jeść po godzinie osiemnastej? Ile posiłków dziennie powinniśmy spożywać? Czy stres ma związek z jedzeniem słodyczy?
Liczba posiłków w ciągu dnia jest istotna
Prawdą jest, że podczas kuracji odchudzającej istotna jest liczba posiłków spożywanych w ciągu dnia. Przy jedzeniu rzadziej, ale większych porcji, organizm będzie magazynował składniki odżywcze, a nie spalał zalegającą tkankę tłuszczową. Jeżeli rozłożymy liczbę posiłków na 4–5 mniejszych porcji, organizm nie będzie miał tendencji do gromadzenia rezerw na później. Nauczy się bowiem, że za około 3 godziny znów dostarczymy mu dawkę witamin i minerałów. Dzięki temu będzie zużywał je na bieżąco. Dlatego tak ważne jest, aby jeść regularnie o stałych porach i mniejsze porcje.
Kolacja do godziny osiemnastej
Kolejną opinią na temat diet i odchudzania jest jedzenie ostatniego posiłku do godziny 18. Nie zawsze jest to jednak prawda. Dotyczy to osób, które wcześnie wstają i wcześnie kładą się spać. Jeżeli mamy inny tryb dnia – na przykład pracujemy na drugą zmianę – ostatni posiłek powinniśmy zjeść 2–3 godziny przed snem. Tyle czasu potrzebuje nasz organizm, aby strawić posiłek. Przemiana materii, gdy śpimy, znacznie zwalnia. Dlatego, jeżeli najemy się na wieczór i położymy spać zbyt wcześnie, nasz organizm nie będzie miał szansy, aby go przetrawić. Ważne jest także, aby kolacja była lekka. Na noc nie potrzebujemy dużej porcji ciężkostrawnego jedzenia. Wystarczy, że zaspokoimy głód.
Stres a słodycze
Niestety, prawdą jest, że w przypadku nadmiernego stresu częściej sięgamy po coś słodkiego. Dzieje się tak dlatego, że zestresowany organizm produkuje więcej adrenaliny i noradrenaliny, rośnie też ciśnienie krwi. Można również odnotować spadek poziomu serotoniny, która odpowiada za nasz dobry nastrój. Jednocześnie wątroba uwalnia do krwi więcej glukozy, trzustka – chcąc ją rozłożyć – wzmaga produkcję insuliny. W efekcie spada poziom cukru we krwi, co prowadzi do tego, że nieświadomi zmian, które przed chwilą zaszły w naszym organizmie, sięgamy po coś słodkiego. Niestety, jest to koło zamknięte, gdyż we krwi wciąż jest nadmiar glukozy i trzustka wciąż pracuje, aby ją zredukować. Prowadzi to do uzależnienia się od słodyczy.
Ruch zawsze pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów
Ta opinia nie do końca jest prawdą. Żeby nasz organizm zaczął spalać nagromadzoną tkankę tłuszczową, należy ćwiczyć przez około 30 minut. Krótszy i mniej intensywny wysiłek nie gwarantuje takiego efektu.
Unikaj białka
Kolejną opinią podczas odchudzania jest konieczność unikania białka podczas całej kuracji. To nie jest prawda. Białko jest niezbędne w diecie, gdyż stanowi budulec tkanki mięśniowej. Białko powinno wchodzić w skład każdego posiłku, który spożywamy.
Owoce można jeść bez ograniczeń
Może to niektórych zdziwi, bo w końcu krąży opinia, że owoce można jeść bez ograniczeń i się nie przytyje, ale nie jest to prawda. Owoce, co prawda zawierają dużo witamin i błonnika, które to wspierają naszą odporność. Jednak są także doskonałym źródłem cukru. Jeżeli zjemy dużą ilość owoców, efekt może być taki sam, jak po zjedzeniu słodyczy. Nasz organizm zacznie produkować insulinę, aby zredukować poziom cukrów.
Podczas kuracji odchudzającej należy unikać owoców, które zawierają dużo kalorii. Należą do nich: winogrona, banany lub awokado. Dobrze jest za to jeść owoce, które wspomogą odchudzanie: jabłka, arbuzy, jagody.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze