Dieta refluksowa - co jeść a czego nie w chorobie refluksowej? Najważniejsze zasady
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuChoroba refluksowa potrafi skutecznie obniżyć komfort życia. Na szczęście da się ją łatwo wyleczyć dzięki terapii farmakologicznej oraz wdrożeniem odpowiednich nawyków żywieniowych. Sprawdź, na czym polega dieta refluksowa, poznaj jej podstawowe zasady oraz listę produktów zalecanych i niewskazanych.
Czym jest choroba refluksowa?
To zespół objawów spowodowanych zarzucaniem treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Może występować u kobiet ciężarnych, osób z nadwagą i otyłością oraz u każdego, kto stosuje niewłaściwą dietę. Ryzyko pojawienia się choroby jest większe bowiem u osób, które spożywają dużo tłustych, smażonych pokarmów, fast-foodów, słodyczy. Refluks objawia się zgagą, czyli pieczeniem w przełyku, nierzadko również pieczeniem na wysokości mostka.
Chorzy mogą się uskarżać także na kaszel po posiłku, nieprzyjemny zapach z ust, trudności z przełykaniem.
Refluks leczy się zazwyczaj farmakologicznie. Jednak jeśli nie wdrożymy odpowiedniej diety, choroba szybko nie minie.
Dieta refluksowa — najważniejsze zasady
Dieta refluksowa skutecznie pomaga złagodzić objawy choroby refluksowej, a jeśli schorzenie jest wywołane nieprawidłowym odżywianiem, może wręcz przyczynić się do całkowitego powrotu do zdrowia. Dieta ta przynosi ulgę również w innych dolegliwościach związanych z przewodem pokarmowym, m.in. w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Dietę refluksową należy stosować aż do całkowitego ustąpienia objawów chorobowych.
Zasady diety refluksowej są bardzo proste. Podczas jej stosowania należy jeść często (5–6 posiłków), a ostatnie danie spożyć na 2–3 godziny przed snem. Warto minimalizować produkty tłuste, ciężkostrawne.
Naszemu zdrowiu nie służy również nerwowe jedzenie w biegu. Osoby cierpiące na chorobę refluksową powinny zadbać o komfort podczas spożywania posiłków — jeść powoli, dokładnie przeżuwając.
Choroba refluksowa — produkty niewskazane
Przy chorobie refluksowej warto zrezygnować z ciężkich, tłustych dań i przekąsek typu chipsy. Potrawy nie powinny być smażone, a gotowane lub duszone. Chory powinien unikać tłustego nabiału (żółtego sera, serków topionych serów pleśniowych), na rzecz nabiału chudego.
Całkowicie też należy zrezygnować ze słodyczy, a szczególnie czekolady i ciężkich, śmietanowych ciastek i tortów, ostrych przypraw, produktów z zawartością octu, tłustego mięsa i tłustych ryb, fast-foodów. Z warzyw chory powinien unikać warzyw cebulowych (cebuli, pora, czosnku), pomidorów i ogórków. Niewskazane są także owoce cytrusowe, gdyż mogą powodować uciążliwe zgagi.
Przy diecie refluksowej nie zaleca się pić napojów gazowanych (zarówno wody, jak i napojów słodzonych), soków stworzonych na bazie pomidorów i cytrusów, kawy, czarnej herbaty oraz alkoholu pod każdą postacią.
Choroba refluksowa — produkty zalecane
Przy chorobie refluksowej stosujemy produkty, które podnoszą ciśnienie w dolnym zwieraczu przełyku i tym samym zapobiegają cofaniu się treści żołądkowej. Należą do nich produkty o wysokiej zawartości białka (najwłaściwsze będą: chude mięso, chude ryby, chude przetwory mleczne, drób). Można sięgać także po białe pieczywo, namoczone siemię lniane.
Z warzyw korzystne będą: marchew, buraki, ziemniaki, kalafior, szpinak. Do przyprawiania potraw możemy używać estragonu, rozmarynu, szałwii.
Dodatkowe zalecenia przy chorobie refluksowej
Oprócz zaleconej przez lekarza terapii farmakologicznej, chory na refluks powinien zadbać o prawidłową masę ciała, gdyż nadmiar kilogramów może potęgować objawy lub przyczynić się do nawrotów choroby,
Ponadto warto uprawiać umiarkowaną aktywność fizyczną (np. jazda rowerem, bieganie, nordic walking). Należy mieć świadomość jednak, że intensywny sport może pogłębiać objawy chorobowe.
Ostatnim, ale równie ważnym zaleceniem, jest całkowite odstawienie papierosów. Nałóg ten wpływa bowiem na zaostrzanie objawów chorobowych.
Po ustaniu objawów warto przyjrzeć się swoim dotychczasowym nawykom żywieniowym i na dobre zrezygnować z produktów, które zwiększają ryzyko nawrotu choroby. Z całą pewnością należy ograniczyć spożywanie tłustych, smażonych produktów, alkoholu, słodyczy.
Iwona Ludwinek-Zarzeka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze