Dieta trzustkowa - zasady odżywiania przy chorobach trzustki. Efekty, przepisy i jadłospis
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuDieta trzustkowa stosowana jest przy leczeniu trzustki. Szczegółowy jadłospis powinien być więc zawsze konsultowany z lekarzem, ponieważ to, z jakich przepisów korzystamy, zależy od naszego stanu zdrowia.
Dieta trzustkowa – zasady
Dieta trzustkowa może być zalecana w przypadku leczenia ostrego zapalenia trzustki oraz przewlekłego zapalenia trzustki. Dietę tę można także stosować w procesie wychodzenia z tychże chorób.
Podstawową cechą diety trzustkowej jest odciążenie trzustki, która ze względów chorobowych nie działa prawidłowo. Dlatego w diecie tej powinno ograniczać się spożywanie tłuszczów oraz błonnika. Zazwyczaj jest to dieta bogata w białko oraz dość kaloryczna, ale jej szczegóły powinny być indywidualnie konsultowane z lekarzem.
W przypadku ostrego zapalenia trzustki występują trzy etapy leczenia. Pierwszy przebiega jeszcze w szpitalu i polega na ograniczeniu przyjmowania pokarmów drogą doustną. Przez pierwsze kilka dni płyny i elektrolity podawane są tylko dożylnie, aby uspokoić działanie trzustki. Dopiero po paru dniach choremu podawany jest kleik, który później (przy dobrej tolerancji) jest wzbogacany o gotowane warzywa lub chude mleko.
W kolejnych etapach wprowadzane są jogurty naturalne, kisiele a także budynie na chudym mleku. Posiłki powinny mieć formę papkowatą i być łatwostrawne. W diecie trzustkowej zakazane zaś są produkty smażone oraz alkohol.
Dieta trzustkowa — efekty
Dieta trzustkowa jest podstawowym sposobem leczenia ostrego zapalenia trzustki oraz przewlekłego zapalenia trzustki. Nie można jednak zakładać, że sama zmiana diety jest jedynym lekiem na wspomniane choroby, gdyż zależy to od indywidualnego stanu każdego pacjenta. Czasem bowiem niezbędne jest również leczenie farmakologiczne, a nawet operacyjne.
Dieta trzustkowa – jadłospis
Szczegółowy jadłospis diety trzustkowej powinien być zawsze konsultowany z lekarzem. Poniższy jadłospis jest jedynie przykładem, jak układać menu w każdy kolejny dzień. Warto mieć jednak na uwadze, że niektóre wymienione produkty (np. pomidory) mogą nie być jeszcze tolerowane przez pacjenta, dlatego trzeba je wykluczyć z diety.
Dzień 1
Śniadanie: zupa mleczka z kluseczkami (mleko chude – maksymalnie 1,5 proc. tłuszczu)
Drugie śniadanie: kanapki z pszennego pieczywa z wędliną drobiową i chudym twarogiem oraz pomidorem bez skóry
Obiad: pierś z kurczaka gotowana na parze z dodatkiem puree z ziemniaków oraz puree z brokułów
Podwieczorek: kisiel z sokiem z malin oraz sucharki (kisiel powinien być zrobiony samodzielnie, a nie z proszku)
Kolacja: ryż gotowany z jabłkiem i cynamonem
Dzień 2
Śniadanie: kanapki z pszennego pieczywa z wędliną drobiową i chudym twarogiem oraz pomidorem bez skóry
Drugie śniadanie: jogurt oraz ugotowana brzoskwinia (bez skóry)
Obiad: dorsz pieczony z gotowaną na parze cukinią (bez skóry) oraz gotowanymi ziemniakami
Podwieczorek: upieczone dynia, marchewka oraz młoda pietruszka polane łyżką oliwy z oliwek
Kolacja: zupa pomidorowa z makaronem pszennym
Dieta trzustkowa — przepisy
Kisiel z malin. Dwie szklanki owoców wrzucamy do rondelka, a następnie wlewamy dwie i pół szklanki wody. Po dodaniu trzech łyżeczek cukru całość doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 2 minuty. Następnie rozrabiamy trzy łyżki mąki ziemniaczanej w wypełnionej do połowy szklance wody i dodajemy do owoców. Jeśli kisiel nadal będzie zbyt rzadki, należy rozrobić kolejną małą łyżkę mąki ziemniaczanej.
Puree z brokułów. Z całego brokuła odkrawamy jedynie różyczki, które gotujemy w osolonej wodzie (łodyżki nie będą potrzebne). Brokuł powinien gotować się około 15 minut, aż różyczki staną się miękkie. Następnie rozgniatamy brokuł tłuczkiem i dodajemy jogurt. Puree z brokuła gotowe.
Jakub Ruźniak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze