Dieta Gersona i terapia Gersona - co to jest? Jakie są zasady diety, efekty, co dozwolone, a co zabronione?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuDieta Gersona, czyli terapia Gersona, budzi wiele kontrowersji. Jedni uważają ją za alternatywną metodę leczenia wielu chorób, w tym m.in. nowotworów, inni twierdzą, że jest nieskuteczna i nie dostarcza do organizmu wszystkich niezbędnych składników. Jakie są zasady diety, efekty i co można podczas niej jeść, a czego należy unikać?
Dieta Gersona — co to jest?
Dieta Gersona, zwana również terapią dr. Gersona, nie jest dietą odchudzającą. To program odżywiania dedykowany osobom chorym, szczególnie na choroby nowotworowe. Proponuje się ją jako metodę leczenia takich schorzeń, jak: cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, choroby serca lub nerek.
Dieta Gersona jest dość kontrowersyjną dietą, głównie z dwóch powodów. Po pierwsze, ma dość niecodzienny program żywienia, którego podstawą są posiłki wegeteriańskie, z udziałem pełnoziarnistych produktów zbożowych. Warzywa i owoce do dań wegetariańskich pochodzą tylko z ekologicznych upraw. W diecie nie ma miejsca na białko zwierzęce i tłuszcze — zarówno zwierzęce, jak i roślinne, co rodzi niedobory nasyconych kwasów tłuszczowych. Po drugie, zaleca się wykonywanie lewatywy z kawy 3–5 razy w ciągu każdego dnia.
Dieta Gersona — zasady
Dieta Gersona powinna trwać przez 6 tygodni. W tym czasie zaleca się picie 13 porcji soku w ciągu dnia. Soki muszą być świeżo wyciśnięte i przygotowane z warzyw i owoców z ekologicznej hodowli. Sok musi być przygotowany w odpowiedni sposób — najlepiej z wykorzystaniem specjalnej wyciskarki albo elektrycznego robota kuchennego. Używanie zwyczajnej, tradycyjnej sokowirówki nie jest rekomendowane. Zaleca się także, by sok spożywać go od razu po sporządzeniu, powoli i w spokojnej atmosferze, delektując się smakiem.
Drugim ważnym elementem terapii jest wykonywanie kilka razy w ciągu dnia — najlepiej 5, a minimum 3, lewatywy z kawy. Zdaniem autora diety, wspiera ona wydzielanie żółci, rozszerza drogi żółciowe, aby następnie wypłukać razem z tą żółcią zebrane toksyny. Jest to bardzo ważne dla oczyszczającego się organizmu, który musi szybko pozbywać się zalegających złogów. Lewatywę można przygotować samodzielnie — potrzebna do tego jest woda i zmielona kawa.
W diecie tej jest szereg produktów zakazanych. Nie za długa jest lista produktów, z których można przyrządzać posiłki. Poniżej znajduje się wykaz tego, co można jeść, a czego nie wolno podczas terapii Gersona.
Dieta Gersona — co można jeść?
Podczas stosowania terapii Gersona codzienne menu opierać się powinno na takich warzywach, jak: rukola, szparagi, karczoch, cebula, pietruszka, papryka, marchewka, kalafior, kapusta czerwona, ziemniaki, pomidory, rzodkiewka, fasolka szparagowa, szpinak (tylko ugotowany).
Z owoców dozwolone są: mango, melony, morele, gruszki, jabłka, brzoskwinie, śliwki i winogrona, jak też owoce w postaci suszonej, np. popularne rodzynki. Są one jednak zalecane tylko wtedy, gdy nie zawierające związków siarki. Można jeść owsiankę i brązowy ryż, sporadycznie miód i brązowy cukier.
Jedyny akceptowany w tej diecie tłuszcz to olej lniany. Dozwolone są niektóre zioła, jak np.: tymianek, kolendra, majeranek, koper włoski, rozmaryn, szałwia, szafran, cząber. Można pozwolić sobie również na tarty chrzan i czosnek. Raz w tygodniu można skusić się na słodkie ziemniaki, banany (maksymalnie 2 razy w tygodniu) czy syrop klonowy.
Dieta Gersona — czego nie można jeść?
Dieta ta jest dość restrykcyjna, zatem lista niedozwolonych produktów jest dość długa. Wśród tych, których należy unikać, wymienia się m.in.: nasiona roślin strączkowych, awokado, ogórki, surowy szpinak, jagody, ananasy, cytrusy. Nie jest zalecany nabiał (zarówno ser biały, jak i kefiry, jogurty czy mleko) oraz produkty sojowe. Na liście zakazanych znajdują się wszystkie produkty przetworzone i wszystkie mąki. Zabronione jest oczywiście picie alkoholu i jedzenie słodyczy.
Z codziennego menu wykluczyć trzeba tłuszcze (wyjątkiem jest olej lniany). Poza tym niewskazane są: grzyby, kakao, orzechy, sól, cukier i soda, a także woda do picia. Na określony czas wyeliminowaniu powinny podlegać także: jajka, masło, ryby i mięso.
Oprócz zakazów dotyczących jedzenia, terapia dr. Gersona zakłada, by nie używać niektórych kosmetyków i środków czystości. Ma to na celu zminimalizowanie kontaktu z chemią w nich zawartą.
Dieta Gersona — efekty i opinie
Dieta Gersona ma zwolenników i przeciwników. Osoby z pierwszej grupy twierdzą, że taka terapia zadziałała na nich pozytywnie, mówią nawet o cudzie i przełomie w chorobie. Podkreślają, że objawy choroby uległy remisji i czuli się silniejsi, mieli więcej energii, oczyścili organizm z toksyn.
W drugiej grupie — przeciwników — panuje opinia, że dieta nie jest skuteczna, nie może być absolutnie stosowana jako metoda leczenia raka czy innych chorób. Wskazują też na ubogość diety w tłuszcze i białko zwierzęce. Terapia jest z pewnością bardzo kontrowersyjna i lepiej skonsultować ją z lekarzem.
DD
Jak prawidłowo wykonać plank? Ćwiczenie prezentuje trenerka z Calypso Fitness Club. Zobacz!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze