Jakie jest najbardziej otyłe polskie województwo?

Przekonaj się, w którym województwie znajduje się najwięcej osób z nadwagą i otyłością. Sprawdź, czy jesteś mieszkańcem województwa królującego w tym niechlubnym rankingu.

Mapa otyłości
Dane za okres lipiec-grudzień 2015
Polska jest skażona otyłością i nadwagą. Jednak bardzo rzadko otrzymujemy w mediach pełne i wiarygodne informacje na temat aktualnego poziomu tego zjawiska. Zawsze cierpieliśmy na brak bieżących danych.
Dlatego wspólnie z serwisem PotrafiszSchudnac.pl chcemy to zmienić. Co kwartał będziemy publikować najnowsze dane i rankingi. Po to, żeby dawać jasny i wyraźny sygnał: Polacy, ruszcie się. Zróbcie coś z tym!

Co się stało z nami, Polakami? Utyliśmy i tyjemy nadal. I znowu widziałam w jednej z gazet zdjęcia z polskich plaż z lat 50-tych. Czy to my, Polacy? Panie z piękną talią, pewnie 65–70 cm, rozmiar 36, panowie szczupli, bez odstających brzuchów. Młodsi, starsi, całkiem mali – wszyscy szczupli, radośni, wyglądają naprawdę zdrowo. Na plaży piłka, badminton, skakanka… Nie było siłowni na każdej ulicy ani rowerków stacjonarnych, w co drugim domu. Nie było rzeszy młodszych i starszych biegających po ulicach i parkach. Co się więc stało? Dlaczego teraz wyglądamy inaczej?
Iwona Słowińska, główny dietetyk serwisu PotrafiszSchudnac.pl
Dużo mówi się o tym, że już niemal co drugi Polak cierpi na te przypadłości. Teraz wiemy już na pewno i na bieżąco, ilu naszych rodaków jest otyłych lub ma nadwagę – nie musimy czekać latami na kolejne dane GUS. Wystarczy zerknąć na naszą Mapę.
Mapa oraz cykliczne raporty będą informować i mobilizować do walki o lepsze życie. Warto pamiętać, że problem wagi to nie tylko mało atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim niemal pewne problemy ze zdrowiem. Im wyższy wskaźnik BMI, tym większe ryzyko, że zachorujemy na cukrzycę, będziemy mieli kłopoty z nadciśnieniem, dostaniemy udaru, zapadniemy na chorobę wieńcową… Brzmi kiepsko? Lista potencjalnych zagrożeń jest znacznie dłuższa! A na niej także zaburzenia hormonalne, zwyrodnienia stawów, żylaki, a nawet nowotwory.
Ranking województw
Interesujące jest to, jak problemy z wagą wyglądają w poszczególnych województwach. Czy są tereny „skazane” na otyłość? Czy czynniki środowiskowe, stopień urbanizacji oraz infrastruktura, ekspansja sieci supermarketów czy żywności typu fast-food mają na to jakiś wpływ? A może różnice dotyczące stanu odżywiania pomiędzy poszczególnymi regionami mogą mieć tu znaczenie?

Cały raport na temat otyłości wśród Polaków możesz pobrać poniżej:

Źródło: potrafiszschudnac.pl/mapaotylosci
Ten artykuł ma 7 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze