BMI – Body Mass Index
KORNELIA RAMUSIEWICZ • dawno temu • 4 komentarzeKalkulator BMI należy do jednych z najprostszych metod samodzielnego obliczenia idealnej masy ciała. Według Światowej Organizacji Zdrowia, jest to łatwy sposób, aby w porę zareagować i ochronić się przed chorobami, które są konsekwencją otyłości. Czy wiesz na czym polega BMI?
Indeks masy ciała
Wskaźnik BMI to od wielu lat wciąż najpopularniejsza metoda obliczania masy ciała. Niestety nie jest to sposób doskonały. Autorem BMI jest Adolphe Quetelet, matematyk i socjolog belgijskiego pochodzenia, dlatego też od jego nazwiska BMI określamy także mianem wskaźnika Queteleta.
Naukowiec opracował metodę Body Mass Index w 1869 roku, jednak zanim jego idea zaczęła służyć jako metoda kontroli wagi, minęło sto lat! Pomysł reaktywował amerykański fizjolog Ancela Keysa, których w latach 70.-tych ubiegłego wieku jeszcze raz dokładnie przeanalizował tę metodę.
Tylko dwie informacje są potrzebne, aby sprawdzić, czy nasza waga jest prawidłowa. Wystarczy, że podzielimy masą ciała podaną w kilogramach przez wzrost podany w metrach i podniesiony do kwadratu.
Chociaż BMI cechuje szybkość obliczenia – jest to maksymalnie łatwy algorytm określający stan naszej wagi, metoda ta nie dostarcza tak naprawdę rzetelnej wiedzy o prawidłowej masie ciała, ponieważ BMI uwzględnia jedynie wzrost i wagę i nie zwraca uwagi na proporcje tkanki tłuszczowej i mięśniowej, czy innych istotnych parametrów, jak np. wiek i tryb życia.
Interpretacja wyników BMI
Rozszerzona klasyfikacja dla osób dorosłych
- poniżej 16,0 – wygłodzenie,
- 16,0–16,99 – wychudzenie,
- 17,0–18,49 – niedowaga;
- 18,5–24,99 – wartość prawidłowa,
- 25,0–29,99 – nadwaga,
- 30,0–34,99 – I stopień otyłości,
- 35,0–39,99 – II stopień otyłości (otyłość kliniczna)
- powyżej 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna).
Przeanalizujmy to wszystko na przykładzie. Jeżeli ważysz 60 kg i masz 165 cm (a więc 1,65 m) wzrostu, podnieś wzrost do kwadratu (1,65×1,65=2,7225), następnie podziel wagę przez otrzymany wynik – 60/2,7225 = 22,03.
Otrzymałeś wynik BMI na poziomie 22,03, co oznacza, że twoja waga jest jak najbardziej prawidłowa.
Czy warto sugerować się wynikiem BMI?
Chociaż dzięki kalkulatorowi w prosty sposób dowiesz się, czy masa twojego ciała jest adekwatna do wzrostu, to pamiętaj, że jest to narzędzie wyłącznie orientacyjne. Tak naprawdę nie ma uniwersalnego wskaźnika idealnej wagi. W końcu każdy z nas jest inny i ma inną budowę ciała.
Pewnie czasem jesteś zaskoczony, gdy usłyszysz, ile ktoś waży, a może sam nie czujesz się na swoją wagę. Po obliczeniach może okazać się, że masz niedowagę, choć wcale nie jesteś wychudzony, albo wręcz odwrotnie – masz nadwagę chociaż absolutnie dobrze czujesz się ze swoim ciałem i nie planujesz odchudzania. Pamiętajmy również, że np. osoby uprawiające sport mają rozbudowaną tkankę mięśniową i mimo szczupłej budowy ciała, ważą więcej.
Body mass index służy tylko dorosłym
Ponadto musisz wiedzieć, że kalkulator BMI jest miarodajny wyłącznie dla osób dorosłych, dla dzieci stosuje się siatki centylowe, które oceniają prawidłowy rozwój fizyczny u najmłodszych.
Według Światowej Organizacji Zdrowia prawidłowy BMI oscyluje pomiędzy 18,6 – 24,9. Te osoby cieszą się dobrym zdrowiem i w najmniejszym stopniu dopadają je choroby związane z nadwagą i nieodpowiednią dietą jak np. cukrzyca typu 2 czy miażdżyca.
Jeśli twój BMI jest powyżej 30, powinien być to dla ciebie znak ostrzegawczy, że jak najszybciej należy podjąć odchudzanie. Otyłość przyczynia się do wielu chorób między innymi miażdżycy, cukrzycy, raka jelita grubego oraz choroby niedokrwiennej serca, dlatego też utrzymanie prawidłowej wagi jest istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Dlatego chociażby kontrolnie warto sprawdzić, czy nasza waga mieści się w normie.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze