BMI

Masz nadwagę? Chcesz zgubić zbędne kilogramy? Jeśli szukałeś już informacji o tym, jak uzyskać szczupłą sylwetkę, zapewne zetknąłeś się z określeniem BMI. Używane jest ono również przez lekarzy, gdyż pozwala ocenić ryzyko wystąpienia chorób ściśle związanych z nadwagą lub otyłością (należą do nich m.in. miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca).

Wskaźnik masy ciała (BMI, ang. Body Mass Index) wylicza się poprzez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez wzrost (podany w metrach) podniesiony do kwadratu. Jest to zatem proste działanie, które pozwoli ocenić, czy potrzebujesz zmian w zakresie diety i aktywności fizycznej.

Wskaźnik BMI oblicza się tylko u osób dorosłych. Wynik może nie być wiarygodny w przypadku kobiet w ciąży i osób czynnie uprawiających sport (np. u kulturystów, lekkoatletów), bo będzie on wskazywać na nadwagę.

Obliczenie wartości BMI to pierwszy krok do zmian. Narzędzie to często w swojej pracy wykorzystują dietetycy i trenerzy. W sieci dostępnych jest wiele kalkulatorów BMI, które pozwolą szybko obliczyć tę wartość.

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie