Genodieta - specyfika, badania, zalety
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 2 komentarzeGenodieta to dieta dopasowana do potrzeb i możliwości organizmu na podstawie analizy DNA człowieka. Ten sposób odżywiania ma przeciwdziałać rozwojowi wielu chorób, m.in. nadwagi, a także łagodzić dolegliwości towarzyszące schorzeniom, które już zaistniały w organizmie. Na czym polega genodieta i jakie są jej efekty?
Genodieta — specyfika
Genodieta, inaczej dieta genetyczna lub dieta DNA, to sposób odżywiania, który jest dopasowany indywidualnie do potrzeb osoby na podstawie zestawu jej genów. Punkt wyjścia do sporządzenia jadłospisu stanowi wynik badania DNA (test jest bezbolesny, nieinwazyjny i prosty — pobierany jest wymaz z wewnętrznej strony policzka). Można go przeprowadzić bez względu na wiek.
Wynik umożliwia określenie zapotrzebowania człowieka na składniki odżywcze — białka, tłuszcze i węglowodany, a ponadto poznanie predyspozycji do zachorowania na niektóre schorzenia, metabolizmu substancji odżywczych, nietolerancji pokarmowych (na gluten, kofeinę lub laktozę). Daje to szanse na wprowadzenie zmian w jadłospisie, które mogą skutkować złagodzeniem przebiegu choroby już istniejącej lub zmniejszeniem ryzyka jej wystąpienia.
Dieta genetyczna jest zatem wynikiem spostrzeżenia, że wiele chorób i samopoczucie człowieka są zależne od sposobu żywienia. Genodieta może pomóc w przypadku takich problemów jak nadwaga, choroby układu krążenia, cukrzyca typu 2. Ponadto poprawia jakość życia, łagodząc towarzyszące schorzeniom dolegliwości.
Genodieta to wyraz naukowego podejścia do kontroli masy ciała — badanie daje informacje o produktach, które sprzyjają osiągnięciu optymalnej masy ciała bez efektu jo-jo, a także tych, których należy unikać, ponieważ stanowią przyczynę otyłości. Informuje również o skłonnościach do nadwagi. Test, a w jego następstwie indywidualnie opracowany jadłospis daje możliwość zapobiegania niedoborom składników odżywczych.
Oprócz sposobu żywienia analiza DNA podpowiada, jaki sport powinniśmy uprawiać. Informuje o tym, która aktywność fizyczna ma najlepszy wpływ na stan zdrowia i do uprawiania której z nich posiadamy predyspozycje.
Genodieta — badania
Skuteczności genodiety w walce ze zbędnymi kilogramami dowiodły liczne badania naukowe. Jedno z nich przeprowadziła grupa badaczy z Uniwersytetu Stanford w Kalifornii. Wzięło w nim udział 101 kobiet.
Część z nich stosowała genodietę, część żywiła się niezgodnie z potrzebami wynikającymi z profilu genetycznego. Okazało się, że kobiety na diecie genetycznej straciły średnio około 6% masy ciała — to aż 2,5 razu więcej niż panie, które nie przestrzegały tego sposobu żywienia.
Genodieta — efekty
Jakie rezultaty możemy osiągnąć, stosując dietę genetyczną?
Zaletą genodiety jest fakt, że jadłospis jest ułożony indywidualnie dla każdego człowieka, a podstawę do jego sformułowania stanowi nie tylko wiek, płeć i BMI, ale choroby i nietolerancje pokarmowe.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze