Kuchnia Pięciu Przemian - zasady, przykładowe dania, zalety
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 2 komentarzeKuchnia Pięciu Przemian to sposób odżywiania, który ma zapewnić zdrowie i - przy okazji - umożliwia zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. To dieta w zgodzie z cyklem natury, której podstawę stanowią produkty sezonowe i dostępne lokalnie.
Kuchnia Pięciu Przemian — zasady
Kuchnia Pięciu Przemian to sposób odżywiania się, który został opracowany przez mieszkańców Chin 3 tysiące lat wstecz. Podstawową zasadą tej diety jest spożywanie pokarmów w zgodzie z porą roku i miejscem zamieszkania (szerokością geograficzną), co wpływa na wprowadzenie do jadłospisu m. in. rodzimych owoców. Życie w zgodzie z rytmem natury ma zagwarantować zdrowie.
Dlaczego ten sposób żywienia nosi nazwę Kuchnia Pięciu Przemian? Ma to związek z cyklem następujących po sobie pięciu żywiołów. Są to: Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal, Woda i ponownie Drzewo. Każdy z tych żywiołów odpowiada porze roku: drzewu została przyporządkowana wiosna, ogniowi — lato, ziemi — babie lato, metalowi — jesień, a wodzie — zima. Każda z nich przynosi zmiany: wiosna to czas odrodzenia, lato — aktywności, jesień — równowagi, a zima — odpoczynku.
Zwolennicy Kuchni Pięciu Przemian jedzą 3 posiłki i 2 przekąski każdego dnia zgodnie z zasadą: Śniadanie jedz jak cesarz, obiad jak król, a kolację jak żebrak - oznacza to, że każde kolejne danie dnia powinno mieć mniejszą objętość. Najbardziej pożywnym i ważnym posiłkiem jest pierwsze śniadanie. Należy jeść produkty sezonowe, dostępne o danej porze roku, które odpowiadają na aktualne zapotrzebowanie organizmu.
Podstawą jadłospisu na diecie Pięciu Przemian są produkty roślinne: warzywa, owoce, zboża, orzechy i rośliny strączkowe, a także zioła. Można również jeść chude mięso, jeżeli czujemy taką potrzebę (warto jednak ograniczyć jego spożycie, gdyż w Polsce — wedle badań — jemy go zbyt dużo). Potrawy powinny być różnorakie pod względem smakowym, aby pozytywnie oddziaływać na organy wewnętrze.
Smak słodki (marchew, miód) wpływa na śledzionę, słony (ryby morskie) na nerki, gorzki (orzechy włoskie) na serce, kwaśny (kefir, pomidory) na wątrobę i ostry (czosnek) na płuca. Smak potraw powinien być zrównoważony, by żaden z wymienionych nie dominował - nadmiar jest bowiem szkodliwy. Ważna jest też kolejność umieszczania produktów w garnku. Należy to robić w kolejności: słodki — ostry — słony — kwaśny — gorzki — słodki — ostry, itd.
Czego nie możemy jeść? Z jadłospisu powinniśmy wyeliminować wędliny, ponieważ zawierają szkodliwe dodatki, a także ryby hodowlane. Warto je zastąpić morskimi. Z listy produktów należy wykreślić również sól i cukier, a także produkty wysokoprzetworzone. Zakazane są duże ilości produktów o smaku kwaśnym (szkodzą trzustce i wątrobie). Stosowanie tej diety nie wymaga liczenia kalorii i sprawdzania indeksu glikemicznego produktów.
Kuchnia Pięciu Przemian — przykładowe dania
Zgodnie z zasadami Kuchni Pięciu Przemian należy jeść potrawy przygotowane z produktów sezonowych. Jakie zatem dania możemy serwować w okresie wiosennym, letnim, jesiennym i zimowym?
- wiosną — zupę z botwinki,
- latem — sałatkę z kalafiora i groszku,
- jesienią — zupę-krem z warzyw,
- zimą — piernik z marchwi.
Kuchnia Pięciu Przemian — zalety
Dlaczego warto odżywiać się zgodnie z zasadami Kuchni Pięciu Przemian?
Dieta Pięciu Przemian nie jest typową dietą odchudzającą, ale skutkiem ubocznym jej stosowania jest redukcja masy ciała. Co więcej, ma działanie lecznicze - pomaga uporać się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze