Dieta paleo dla ludzi aktywnych fizycznie
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temu • 7 komentarzyCzłowiek żyjący w okresie paleolitu prowadził bardzo aktywny tryb życia. Na podstawie badań kości ludzi z tamtego okresu naukowcy dowodzą, że była to aktywność na poziomie dzisiejszego sportowca zawodowego. Co zatem jedzono, by dodać sobie siły i energii?
Nauka pozwala dzisiaj na zrekonstruowanie menu człowieka żyjącego w dobie paleolitu. Podstawą diety były ryby, mięso, owoce, owady, larwy, jajka, warzywa liściaste i korzeniaste, orzechy. Produkty te dostarczały żelazo, jod, cynk, witaminę A i D, kwasy tłuszczowe omega-3, selen. Warto pamiętać, że zdobywanie pożywienia nie było w tamtym okresie zadaniem prostym. Wymagało dużej siły, energii, sprytu i chęci przetrwania.
Chęć powrotu do korzeni
Dieta człowieka pierwotnego staje się w ostatnim czasie coraz popularniejsza. Bardzo dużo na jej temat mówi Loren Cordain, amerykański naukowiec, specjalizujący się w dziedzinie żywienia i wysiłku fizycznego. To właśnie ów badacz jest autorem wielu publikacji na temat diety paleolitycznej.
U jej podstaw kryje się przekonanie o dużej sile człowieka, jaką czerpać może z pożywienia. Najważniejsze w diecie paleo jest białko, a nie jak współcześnie – cukry i węglowodany. Dieta paleolityczna to styl odżywiania się, a nie popularna dieta odchudzająca. Stosowanie się do jej założeń doda siły i energii, a do tego poprawi samopoczucie.
Co należy jeść na diecie paleolitycznej?
Unikać należy produktów przetworzonych (tj. parówki, pasztety, mielonki). Niewskazane jest również spożywanie nabiału, białego pieczywa, alkoholu, słodyczy i rafinowanych olejów. W codziennym menu gościć natomiast powinno:
- chude mięso,
- ryby i owoce morza,
- sezonowe warzywa i owoce,
- orzechy.
Dieta człowieka pierwotnego nie ogranicza ilości spożywanych produktów. Istotna jest jednak jakość tego, co jemy. Zwolennicy diety paleolitycznej wskazują, że redukuje ona nadciśnienie tętnicze i zmniejsza ilość cholesterolu we krwi, wpływa ponadto na dobre samopoczucie.
Pierwotna potrzeba ruchu
W diecie człowieka paleolitycznego wiele było białka, którego spożywanie poleca się, by dodać sobie siły i energii. Najważniejszy jednak wydaje się być wysiłek fizyczny. Człowiek z okresu paleolitu nie wiedział, co to supermarket, do którego dojechać można samochodem lub środkiem transportu publicznego. On by zdobyć pożywienie chodził i biegał, innymi słowy: był w nieustannym ruchu. U podstaw filozofii paleo jest zatem przekonanie o pierwotnej potrzebie ruchu, którą współczesny świat wyeliminował. A to właśnie on stanowi gwarancję zdrowia.
Ten artykuł ma 7 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze