Ranking diet odchudzających - najlepsze diety. Jaka jest najbardziej skuteczna dieta?
SYLWIA STACHURA • dawno temu • 6 komentarzyStarania o piękną sylwetkę rozpoczynamy od zapisania się na siłownię i wybrania diety. Eksperci uważają, że odpowiedni sposób odżywiania to 70 proc. sukcesu podczas odchudzania. Do wyboru mamy tysiące różnych diet. W wyszukiwarce często wbijamy hasło: dobre diety odchudzające. Ale jak wybrać tę najbardziej skuteczną, a przy tym zdrową? Z pomocą przychodzi ranking diet odchudzających U.S. News, z którego dowiesz się, jak schudnąć bez efektu jo-jo.
Najlepsze diety — ranking diet według portalu U.S. News
Portal U.S. News wraz z ekspertami z dziedziny zdrowia przeanalizował w 2016 roku 35 popularnych diet. Na jakie czynniki zwrócili uwagę specjaliści? Przede wszystkim uwzględnili łatwość i wygodę stosowania, bezpieczeństwo, wartość odżywczą, skuteczność w utracie wagi oraz aspekt prozdrowotny, czyli czy dany sposób odżywiania chroni przed chorobami serca i cukrzycą.
Zwycięzcą rankingu okazała się dieta DASH, która jest szczególnie polecana przy nadciśnieniu tętniczym. Dzięki stosowaniu się do jej zasad, można również obniżyć poziom cholesterolu oraz na stałe zrzucić zbędne kilogramy. Na czym polega dieta DASH? Podstawą odżywiania są produkty zbożowe, warzywa, owoce, orzechy oraz ryby. Należy przy tym ograniczyć ilość soli w jadłospisie oraz zrezygnować z alkoholu i palenia papierosów.
Na drugim miejscu uplasowała się dieta TLC (ang. Therapeutic Lifestyle Changes), która dzięki małej ilości tłuszczu skutecznie przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu, a przez to redukuje ryzyko wystąpienia groźnych chorób serca. Nie jest to typowa dieta odchudzająca, a raczej zmiana stylu życia, która przy okazji pozwala skutecznie schudnąć. Na diecie TLC należy jeść dużo owoców, warzyw, drobiu, ryb, niskotłuszczowego nabiału oraz produktów zbożowych.
Dieta Klinki Mayo zajęła trzecie miejsce na podium. Opracowany przez specjalistów z Klinki Mayo sposób odżywiania składa się z 2 etapów: odchudzającego i utrwalającego. W tym programie odchudzania trzeba każdego dnia zjadać 7 porcji warzyw i owoców, 4–8 porcji węglowodanów złożonych, 3–7 porcji chudego białka oraz 3–5 porcji nienasyconych tłuszczów (takich jak oliwa z oliwek). Poza tym obowiązkowym elementem tej diety jest aktywność fizyczna, czyli od 30 do 60 minut ruchu dziennie.
Najgorsze diety według portalu U.S. News
Dieta jaskiniowca, czyli popularna dieta paleo, znalazła się na ostatnim miejscu rankingu U.S. News. To sposób odżywiania bazujący na produktach wysokobiałkowych (głównie mięsie, rybach, owocach morza) oraz warzywach i owocach. Zakazane są produkty zbożowe, warzywa strączkowe, mleko i jego przetwory, cukier, a także słodycze i żywność przetworzona.
Dlaczego dieta paleolityczna nie jest polecana przez ekspertów? Ponieważ to sposób odżywiania, który odrzuca wiele zdrowych produktów (np. nabiał, kasze). Poza tym dieta myśliwych-zbieraczy nie odpowiada potrzebom współczesnych ludzi, jest źle zbilansowana i trudno się ją stosuje.
Wśród najgorszych sposobów na odchudzenie znalazła się też dieta Dukana. Program odchudzania opracowany przez francuskiego lekarza jest bardzo restrykcyjny, wyklucza wiele grup produktów i nie wszyscy mogą go bezpiecznie stosować.
Niskie noty otrzymała również dieta oparta wyłącznie na surowych warzywach i owocach. Ten sposób odżywiania nie zapewnia organizmowi wszystkich składników odżywczych.
Popularna dieta Atkinsa też spotkała się z krytyką dietetyków. To dieta niskowęglowodanowa, której podstawą są posiłki składające się głównie z białka i tłuszczów. Chociaż w krótkiej perspektywie przynosi rezultaty w postaci zgubionych kilogramów, to przy dłuższym stosowaniu może się skończyć niedoborem magnezu, a nawet zakwaszeniem organizmu. Diety Atkinsa nie mogą stosować osoby chorujące na cukrzycę, nadciśnienie i z wysokim poziomem cholesterolu.
Jeśli przyjrzymy się dokładnie rankingowi U.S. News, szybko zauważymy, że najlepsze efekty przynoszą diety, które nie eliminują żadnej grupy produktów i są dobrze zbilansowane. Dietetyk Magdalena Drażba podkreśla, że szybki ubytek masy ciała wiąże się zwykle ze skutkami ubocznymi. Jednym z nich jest efekt jo-jo, ale mamy również do czynienia z bardziej groźnymi dla zdrowia skutkami, takimi jak: odwapnienie kości, odwodnienie, obciążenie nerek i wątroby, wyniszczenie organizmu – ostrzega.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze