Jakie diety odchudzające są skuteczne?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 2 komentarzeMedia lansują różne sposoby na odchudzanie. Popularne są m.in.: dieta Dukana, dieta Kwaśniewskiego, dieta śródziemnomorska i dieta Atkinsa. Ważne, aby połączyć zmianę sposobu odżywiania z prowadzeniem aktywnego trybu życia. Który program odchudzający jest skuteczny?
Badania nad skutecznością diet odchudzających
Wśród najpopularniejszych diet odchudzających można wskazać dietę Dukana, dietę śródziemnomorską, dietę kapuścianą, dietę grupy krwi i dietę Atkinsa. Aby sprawdzić stopień skuteczności popularnych diet na odchudzanie, angielscy naukowcy przeprowadzili sześciomiesięczny eksperyment na grupie ochotników, którzy borykali się z nadwagą lub otyłością. Wolontariusze zostali podzieleni na trzy grupy.
Pierwsza z nich miała za zadanie stosować dietę Atkinsa, która jest uboga w węglowodany (ogranicza się je do minimum). Ta niskowęglowodanowa dieta polega na spożywaniu dużych ilości tłuszczu i białka. Dieta Atkinsa powoduje zmianę przemiany materii i zakwaszenie krwi, co powoduje mniejsze odczuwanie głodu.
Członkowie drugiej grupy stosowali dietę Strażników Wagi, czyli dietę punktową. Jej podstawę stanowi podział produktów spożywczych na trzy grupy wedle kolorów – grupę żółtą (na przykład ziemniaki, ryby, chude mięso i pieczywo), grupę zieloną (warzywa i owoce) i grupę czerwoną (produkty, których należy unikać, a zatem słodycze, tłuste mięso i alkohol). Każdej grupie przydzielono określoną liczbę punktów (dla zielonej – 0, dla żółtej – 2). Co ważne, dziennie spożycie produktów nie może przekroczyć łącznie 20 punktów. Ten sposób redukcji wagi zakłada ograniczenie ilości spożywanych kalorii.
Trzecia grupa badanych miała stanowić punkt odniesienia dla dwóch pierwszych grup wolontariuszy. Jej członkowie nie zmienili dotychczasowego sposobu odżywania się i formy aktywności fizycznej.
Skuteczna dieta odchudzająca
W trakcie sześciu miesięcy eksperymentu angielscy naukowcy sprawdzali wagę i ilość tkanki tłuszczowej każdego uczestnika badania. W rezultacie okazało się, że obie diety – dieta Atkinsa i dieta Strażników Wagi – przyniosły taki sam efekt. U członków obu grup odnotowano około sześciokilogramowy spadek wagi i ubytek 4,5 kilograma tkanki tłuszczowej. Zaobserwowano różnicę w sposobie utraty masy ciała – w przypadku osób, które stosowały dietę Atkinsa, największy spadek wagi wystąpił w pierwszym miesiącu eksperymentu, a na kolejnych etapach był porównywalny do utraty masy ciała osób stosujących dietę punktową. Można zatem stwierdzić, że dieta niskowęglowodanowa nie jest bardziej skuteczna niż inne metody odchudzania się.
Jak skutecznie schudnąć?
Przed podjęciem decyzji o odchudzaniu się warto skonsultować się z dietetykiem, który dopasuje odpowiedni program odchudzający. Najbardziej skuteczną metodą odchudzania jest długotrwała zmiana nawyków żywieniowych. Zdrowa dieta w połączeniu z aktywnym trybem życia (praktykowaniem ćwiczeń odchudzających albo spacerów do pracy zamiast jazdy samochodem) gwarantuje uzyskanie długofalowych efektów odchudzania, bez efektu jo-jo.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze