Dieta 1000 kalorii - poznaj jej efekty, wypróbuj przepisy, jadłospis
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzDieta 1000 kalorii jest bardzo rygorystyczna, ale daje dość szybkie efekty w utracie masy ciała. Przy jej stosowaniu warto jednak pamiętać, że nie powinna trwać dłużej niż tydzień, a przez cały ten czas powinniśmy dbać o urozmaicony jadłospis. Przygotowując zaś dania, musimy cały czas liczyć kalorie, dlatego tak ważne są odpowiednie przepisy, a przydatne mogą się okazać także kalkulatory kaloryczności.
Dieta 1000 kalorii — zasady
Jak sugeruje sama nazwa diety, jej podstawową zasadą jest spożywanie 1000 kalorii dziennie. Jest to oczywiście dość mało, ale dzięki temu organizm zaczyna spalać podskórną tkankę tłuszczową. Dzięki temu możemy dość szybko schudnąć.
Restrykcyjność diety 1000 kalorii powoduje jednak, że nie powinna ona trwać dłużej niż tydzień, gdyż w innym wypadku może to zagrażać naszemu zdrowiu. Dieta 1000 kalorii polecana jest głównie kobietom, gdyż mężczyźni mają o wiele większe zapotrzebowanie na kalorie. Diety tej nie powinny jednak stosować kobiety w ciąży, a także osoby w wieku dojrzewania.
Dieta 1000 kalorii — efekty
W ciągu tygodnia trwania diety 1000 kalorii można stracić nawet 1,5 kilograma samej tkanki tłuszczowej. Według wielu naukowców dalsze trwanie na diecie nie przyniesie większych rezultatów, gdyż bariera fizjologiczna naszego organizmu uniemożliwia utratę większej ilości tkanki tłuszczowej.
Oczywiście, będąc na diecie, możemy schudnąć bardziej niż o wspomniane 1,5 kilograma, lecz trzeba pamiętać, że dochodzi wówczas również do utraty wody i masy mięśniowej.
To właśnie utrata masy mięśniowej jest jednym z największych negatywnych efektów stosowania diety 1000 kalorii. Dodatkowo należy pamiętać, że dieta ta wiąże się ze spowolnieniem metabolizmu, dlatego jej zbyt częste stosowanie nie wpływa korzystnie na nasz organizm. Co więcej — spowolniony metabolizm sprawia, że po zakończeniu tej rygorystycznej diety, możemy szybko znów przybrać na wadze, a to efekt zdecydowanie odwrotny od zamierzonego.
Dieta 1000 kalorii — jadłospis
Ryzyko związane ze stosowaniem diety 1000 kalorii związane jest z niedoborem mikroskładników. Aby uniknąć tego problemu, musimy spożywać rzeczy jak najbardziej urozmaicone. Ostateczny wybór spożywanych produktów zależy od nas, jednak warto w jadłospisie diety 1000 kalorii uwzględnić chude mięso, owoce, warzywa, kasze oraz ryby. Zrezygnować natomiast powinniśmy z produktów tłustych, takich jak mięso, ser czy wędliny. Nie należy pić także alkoholu oraz słodzonych napojów.
Ogólne zasady diety 1000 kalorii mówią też, aby każdy z pięciu posiłków posiadał odpowiednią ilość kalorii: śniadanie — 250 kcal, drugie śniadanie — 100 kcal, obiad — 350 kcal, podwieczorek — 100 kcal, kolacja — 200 kcal.
Dzień 1
Śniadanie: 2 plasterki wędliny drobiowej, kilka plasterków świeżego ogórka, 1 bułka pełnoziarnista z margaryną. Do picia herbata lub kawa (oczywiście bez cukru).
Drugie śniadanie: 1 jabłko.
Obiad: 100 g piersi kurczaka uduszonej na oliwie z warzywami, ½ szklanki ryżu ugotowanego na sypko.
Podwieczorek: 2 biszkopty.
Kolacja: sałatka z tuńczyka, 1 szklanka soku owocowego
Dzień 2
Śniadanie: 1 tost z odrobiną odtłuszczonej margaryny, dżemu lub marmolady o obniżonej zawartości cukru. Do picia herbata lub kawa.
Drugie śniadanie: 1 nektarynka.
Obiad: grillowany kotlet schabowy z cebulą i szałwią.
Podwieczorek: 2 herbatniki.
Kolacja: pieczone ziemniaki z fasolą i serem cheddar
Dzień 3
Śniadanie: 1 kawałek pełnoziarnistego pieczywa chrupkiego z niskotłuszczową margaryną, pieczone jajo, kawa lub herbata z mlekiem.
Drugie śniadanie: 1 banan lub 100 g serka homogenizowanego.
Obiad: gulasz z bekonu.
Podwieczorek: 1 mandarynka i 1 ogórek.
Kolacja: zapiekanka z warzyw.
Dzień 4
Śniadanie: berlińska przekąska, kawa lub herbata.
Drugie śniadanie: 1 opakowanie chudego serka wiejskiego.
Obiad: stek z szynki lub bekonu (ok. 175 g).
Podwieczorek: 1 kiwi z serkiem.
Kolacja: kiełki fasoli z krewetkami.
Dzień 5
Śniadanie: 1 szklanka soku pomarańczowego, serowy tost francuski (z serem cheddar i pieprzem cayenne dla smaku).
Drugie śniadanie: 3 suszone morele.
Obiad: szaszłyki z sosem orzechowym.
Podwieczorek: 2 pomidory z twarożkiem ze szczypiorkiem.
Kolacja: specjał z salami i szpinakiem
Dzień 6
Śniadanie: 1 kromka cienko posmarowanego pieczywa, 2 plasterki żółtego sera, 1 mały pomidor, kawa lub herbata.
Drugie śniadanie: 1 małe opakowanie niskotłuszczowego jogurtu owocowego.
Obiad: duszony ryż z jajem.
Podwieczorek: 3 suszone śliwki. Śliwki naciąć z boku, usunąć pestkę, w środek włożyć nadziewaną zieloną oliwkę.
Kolacja: 1 kanapka z żurawiną i wątrobianką, 1 szklanka soku owocowego.
Dzień 7
Śniadanie: kawa lub herbata, kiwi, jogurt lub szklanka mleka 0,5%, 2 łyżki musli.
Drugie śniadanie: plaster polędwicy drobiowej, kromka pieczywa chrupkiego lub pełnoziarnistego, liść sałaty, ogórek świeży, jabłko.
Obiad: zupa jarzynowa.
Podwieczorek: kromka pumpernikla z masłem i pół ogórka.
Kolacja: sałatka grecka.
Dieta 1000 kalorii — przepisy
Przygotowanie dań na diecie 1000 kalorii może być czasochłonne, ponieważ trzeba dokładnie liczyć ilość kalorii obecnych w jedzeniu. Niemniej warto włożyć trochę wysiłku, jeśli zależy nam na stracie kilogramów. Poniżej prezentujemy przepisy na niektóre posiłki, które znajdują się wymienionym wyżej jadłospisie.
Sałatka z tuńczyka. Do 120 g tuńczyka dodajemy 2 łyżki kukurydzy oraz 2 łyżki gotowanego ryżu. Całość możemy doprawić solą i pieprzem.
Pieczony ziemniak z fasolą i serem cheddar. Obranego ziemniaka posypujemy przyprawą do grilla, a następnie pieczemy w piekarniku przez godzinę w 190 st. Celsjusza. Później możemy go naciąć lub pokroić (wedle uznania), a na wierzch kładziemy podgrzaną fasolę z puszki oraz tarty ser cheddar. Całość można ponownie włożyć do piekarnika, aby ser dokładnie się roztopił.
Pieczone jajo. Naczynie do pieczenia smarujemy margaryną, a następnie wbijamy jajko, które przykrywamy dwiema łyżeczkami odtłuszczonej śmietany. Całość przyprawiamy solą i pieprzem, a na koniec wstawiamy na 8–10 minut do piekarnika nagrzanego do 200 st. Celsjusza.
Berlińska przekąska. Na kromce pumpernikla rozsmarowujemy chudy serek topiony, a na to kładziemy plasterek szynki westfalskiej oraz pokrojonego pomidora.
Szaszłyki z sosem orzechowym. Aby przygotować sos orzechowy, musimy zmiksować (najlepiej za pomocą blendera) szklankę orzechów włoskich, 4 łyżki bulionu wołowego, 2 cebule dymki i szczyptę mielonego imbiru. Następnie bierzemy mięso wołowe, kroimy je i nadziewamy na patyczki do szaszłyków i smarujemy odrobiną przygotowanego sosu. Całość grillujemy. Jeśli zostanie nam za dużo sosu orzechowego, możemy wymieszać go z twarożkiem.
Specjał z salami i szpinakiem. 50 g rozmrożonego szpinaku łączymy z 1 łyżką niskotłuszczowego miękkiego sera i doprawiamy gałką muszkatołową. Całość rozprowadzamy po kromce pumpernikla, a na wierzch kładziemy dwa plasterki salami.
Duszony ryż z jajem. Opakowanie ryżu z warzywami (4 porcje) wysypujemy na patelnię, następnie zalewamy wodą, przykrywamy pokrywą i dusimy przez 15 minut. Po tym czasie robimy w ryżu 4 zagłębienia i w każde wbijamy jajko. Całość należy znowu przykryć na 5 minut, żeby jaja się ścięły.
Jakub Ruźniak
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze