Zapomnij o efekcie jo-jo
IWONA SZADKOWSKA • dawno temu • 1 komentarzEfekt jo-jo najczęściej pojawia się u osób, które chcą szybko zrzucić dużą liczbę kilogramów. Restrykcyjna dieta, głodówki i intensywne ćwiczenia fizyczne męczą i frustrują. Kiedy kuracja odchudzająca się kończy, wracamy do starych nawyków żywieniowych. Jak się odchudzać, aby móc zapomnieć o efekcie jo-jo?
Jak się odchudzać, aby nie wystąpił efekt jo-jo?
Efekt jo-jo to powrót do wagi sprzed odchudzania lub przybranie jeszcze większej liczby kilogramów. Chcąc tego uniknąć, warto rozciągnąć odchudzanie w czasie, czyli nie liczyć na szybkie schudnięcie, ale powolne, lecz trwałe. Z badań wynika, że osoby, które gubiły około 1 kg w miesiącu i dbały o linię przez rok, rzadko doświadczały efektu powrotu wagi sprzed odchudzania.
Dlaczego powolne odchudzanie jest skuteczniejsze?
Odchudzając się powoli, dajemy naszemu organizmowi czas, aby przyzwyczaił się do nowej sytuacji. Ciało musi bowiem zaakceptować nowe nawyki żywieniowe i je utrwalić. Wówczas nie grozi nam efekt jo-jo.
Co może wspomóc odchudzanie?
Istnieją produkty, które mogą wspomóc odchudzanie. Dzięki nim wyregulujemy przemianę materii i bardziej się nasycimy niewielkimi porcjami. Jednym z tych składników jest błonnik, który posiada właściwości sycące i reguluje przemianę materii. Dzienna dawka błonnika to około 30 g, którą powinniśmy rozłożyć sobie na wszystkie posiłki. Co więcej, błonnik wspomaga także trawienie.
Wspomóc odchudzanie może również:
- Dieta pod kontrolą dietetyka – odchudzanie na własną rękę może niekiedy nie przynieść spodziewanych rezultatów. Co więcej, stosując nieodpowiednią dietę, możemy szybko się zniechęcić. Ponadto wskazaniem do odchudzania pod kontrolą lekarza są niektóre choroby przewlekłe jak: kamica żółciowa, cukrzyca, choroby serca, choroby nerek, tarczycy. Dotyczy to także osób, które chcą schudnąć więcej niż 10 kg.
- Jedzenie małych porcji, ale w krótkim odstępie czasu – jedząc jeden duży obiad, nasz organizm będzie długo go trawił. Dobrze, jeżeli jemy 5 małych posiłków, które nasze ciało może szybko przetrawić, ale często, co około 3 godziny.
- Ćwiczenia fizyczne – aktywność fizyczna wspomaga odchudzanie i przyspiesza spalanie tłuszczu. Z początku mogą to być spacery, bieganie, jazda na rowerze lub pływanie. Dostarczamy w ten sposób organizmowi również dawki tlenu, który przyspiesza przemianę materii. Dlatego warto oddychać głęboko i dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze