Dieta ketogeniczna: kiedy widoczne są pierwsze efekty diety keto?
PATRYCJA CIUPAK • dawno temuMateriał sponsorowany przez dieta-ketogeniczna.com
Dieta ketogeniczna zyskała popularność dzięki dużej skuteczności w walce z nadprogramowymi kilogramami. Czy jednak jest to model żywienia, który może na stałe zastąpić Twoją dotychczasową dietę? Poniżej dowiesz się, jak długo trzeba czekać na pierwsze efekty diety keto i czy powrót do normalnej diety może wpłynąć na zwiększenie wagi.
Zasady diety ketogenicznej
Dieta ketogeniczna charakteryzuje się specyficznym rozkładem makroskładników, co związane jest ze zwiększeniem podaży tłuszczy, a zmniejszeniem ilości węglowodanów. Bardziej restrykcyjny jadłospis złożony jest aż 70 proc. tłuszczy, 25 proc. białka i jedynie 5 proc. węglowodanów. Podstawą keto jest więc odpowiednio ułożony jadłospis, z którego znikają produkty bogate w węglowodany, za to pojawiają się te bogate w zdrowe tłuszcze.
Dieta ketogeniczna — ile czasu zajmuje keto adaptacja?
Pierwszy etap diety to wejście w ketozę. Organizm, dla którego do tej pory źródłem energii były węglowodany, musi przestawić się na czerpanie energii z tłuszczy. Ile trwa adaptacja na keto? U osób, których organizm był już w ketozie, może to zająć zaledwie kilka dni, przeważnie jednak przestawienie organizmu na inny model żywienia zajmuje do 2 tygodni.
Dieta keto — jak długo trzeba czekać na efekty diety ketogenicznej?
Efekty ketozy, zwłaszcza keto redukcja, są zależne od indywidualnych uwarunkowań. To przede wszystkim:
- waga wyjściowa,
- poziom aktywności sportowej,
- ogólny stan zdrowia,
- choroby współistniejące,
- jakość diety i dyscyplina w przestrzeganiu jej zasad,
- kaloryczność przygotowywanych posiłków,
- higiena życia (nawodnienie organizmu, zdrowy sen).
Dlatego też radzimy nie sugerować się historiami osób stosujących dietę keto, które chwalą się szybkim i efektywnym zrzuceniem zbędnych kilogramów. U jednych waga spadnie szybciej, innym zajmie to nieco więcej czasu. Nawet jeśli keto redukcja jest głównym celem Twojej diety, musisz go realizować w zgodzie z własnym organizmem i nie porównywać się do innych.
Wejście w ketozę rozpoczyna zmiany w organizmie, które nie ograniczają się jedynie do spalania tkanki tłuszczowej. Niektóre efekty diety ketogenicznej, jak obniżenie poziomu cukru we krwi, obniżenie ciśnienia, zwiększenie koncentracji czy lepsze zarządzanie energią na przestrzeni dnia, są widoczne już od pierwszych dni stosowania diety. Czy podobnie jest z wagą?
Po jakim czasie na keto się chudnie?
Chociaż utrata wagi jest uzależniona od indywidualnych uwarunkowań, można zaobserwować różne tempo keto redukcji w zależności od fazy diety. Największy spadek wagi jest widoczny w pierwszych dwóch tygodniach po zmianie sposobu żywienia. Jest to związane z utratą wody, którą organizm wydala w procesie spalania pozostałego glikogenu, a także mniejszej kaloryczności posiłków. W ten sposób strzałka wagi może spaść nawet o 4,5 kg.
W następnych 2–4 tygodniach tempo chudnięcia spowalnia i wynosi około 1 kg na tydzień. Po wejściu w stan ketozy utrata wagi jest może mniej spektakularna, ale za to związana z redukcją tkanki tłuszczowej. W kolejnych tygodniach redukcja stabilizuje się na poziomie 0,5–1 kg na 1–2 tygodnie.
Jak długo można stosować dietę keto?
Dieta ketogeniczna nie jest planem żywieniowym, który można stosować na stałe. Większość dietetyków i lekarzy podaje bezpieczne granice czasowe stosowania keto, które wynoszą do 6 miesięcy. Ta ostrożność związana jest z brakiem wiarygodnych badań nad wpływem diety ketogenicznej na organizm człowieka w dłuższym okresie czasu.
Drugim powodem jest nadal mała wiedza na temat założeń diety ketogenicznej. Przeciętny odbiorca wierzy, że na keto można jeść głównie mięso i tłuszcz. Tymczasem bezpieczeństwo diety ketogenicznej związane jest z prawidłowo ułożonym jadłospisem, który dostarczy każdego dnia pełnowartościowych i zdrowych posiłków.
Dlatego jeśli jesteś początkującym adeptem diety ketogenicznej, zacznij swoją przygodę z keto od kilkutygodniowej zmiany jadłospisu. Potraktuj to jako test dla swojej silnej woli i wytrzymałości organizmu. W czasie pierwszego podejścia do diety pamiętaj o:
- konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, który oceni, czy dieta ketogeniczna jest dla Ciebie bezpieczna,
- zrobieniu badań,
- obserwowaniu reakcji organizmu na nowy plan żywienia,
- obserwowaniu reakcji organizmu na nowy plan żywienia,
- ćwiczeniu nawyków koniecznych do efektywnego przejścia diety (pomiar ketonów, dbanie o zdrowy i różnorodny keto jadłospis, odpowiednie nawodnienie, połączenie diety z aktywnością fizyczną),
- monitorowaniu efektów diety, które są dla Ciebie priorytetem (jeśli jest to utrata wagi, notuj postępy, aby przekonać się, czy ten model żywienia pomoże Ci osiągnąć ten cel),
- stałym dokształcaniu się w temacie keto, aby jak najlepiej zrozumieć założenia diety ketogenicznej i jej zasady.
Jak długo można być na keto, jeśli ta dieta jest dla Ciebie idealna
Jeśli dobrze tolerujesz dietę ketogeniczną, zaobserwowałaś pozytywne zmiany, które poprawiają jakość Twojego życia i jesteś pod kontrolą lekarza, możesz spróbować pozostać na ketozie dłużej. W tym czasie pamiętaj o realizowaniu wszystkich powyższych zaleceń.
Przy długoterminowej ketozie ważne jest czuwanie, aby nie pojawiły się negatywne efekty diety ketogenicznej. Długie przebywanie w stanie ketozy niesie ze sobą ryzyko niedoboru witamin i minerałów oraz niskiego poziomu błonnika. To efekt źle zbilansowanej diety niskowęglowodanowej.
Prawidłowo ułożona dieta ketogeniczna, pomimo zmniejszonej liczby produktów, powinna zaspokoić wszystkie potrzeby Twojego organizmu. Suplementacja witamin i minerałów jest dozwolona, ale jedynie jako wspomaganie, a nie stały element diety. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z keto jadłospisu, który możesz dostosować do swojego stylu życia i potrzeb.
Materiał sponsorowany przez dieta-ketogeniczna.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze