Dieta optymalna - efekty, przepisy, jadłospis diety Kwaśniewskiego
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzZasady diety optymalnej zostały stworzone przez doktora Jana Kwaśniewskiego. Choć praktycznie cały jadłospis opiera się na spożywaniu tłuszczów, to dieta optymalna ma swoich zwolenników - głównie dzięki wyeliminowaniu z przepisów wszelkich węglowodanów. Efektem diety optymalnej jest m.in. utrata masy ciała - do 5 kilogramów w ciągu miesiąca.
Dieta optymalna — zasady
Dieta optymalna opiera się na zasadzie, aby wyeliminować z diety wszelkie węglowodany albo chociaż ograniczyć znacznie ich ilość (do 50 gramów dziennie). Oznacza to wyrzucenie z diety wszelkich cukrów, słodyczy, pieczywa, a nawet owoców, które zawierają sporo cukru. Dr Kwaśniewski zaleca jednak wyeliminowanie wszelkich produktów pochodzenia roślinnego, czyli warzyw, kasz, ryżu oraz dań mącznych (klusek, ciast).
Dieta optymalna – co jeść
Dieta optymalna Kwaśniewskiego opiera się na produktach zwierzęcych, które są dość tłuste, np. tłuste mięsa, wędliny, galarety mięsne, podroby, smalec, słonina, ryby i konserwy rybne. Do tego dieta ta zakładanie spożywanie minimum 4 jajek w ciągu dnia, pół litra tłustej śmietany i mleka. Praktycznie jedyne produkty, które nie mają pochodzenia zwierzęcego, a są zalecane w diecie optymalnej, to: grzyby, orzechy, oliwa z oliwek oraz inne oleje. Dziennie możemy także zjeść jednego ziemniaka.
Dieta optymalna – efekty
Dieta optymalna — według jej twórcy — sprawia, że możemy schudnąć przynajmniej 5 kilogramów w ciągu miesiąca. Jednak wielu lekarzy twierdzi, że dieta ta posiada więcej minusów niż plusów. Główną wadą jest dostarczanie zbyt dużej ilości tłuszczów oraz nasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezdrowe dla naszego organizmu. Wielu dietetyków twierdzi bowiem, że tłuszcze pochodzenia roślinnego są o wiele lepsze od zwierzęcych.
Warto też pamiętać, że dieta optymalna nie przewiduje owoców czy produktów zbożowych, które są źródłem witamin i minerałów. Dieta ta jest nie tylko monotonna, ale może też wpływać na wzrost złego cholesterolu.
Dieta optymalna – jadłospis
Wiele diet odchudzających polega na spożywaniu 4–5 niewielkich posiłków w ciągu całego dnia, w odstępach co 3–4 godziny. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie czujemy wielkiego głodu, a odchudzanie staje się bardziej efektywne.
Optymalna dieta Kwaśniewskiego przewiduje jednak inne rozwiązanie: w trakcie diety wystarczą 3 posiłki w ciągu dnia. Jest to kolejny element, który jest krytykowany przez przeciwników diety Kwaśniewskiego.
Dzień 1
Śniadanie: placki serowe z jabłkami, parówka z chrzanem, papryka, herbata
Obiad: kapuśniak, a do tego śledź w śmietanie oraz duży ziemniak
Kolacja: zupa mleczna z dodatkiem dwóch łyżek masła i dwóch żółtek
Dzień 2
Śniadanie: 2 kromki chleba biszkoptowego z masłem i 3 plasterkami pasztetu wieprzowego posmarowane po wierzchu łyżką majonezu. Do tego dwa jajka ugotowane na twardo
Obiad: barszcz biały zaprawiony 2 łyżkami śmietany, z dodatkiem pętka białej kiełbasy, plastrem boczku oraz jajkiem na twardo
Kolacja: galaretka z nóżek wieprzowych oraz 2 placki z masłem
Dieta optymalna – przepisy
Placki z jajek i sera. Do miski wrzucamy 250 g tłustego białego sera, wbijamy 8 jajek oraz wsypujemy 2,5 łyżki mąki pszennej. Całość dokładnie mieszamy. Masę przekładamy łyżką na rozgrzaną patelnię, formując okrągłe placki, które smażymy z obu stron.
Chleb biszkoptowy. Ubijamy 10 białek ze szczyptą soli. W czasie ubijania dodajemy jednak po 1 żółtku. Następnie dosypujemy pół szklanki mąki oraz 2 łyżeczki proszku do pieczenia (cały czas mieszając). Do takiej masy wlewamy roztopione (ale lekko już przestudzone) masło. Ciasto przelewamy do specjalnej foremki (tzw. keksówki) i pieczemy w piekarniku przez godzinę w 200 st. Celsjusza. Po upieczeniu nie wyjmujemy chleba z piekarnika, a jedynie otwieramy drzwi, aby chleb spokojnie ostygł.
Jakub Ruźniak
Jak dobierać obciążenie treningowe? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze