Cała prawda o diecie Dukana
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuDieta Dukana to dieta białkowa, której efekty dostrzegamy niedługo po rozpoczęciu. Jej efektem jest również poprawa kondycji skóry. Mimo to dieta Dukana ma kilka wad: może powodować zaparcia, wzrost poziomu złego cholesterolu, a także przyczynić się do rozwoju chorób stawów i osteoporozy.
Co to jest dieta Dukana?
Dieta Dukana jest inaczej nazywana dietą proteinową. Została opracowana przez francuskiego lekarza Pierre’a Dukana (stąd nazwa diety). Głównym założeniem tego sposobu odżywiania jest spadek wagi na skutek zmiany nawyków żywieniowych. W czasie tej diety nie ma konieczności liczenia kalorii i prowadzenia głodówki. Pierre Dukan zaleca, aby zachować proporcje między substancjami odżywczymi, których dostarczamy organizmowi – białkami, tłuszczami i cukrami. Stosunek między nimi powinien wynosić odpowiednio 5:3:2. Dieta Dukana zapobiega zatrzymaniu wody w organizmie, dlatego jej efekty można zaobserwować szybko, co działa motywująco.
Efekty diety Dukana
Zdaniem osób, które wypróbowały dietę Dukana, jest to najskuteczniejsza metoda odchudzania. Ze względu na to, że woda nie jest zatrzymywana w organizmie, jej efekty są widoczne bardzo szybko po wprowadzeniu. Osoby na diecie Dukana dostarczają organizmowi dużych ilości białka, które ma pozytywny wpływ na mięśnie (stają się bardziej elastyczne).
Rezultatem diety Dukana jest również poprawa kondycji skóry ze względu na dostarczany organizmowi kolagen. Sposób na odchudzanie zaproponowany przez Pierre’a Dukana może stanowić plan żywieniowy na całe życie, ponieważ zakłada wyeliminowanie z jadłospisu dań typu fast food, a także słodyczy i potraw o wysokim stopniu przetworzenia. Artykuły spożywcze zalecane w tej diecie są ogólnodostępne, więc nie ma ryzyka jej niedotrzymania z powodu braku produktów. Co ważne, dieta Dukana nie wiąże się z efektem jo-jo.
Wady diety Dukana
Dieta białkowa ma kilka wad. Jej minusem jest konieczność restrykcyjnego przestrzegania niezbyt różnorodnego jadłospisu, co może być monotonne i zniechęcać do jej kontynuowania. Choć należy ona do grupy skutecznych diet odchudzających, obserwuje się skutki uboczne, takie jak:
- uczucie zmęczenia i osłabienie organizmu (na pierwszym etapie diety), co wynika z jedzenia wyłącznie produktów wysokobiałkowych,
- zaparcia prowadzące do hemoroidów,
- wzrost poziomu cholesterolu we krwi,
- zakwaszenie organizmu jako wynik niedoboru witamin (z grupy B, witaminy C i PP) i minerałów (miedzi, cynku, selenu) na skutek usunięcia produktów pełnoziarnistych z jadłospisu,
- obciążenie nerek i wątroby.
Nie zaleca się diety Dukana kobietom w ciąży i nastolatkom przechodzącym okres dojrzewania. Nie powinny jej stosować osoby borykające się z problemami ze strony układu pokarmowego. Podobno dieta białkowa może sprzyjać wystąpieniu chorób stawów, osteoporozy i bólu mięśni. Konsekwencją mogą być też zaburzenia metabolizmu. Zatem jak bezpiecznie schudnąć? Należy równolegle do wprowadzenia diety nawadniać organizm i dostarczać mu błonnika, co zapobiegnie zaparciom. Dawkę witamin i mikroelementów zapewnią warzywa i owoce.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze