Tabletki odchudzające - które suplementy są skuteczne?
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuArtykuł sponsorowany .
Proces odchudzania tylko z grubsza opiera się na zainicjowaniu ujemnego bilansu energetycznego organizmu. W rzeczywistości jest on o wiele bardziej skomplikowany, gdyż polega na złożonych mechanizmach, procesach i funkcjach życiowych. Wiele z nich nie mogłoby się odbywać, gdyby nie określone składniki diety. Sprawdź jakich składników warto szukać w tabletkach odchudzający.
Jak działają tabletki odchudzające?
Tabletki na odchudzanie w zależności od składu suplementu posiadają różne właściwości. Substancje zawarte w suplementach odchudzających hamują apetyt, spowalniają wchłanianie substancji odżywczych, przyśpieszają metabolizm oraz intensyfikują proces rozkładu tkanki tłuszczowej. Za poszczególne właściwości odpowiedzialne są inne składniki.
Środki redukujące uczucie łaknienia
Najbezpieczniejsze środki na odchudzanie to te, które zawierają w swoim składzie chrom. Pierwiastek ten reguluje poziom insuliny, cholesterolu, ale wpływa też bardzo istotnie na produkcję kwasów tłuszczowych. Chrom korzystnie wpływa też na redukcję tkanki tłuszczowej (poprzez zredukowanie procesu jej odkładania), co przedkłada się na odczucie sytości. W ten sposób osoba stosująca suplementy z chromem, może znacznie zmniejszyć spożycie produktów spożywczych, które bogate są np. w cukier (dania mączne, słodycze itd.).
Niestety suplementy z chromem mają jedną, istotną zresztą wadę: działają one na poszczególne osoby w bardzo zróżnicowany sposób. Podatność na ten pierwiastek zależy przede wszystkim od dziennego spożycia węglowodanów, aktywności ruchowej i intensywności przemiany materii. Poza tym chrom wpływa na wiele różnych procesów w organizmie, które w różnym stopniu mogą korelować z innymi zachodzącymi w jego wnętrzu zjawiskami. Jest on substancją pomocniczą a nie środkiem na odchudzanie!
Środki redukujące wchłanianie substancji odżywczych
Do tej grupy produktów zalicza się przede wszystkim te środki, których zadaniem jest zmniejszenie wchłaniania do organizmu białek, tłuszczów i węglowodanów. Oto przykłady substancji, na które zdecydowanie "warto postawić".
Kwas hydroksycytrynowy — substancja bardzo popularna wśród producentów suplementów diety. HCA przyspiesza proces metabolizmu, ograniczając produkcję tkanki tłuszczowej. Zaletą kwasu jest też optymalizacja poziomu glukozy we krwi, aczkolwiek cukrzycy chcący stosować HCA powinni przedtem skonsultować się z lekarzem. Zaleca się też, by z dobrodziejstw kwasu hydroksycytronowego nie korzystały osoby, które spożywają duże ilości tłuszczu. W przeciwnym razie może to doprowadzić do wzdęć, nudności i intensywnych bólów brzucha.
Chitosan — kolejna substancja pochodzenia naturalnego, której zadaniem jest ograniczenie wchłaniania tłuszczów i węglowodanów. Substancję tą pozyskuje się z morskich skorupiaków a jej skuteczność objawia się poprzez wiązanie w sobie cząsteczek tłuszczu (w żołądku powstaje w ten sposób specyficzny "żel"). Według aktualnych badań medycznych, 3 g tej substancji mogą pochłonąć aż 8 g tłuszczów odzwierzęcych. I właśnie dlatego chitosan (lub suplementy zawierające ów składnik) należy przyjmować na około 30 minut przed posiłkiem.
Środki o działaniu termogenicznym
Substancje termogeniczne przyspieszają proces przemiany materii. Znajdują się one zwłaszcza w tych suplementach, których producenci mówią o "dodatkowej dawce energii". W rzeczywistości ich skuteczność jest zależna od wielu czynników.
Kofeina — najpopularniejsza substancja termogeniczna. Jej rolą jest pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego i — tym samym — eliminacja uczucia zmęczenia. Kofeinę można znaleźć nie tylko w tabletkach odchudzających, ale też w kawie (co raczej jest oczywiste), kakao i czekoladzie. Kofeinę można też podawać w postaci np. pastylek do ssania, aczkolwiek istnieje tu ryzyko jej przedawkowania. Zdecydowana większość suplementów diety posiada w swoim składzie śladowe ilości kofeiny. Jest to konieczne, gdyż jej nadmiar może wywołać arytmię serca, nadmierne pobudzenie, czy też bezsenność.
L-karnityna — alternatywa dla kofeiny, która — co ciekawe — jest o wiele bezpieczniejsza dla organizmu, niż jej dobrze znany odpowiednik. Zadaniem witaminy BT (bo tak czasami nazywa się tą substancję), jest transport kwasów tłuszczowych bezpośrednio do komórek. Tym samym jej większa zawartość przedkłada się na przyspieszenie procesów metabolicznych.
Synefryna — w budowie chemicznej podobna jest do wycofanego już środka — epinefryny. Substancja ta przyśpiesza termogenezę pomagając zredukować masę ciała. W tabletkach na odchudzanie często występuje w postaci ekstraktu z gorzkiej pomarańczy, która zawiera synefrynę. Według zaleceń specjalistów dzienna dawka nie powinna przekraczać 27 mg. Ze względów zdrowotnych lepiej unikać suplementów, które zawierają wyższe dawki.
Środki wypełniające układ pokarmowy
Osobną kategorią substancji zawartych w tabletkach na odchudzanie są środki wypełniające, czyli popularne wypełniacze. Ich zadanie polega na pęcznieniu w żołądku i wypełnianiu jego zawartości, co przedkłada się na uczucie sytości i rzadsze podjadanie. Najpopularniejszym wypełniaczem jest oczywiście błonnik, który wchodzi w skład wielu warzyw. Nie tylko wpływa on na redukcję masy ciała, ale jest też znaczącym wsparciem podczas zaparć. Błonnik nie jest trawiony przez człowieka i w niezmienionej formie zostaje wydalony z organizmu.
Na rynku suplementów diety trudno znaleźć tabletki odchudzające, których skład opiera się wyłącznie na błonniku. Ich stosowanie jest niebezpieczne głównie ze względu na możliwość pęcznienia np. wewnątrz przełyku (po spożyciu dużej ilości wody). Może to doprowadzić do powstania stanu zapalnego lub uszkodzenie wewnętrznych struktur przełyku. Wadą stosowania błonnika jest też zmniejszone przyswajanie niektórych pierwiastków, w tym żelaza, cynku i wapnia.
Uwagi dotyczące stosowania suplementów
Pamiętaj, że wszelkie suplementy są dodatkiem do diety, który wspiera organizm podczas odchudzania. Skuteczność odchudzania zależy od wysiłku włożonego w aktywność fizyczną oraz trzymania się zaleceń dietetycznych.
Unikaj preparatów posiadających w składzie opatentowaną mieszankę, której tajemnicy strzeże producent. Mieszanki takie mogą zawierać niedozwolone i szkodliwe dla zdrowia substancje. Kupując suplement sprawdź skład i wybierz ten, który zawiera dobrze przebadane składniki. Suplementy na bazie naturalnych składników zawierające substancje potwierdzone badaniami znajdziesz w rankingu tabletek na odchudzanie ABCzywienia.pl.
W składzie suplementów znajdują się również stymulanty odpowiedzialne za "energetycznego kopa". Składnikami takimi są między innymi: kofeina (występująca naturalnie w kawie), ekstrakty z yerba mate oraz guarany. Stosując preparaty zawierające stymulanty należy ograniczyć spożywanie kawy oraz innych pobudzaczy.
Zielona herbata a odchudzanie
Zielona herbata to niezwykle popularny składnik suplementów diety na odchudzanie. Oczywiście nie występuje ona tam w postaci naturalnej, lecz w formie łatwo wchłanianego wyciągu.
- Zielona herbata znacznie poprawia krążenie i ułatwia przebieg procesów trawiennych. Dzięki temu osoby ją stosujące mają więcej energii i szybciej spalają tkankę tłuszczową. Ekstrakt z zielonej herbaty poprawia również pamięć i koncentrację.
- Korzystnie wpływa na strukturę kości, zmniejszając jednocześnie zawartość cholesterolu we krwi. Poprawia ogólne funkcjonowanie organizmu, oczyszczając go z toksyn i spowalniając procesy starzenia.
- Wreszcie zielona herbata jest bardzo pomocna w leczeniu schorzeń układu pokarmowego. Dzięki niej o wiele łatwiej można pozbyć się zaparć i wzdęć. W tym celu warto spożywać zieloną herbatę każdego dnia i to najlepiej z rana, zaraz po przebudzeniu.
- Ekstrakt z zielonej herbaty jest też zalecany dla cukrzyków. Wykazuje on właściwości stabilizujące poziom glukozy we krwi, dzięki czemu spożycie wybranych produktów spożywczych nie wywołuje skoków jej poziomu. Redukcja stężenia glukozy we krwi ma również istotne znaczenie w kontekście walki z nadwagą i otyłością.
Jak się odchudzać — porady praktyczne
Niezależnie od rodzaju stosowanych suplementów diety, zawsze należy pamiętać o tym, że ich wchłanianie nie powoduje natychmiastowego spalania tkanki tłuszczowej. Produkty bezpieczne to takie, które jedynie wspomagają proces redukcji masy. Dlatego osoby chcące obniżyć masę ciała, powinny zadbać przede wszystkim o:
- większą ilość ruchu (zwłaszcza na świeżym powietrzu), dzięki któremu spalanie tkanki tłuszczowej będzie naprawdę efektywne,
- picie dużej ilości wody, najlepiej mineralnej i niegazowanej,
- spożywanie co najmniej 5 lekkostrawnych posiłków,
- zaakcentowanie w jadłospisie warzyw i owoców, zwłaszcza zawierających błonnik, zmianę trybu życia.
Podsumowanie
Tabletki odchudzające to prosty sposób na dostarczenie organizmowi odpowiednich witamin i substancji odżywczych. Niemniej są to wyłącznie suplementy, które — zgodnie z nazwą — powinny być traktowane jako dodatek do codziennej i najlepiej zbilansowanej diety. W przeciwnym razie ich stosowanie może wywołać szereg powikłań zdrowotnych, pomijając, że ich skuteczność będzie niewielka.
Artykuł sponsorowany .
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze