Czy warto stosować środki na odchudzanie?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuŚrodki na odchudzanie sprzyjają spadkowi wagi. Jest to jednak rezultat utraty wody, nie redukcji tkanki tłuszczowej. Niektóre składniki preparatów na odchudzanie wywołują skutki uboczne, takie jak wzrost ciśnienia, bóle głowy i stany depresyjne. Należy zatem uważnie sprawdzać skład tego typu tabletek. Najlepiej jednak jako alternatywę dla suplementów wybrać zdrową dietę i aktywność fizyczną.
Co to są środki odchudzające?
Środki odchudzające to suplementy diety, które mają służyć spadkowi wagi. Są one dostępne w postaci tabletek odchudzających, proszków do rozpuszczenia w wodzie, a także kapsułek. Preparaty na odchudzanie jako suplementy diety nie powinny stanowić zagrożenia dla zdrowia osoby, która je stosuje.
Warto zwracać uwagę na skład preparatów wspomagających odchudzanie, ponieważ niektóre ich składniki mogą wywoływać skutki uboczne. Warto wiedzieć, że przed dostaniem się na rynek środki na odchudzanie nie są poddawane bardzo dokładnym badaniom klinicznym, jak dzieje się to w przypadku leków. W związku z tym nie wszystkie dostępne w aptekach i sklepach środki wspomagające odchudzanie mają potwierdzoną skuteczność. Bardzo często pozorny efekt straty kilogramów po zażyciu tabletek na odchudzanie to rezultat utraty wody. Jest on krótkotrwały, ponieważ organizm dąży do uzupełnienia tego niedoboru. Efektywne odchudzanie oznacza zredukowanie tkanki tłuszczowej, nie ubytek wody.
Składniki środków na odchudzanie
W skład niektórych preparatów na odchudzanie wchodzą składniki, które mogą wzbudzać kontrowersyjne opinie. Przyglądając się informacjom na etykiecie produktu, powinniśmy zwrócić uwagę na takie składniki, jak:
- kofeina,
- geranamina,
- amfetamina,
- sibutramina,
- efedryna.
Skutki uboczne środków na odchudzanie
Kofeina może przyspieszyć akcję serca i podnieść ciśnienie. Jeżeli równolegle do przyjmowania preparatów odchudzających z kofeiną spożywamy duże ilości kawy, możemy mieć problemy ze snem. Z kolei geranamina u osoby na diecie odchudzającej może wywołać czasowy wzrost tętna i ciśnienia tętniczego krwi. Zażywanie tabletek odchudzających z amfetaminą (warto pamiętać, że stosowanie leków z amfetaminą jest w Polsce zakazane) może doprowadzić do uzależnienia i wywołania takich skutków ubocznych jak zaburzenia schizofreniczne. Amfetamina oddziałuje na ośrodek głodu, dlatego nie odczuwamy łaknienia.
Z kolei sibutramina wpływa na środkowy układ nerwowy. Przyczynia się do wzrostu stężenia serotoniny i pobudza ośrodek sytości. Zażywanie preparatów z sibutraminą (zostały wycofane z obiegu w 2010 roku) wywołuje szereg skutków ubocznych, wśród których znajduje się m.in. podwyższenie ciśnienia, przyspieszenie akcji serca, a także stany depresyjne i dolegliwości bólowe głowy.
Stosowanie preparatów na odchudzanie powoduje, że rzadziej odczuwamy głód. Środki te oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy człowieka. Jeżeli będziemy je zażywać przez długi czas, możemy stać się nadpobudliwi. Suplementy na odchudzanie mogą doprowadzić do rozwoju niektórych schorzeń, na przykład nadciśnienia. Składnikami środków odchudzających są często substancje o właściwościach przeczyszczających, które naruszają śluzówkę jelita i prowadzą do zachwiania gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze