Kofeina a odchudzanie. Jak działa kofeina?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 1 komentarzWielu z was zastanawia się, czy kawa pobudza metabolizm. Kofeina a odchudzanie? Tłumaczymy, jak to działa. Kofeina na krótko hamuje apetyt i przyspiesza przemianę materii. Biologiczne działanie tego alkaloidu wykorzystuje się w produkcji suplementów na odchudzanie, a także preparatów kosmetycznych, które pobudzają krążenie krwi w skórze.
Co to jest kofeina?
Kofeina to alkaloid, który jest składnikiem ziaren kawy, kakaowca, a także orzeszków cola i owoców guarany. Nie jest kumulowana w organizmie człowieka: ilość kofeiny w tkankach jest proporcjonalna do stanu ich uwolnienia.
Biologiczny czas półtrwania kofeiny w organizmie wynosi od około 2,5 do 4,5 godzin. W zależności od stanu zdrowia osoby dorosłej i tego, czy przyjmuje doustne środki antykoncepcyjne i pali papierosy, czas ten może się różnić i wynosić od 2 do 10 godzin.
Jak działa kofeina?
Kofeina wykazuje zróżnicowane działanie. Przede wszystkim ten alkaloid:
- pobudza korę mózgową do sprawnego myślenia i koncentracji,
- usuwa zmęczenie fizyczne (umożliwia wytrwanie w wykonywaniu ćwiczeń na odchudzanie) i psychiczne (u osób, które stosują dietę niskokaloryczną),
- pobudza proces produkcji dopaminy, co jest odczuwalne jako wzrost wrażenia przyjemności,
- hamuje apetyt (na krótko), ponieważ powoduje wzrost glukozy we krwi,
- przyspiesza przemianę materii (jednakże zbyt długi czas podwyższenia metabolizmu może skutkować problemami ze snem i pamięcią; po szczycie efektywności fizycznej i umysłowej następuje apatia i przemęczenie),
- zwiększa potrzebę oddawania moczu — w czasie mikcji z organizmu wydalamy wapń, magnez i potas, co przy niskim spożyciu tych minerałów i piciu kilku filiżanek kawy dziennie może prowadzić do utraty masy kostnej.
Warto pamiętać, aby pragnienie gasić wodą, a nie napojem, który zawiera kofeinę, ponieważ tego typu płyny nie nawadniają, a odwadniają organizm. Jeżeli stosujemy środki o działaniu diuretycznym, powinniśmy zadbać o spożywanie dużych ilości płynów.
Należy pamiętać, że kofeina u osób wrażliwych może powodować kołatanie serca i drżenie rąk. Z kolei nadmierne przyjmowanie tego alkaloidu przez długi czas prowadzi do zmniejszenia efektu jego działania wskutek tolerancji. Mogą wystąpić objawy odstawienia, a więc apatia, brak koncentracji i ból głowy.
Kofeina a odchudzanie
Kofeina wykazuje również działanie termogeniczne. Właściwość tę obserwuje się po zastosowaniu dawki 300 miligramów kofeiny na dobę. To spostrzeżenie jest wykorzystywane w celu zwiększenia liczby spalanych kalorii w czasie aktywności fizycznej.
Suplementy na odchudzanie z kofeiną są skuteczniejsze w walce ze zbędnymi kilogramami niż spożywanie kilku filiżanek kawy dziennie. Powodem jest mniejszy stopień wchłaniania się kofeiny zawartej w kawie w stosunku do kofeiny syntetycznej, która jest składnikiem tabletek na odchudzanie. Jeśli w celu osiągnięcia spadku wagi decydujemy się przyjmować suplementy z kofeiną, powinniśmy ograniczyć ilość spożywanej kawy i napojów z tym alkaloidem.
Kofeina wykazuje również działanie lipolityczne, a więc zapobiega kumulowaniu się tkanki tłuszczowej i pobudza komórki do spalania tłuszczu. W branży kosmetycznej wykorzystuje się ją jako składnik produktów pielęgnacyjnych (balsamów do ciała, peelingów) lub preparatów leczniczych. Zaaplikowanie takiego kosmetyku na powierzchnię skóry owocuje pobudzeniem krążenia krwi w skórze i lepszym ukrwieniem tkanki tłuszczowej.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze