Dieta karniwora - co to jest? Zasady, efekty, przykładowy jadłospis diety mięsożercy
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuDieta karniwora to jedna z bardziej restrykcyjnych diet. Opiera się głównie na jedzeniu mięsa, ryb i jajek, z pominięciem warzyw, owoców i produktów pochodzenia zbożowego. Można na niej dużo schudnąć, ale trzeba być bardzo wytrwałym. Jakie są zasady diety karniwora, jakie daje efekty i jak wygląda przykładowy jadłospis?
Dieta karniwora - co to jest?
Dieta karniwora to bardzo restrykcyjna dieta, niemal całkowicie wykluczająca spożycie węglowodanów. Wyklucza zarówno produkty pochodzenia zbożowego, jak też owoce, warzywa i strączki. Opiera się przede wszystkim na jedzeniu mięsa (jej inna nazwa to dieta mięsożercy), a także ryb, jaj i nabiału, choć tu też panują ograniczenia.
Dieta karniwora — zasady
Zasady diety karniwora są dość proste — można jeść wszystko z listy produktów dozwolonych, czyli produkty pochodzenia zwierzęcego — mięso, ryby i jaja. Nabiał jest dozwolony, ale tylko ten z niską zawartością węglowodanów i z małą zawartością laktozy. Z napojów zalecana jest głównie woda. Z codziennego menu należy wykluczyć produkty zbożowe, warzywa, owoce, orzechy, nasiona, a także kawę i herbatę. Nie można używać tłuszczów roślinnych.
Dieta karniwora — efekty
Dieta karniwora daje spore efekty w postaci utraty wagi. Liczba utraconych kilogramów jest dość szybko zauważalna, co jest oczywiście związane z dużym ograniczeniem węglowodanów oraz oparciem głównie na białku (białko zapewnia na długo uczucie sytości i przyspiesza metabolizm).
Stosując tę jedną z bardziej restrykcyjnych diet, można schudnąć nawet 2–5 kg w ciągu tygodnia, choć trzeba mieć na uwadze, że znaczna część ubytku stanowi woda. Może być też tak, że w pierwszych dniach diety spadek masy ciała odbywa się w szybkim tempie, a potem następuje znaczne spowolnienie tego procesu, ponieważ organizm zaczyna się bronić — nie chce tak szybko pozbywać się energii. Dieta ta nie jest polecana do stosowania przez dłuższy czas; ze względu na monotonię spożywania produktów prowadzi do bardzo dużych niedoborów. Często po przejściu z tej diety na w miarę normalne odżywianie, dochodzi do efektu jo-jo.
Dieta karniwora — co można jeść?
Według zasad diety karniwora, dozwolone są produkty pochodzenia zwierzęcego. Menu komponuje się w oparciu o następujące składniki:
— każde mięso zwierzęce — wieprzowina, wołowina, kurczak, indyk, kaczka, jagnięcina, cielęcina,
— produkty pochodzenia mięsnego — wędliny, parówki, kiełbasy, kabanosy, konserwy mięsne,
— ryby — łosoś, dorsz, tuńczyk, sardynki, makrela, śledź, tilapia, krewetki, kraby, homary, konserwy rybne,
— inne produkty pochodzenia zwierzęcego: smalec, jaja, bulion z kości, przetwory mięsne,
— nabiał tylko z niską zawartością laktozy — jogurty greckie, sery twarde, śmietana, masło.
Dieta odrzuca raczej miękkie sery czy mleko, które zawierają węglowodany, ale niektóre osoby pozwalają sobie na włączenie ich do diety.
Dieta karniwora — czego nie można jeść?
Wiedząc już, co można jeść, łatwo ustalić wszystkie produkty zakazane. W tym przypadku lista jest o wiele dłuższa. Dieta karniwora odrzuca:
— warzywa — zarówno skrobiowe (ziemniaki), jak i nie skrobiowe — papryka, szparagi, pomidory, brokuły, kalafior, fasolka szparagowa, ogórki, rzodkiewki
— owoce — banany, melony, arbuzy, jabłka, truskawki, jagody, maliny, pomarańcze, kiwi, ananasy itp.
— produkty zbożowe — pieczywo, kasze, ryż, makarony, wszystkie inne produkty z pszenicy oraz z innych mąk,
— orzechy oraz nasiona: pestki dyni, słonecznika, nerkowce, migdały, orzechy włoskie, orzechy arachidowe, pistacje itp.
— nabiał z dużą zawartością laktozy tj. sery miękkie, jogurty, mleko, kefiry,
— alkohol, piwo bezalkoholowe, słodzone napoje,
— cukier w każdej postaci — biały, brązowy, słodziki, ksylitol, syrop klonowy, miód,
— słodycze,
— napoje — kawa, herbata, soki z owoców, kompoty.
Dieta karniwora — przykładowy jadłospis
Śniadanie: jajka smażone z boczkiem
Drugie śniadanie: 3 kabanosy łososiowe
Obiad: stek wołowy z grilla
Kolacja: sałatka z tuńczyka, jajka z dodatkiem sera żółtego i jogurtu.
DD
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze