Efedryna - działanie. Jak działa ten związek?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 5 komentarzyMimo wielu niepożądanych działań osoby uprawiające sport amatorsko i zawodowo chętnie sięgają po efedrynę. Związek ten zwiększa wydolność organizmu, ale może stanowić przyczynę problemów ze zdrowiem. W jaki sposób działa ta substancja? Z jakimi skutkami ubocznymi wiąże się jej stosowanie?
Efedryna — co to jest?
Efedryna to organiczny związek chemiczny, który zwiększa wydolność organizmu. Zalicza się ją do środków o działaniu pobudzającym i stymulującym.
Co ważne, efedrynę umieszczono na liście zabronionych środków dopingujących (tabletki z tym składnikiem są wykorzystywane do produkcji metamfetaminy). Sprzedaż tej substancji jako suplementu diety jest niedozwolona.
Efedryna — działanie, efedryna — odchudzanie
Mimo to po efedrynę często sięgają osoby na diecie odchudzającej. Dlaczego? Efedryna jest również składnikiem preparatów o właściwościach odchudzających. Wykazuje działanie zmniejszające wagę ciała i ogranicza apetyt. To silny i skuteczny środek na odchudzanie.
Po zażyciu preparatu zawierającego efedrynę wzrasta temperatura ciała, co stymuluje metabolizm i pomaga pozbyć się warstwy podskórnego tłuszczu. Wedle analizy wykonanej na zlecenie US Department of Health and Human Services, efedryna pozwala stracić na wadze średnio 3,5 kilograma miesięcznie.
Efedryna jest popularna jako środek dopingujący wśród osób uprawiających sporty siłowe i kulturystykę w okresie diety redukcyjnej. Wspomaga spalanie tłuszczu i chroni beztłuszczową masę ciała. Ponadto sportowcy wykorzystują fakt, że efedryna zwiększa zdolność organizmu do wysiłku fizycznego, jeżeli jest stosowana przed treningiem. Organizm męczy się wolniej i mniej, dzięki czemu mogą dłużej i bardziej intensywnie ćwiczyć, a trening staje się bardziej efektywny.
Następstwem zażycia efedryny jest zwiększenie się tempa przemiany materii. Następuje również lipoliza tłuszczów i synteza białek (to rezultat zdolności tego związku do pobudzania wydzielania katecholamin – noradrenaliny i adrenaliny). Co istotne, gdy organizm przyzwyczai się do tej substancji, efektywność jego działania spada.
Skutki uboczne stosowania efedryny
Obok zalet stosowania efedryny, takich jak poprawa wydolności organizmu, odnotowuje się niekorzystne skutki przyjmowania tej substancji (doustnie lub w postaci iniekcji). Do negatywnych konsekwencji krótkotrwałego zażywania tego związku dla zdrowia należą:
- dolegliwości bólowe głowy,
- nudności,
- wymioty,
- biegunka,
- u mężczyzn: zaburzenia erekcji i kłopoty z mikcją.
Natomiast długotrwałe przyjmowanie i niewłaściwe dawkowanie efedryny skutkuje problemami ze strony układu oddechowego i krążenia (nadciśnieniem, arytmią serca, duszności ami i niewydolnością układu oddechowego). Mogą wystąpić również takie dolegliwości jak drżenie rąk, nadmierna potliwość, problemy ze snem, pobudzenie psychomotoryczne, nerwowość i zmiany na powierzchni skóry (trądzik i zaczerwienienie skóry).
Ten artykuł ma 5 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze