Żele energetyczne dla kolarzy, biegaczy i piłkarzy - w jakim sporcie jeszcze się sprawdzą?
ANGELIKA BOROWSKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez Vitarade
Skoncentrowane działanie żelu energetycznego to najlepszy sposób na uzupełnienie poziom węglowodanów we krwi podczas intensywnego wysiłku. Poznaj żel Vitargo® Liquid Energy, który w naturalny sposób pomoże Ci osiągnąć więcej.
Każdy sportowiec wie, jak wyczerpujący może być długi i intensywny trening. Aby podnieść jego efektywność i dać z siebie jak najwięcej warto wesprzeć swój organizm dawką węglowodanów oraz składników mineralnych, które dostarczą Ci energii. Najwygodniejszym produktem, sprawdzającym się nawet w trakcie biegu, jazdy na rowerze, bez konieczności zatrzymywania się, jest żel energetyczny. Przyjrzyjmy mu się bliżej. Co to jest, jak działa i kto powinien po niego sięgnąć?
Czym jest żel energetyczny?
To niezwykle wydajne źródło energii zamknięte w poręcznej saszetce lub tubce. W jego składzie znajdziesz przede wszystkim dużą dawkę różnego rodzaju węglowodanów. Dzięki odpowiedniej konsystencji produkt nie wyleje się, gdy jesteś w ruchu, a jednocześnie nie wymaga popijania. Przyjęcie takiego żelu to maximum energii w minimalnym czasie. Co ważne, wszystkie jego składniki są dozwolone w sporcie, nie noszą cech substancji zakazanych, będących formą dopingu.
Kto powinien sięgnąć po żel energetyczny?
Żele energetyczne nie należą do preparatów powszechnie stosowanych. Powstały z myślą o wąskim gronie odbiorców, którymi są sportowcy. Największe zapotrzebowanie na żel mają osoby trenujące dyscypliny typowo wytrzymałościowe (biegi, kolarstwo, pływanie, kajakarstwo, biegi narciarskie, łyżwiarstwo szybkie). Doładowanie energetyczne przydaje się jednak także miłośnikom sportów mieszanych (piłka nożna, siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, tenis, rugby, łyżwiarstwo figurowe), sportów siłowych (kulturystyka, CrossFit, trójbój siłowy) oraz siłowo — szybkościowych (gimnastyka, sztuki walki).
Podczas długotrwałego lub intensywnego wysiłku poziom energii organizmu znacząco spada. Pojawia się ociężałość, problemy z koordynacją, a także koncentracją. Zastrzyk energii pozwala uzupełnić braki, by stawić czoła dalszym wyzwaniom. To niezwykle ważne w przypadku sportowców, których aktywność fizyczna trwa czasem wiele godzin. Żel energetyczny i woda lub napój izotoniczny są wówczas jedynym wsparciem, pomagającym osiągnąć wyznaczony cel.
Jak dawkować żele energetyczne?
Pierwszy żel można przyjąć na około kwadrans przed rozpoczęciem wysiłku. Pozwala to uniknąć jedzenia obfitego posiłku przed startem.
Ilość kolejnych żeli powinna być uzależniona od czasu trwania aktywności. Zakłada się, że przy wysiłku nie dłuższym niż 2 h należy spożyć 30 g węglowodanów/h, ćwicząc 2–4 h zwiększamy dawkę do 60–90 g węglowodanów/h. W miarę możliwości dobrym rozwiązaniem jest picie żelu powoli, w podzielonych dawkach, by ułatwić żołądkowi jego trawienie, a także by energia uwalniana była stopniowo.
Żel energetyczny Vitargo® Liquid Energy dla sportowców
Wybór najlepszego żelu energetycznego jest kwestią bardzo indywidualną. Każdy produkt różni się nieco składem od innych, a każdy organizm reaguje inaczej. Być może wypróbujesz ich wiele, zanim znajdziesz żel, który będzie dla Ciebie najskuteczniejszy, a przy tym smaczny i dobrze tolerowany.
Dlaczego warto wypróbować żele energetyczne Vitargo® Liquid Energy? Przede wszystkim ze względu na ich skład, który oparty jest na mieszance Vitargo® z maltodekstrynami oraz fruktozą (unikalna TRIPLECARB FORMULA) i kofeiną. Producent wskazuje, że są to rozwiązania gwarantujące niską osmolalności produktu, który wpływa na tempo przyswajania węglowodanów oraz minimalizację ryzyka dolegliwości jelitowych.
Kolejnym atutem żeli Vitargo® Liquid Energy jest smak. Do wyboru masz dwie wersje: truskawkową i o smaku coli. Ich picie więc to nie tylko zastrzyk energetyczny, ale też odrobina przyjemności podczas intensywnego wysiłku.
Opakowanie tego produktu zostało zaprojektowane w taki sposób, by otwarcie go oraz wypicie możliwe było nawet w biegu czy podczas jazdy na rowerze.
Jeżeli nie masz doświadczenia z żelami energetycznymi, pamiętaj, że ważne jest wypróbowanie tego rodzaju specyfiku w czasie treningów. Nigdy nie eksperymentuj dopiero na zawodach. Pozwól swojemu układowi pokarmowemu przyzwyczaić się do żelu, sprawdź, jak reaguje na niego Twój organizm, a kiedy się już dotrzecie, pokaż wszystkim, na co Cię stać.
Materiał sponsorowany przez Vitarade
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze