Jak działa tauryna?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 4 komentarzeSportowcy praktykujący intensywne treningi wykazują zwiększone zapotrzebowanie na taurynę – aminokwas, który wykazuje działanie antykataboliczne i anaboliczne. Ponadto podnosi wydolność organizmu i poprawia przemianę materii. Inną, ale nie ostatnią, właściwością tauryny, jest pomoc w szybkiej utracie masy ciała.
Co to jest tauryna?
Tauryna jest aminokwasem, który w niewielkich ilościach występuje w organizmie człowieka. Jest również wartościowym składnikiem produktów spożywczych, a także suplementów diety w postaci kapsułek, napojów energetycznych i odżywek dla sportowców, które zawierają dodatkowo kofeinę lub kreatynę.
Organizm sportowców, którzy ćwiczą z dużą częstotliwością, wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na ten aminokwas. Naturalnymi źródłami aminokwasu są: drób (mięso indyka), ryby, soczewica i serwatka. Taurynę stosuje się również w leczeniu niektórych chorób, na przykład zapaleniu wątroby, schorzeniach serca czy padaczki.
Dawkowanie tauryny
Warto zapamiętać, że nie istnieje jedna odgórnie ustalona dawka suplementu zawierającego taurynę. Jest ona uzależniona od konkretnego produktu – przed przyjęciem suplementu należy zapoznać się z zaleceniami producenta podanymi na opakowaniu. Niektóre źródła podają jednak, że sportowcom intensywnie trenującym rekomenduje się przyjmować 3 gramy tauryny na dobę.
Działanie tauryny
Tauryna wykazuje działanie antykataboliczne (hamuje procesy katabolizmu w mięśniach w dniach przerwy od treningu). Ta właściwość spowodowała, że cieszy się popularnością wśród sportowców. Tauryna transportuje azot – ważny dla odbudowy tkanek uszkodzonych po treningu (samodzielnie wytwarzają białka potrzebne od odbudowy).
Co więcej, tauryna nasila procesy anaboliczne, stymulując trzustkę do produkcji insuliny. Zwiększona ilość tego hormonu anabolicznego w organizmie człowieka powoduje przyspieszenie budowy tkanki mięśniowej.
Osoby uprawiające sport przyjmują taurynę na masę mięśniową. Wykorzystują fakt, że suplementy z tym aminokwasem pomagają zwiększyć tkankę mięśniową (rezultat wsparcia tauryny w transporcie kreatyny), a efekty można zaobserwować w krótkim czasie. Ponadto podnosi wytrzymałość fizyczną i chroni przed powysiłkowymi uszkodzeniami mięśni (pomaga w regeneracji mięśni po treningu – to wynik udziału tauryny w transporcie kreatyny).
Ponadto tauryna ogranicza wytwarzanie serotoniny, która na mięśnie sportowca oddziałuje jak hormon kataboliczny. Dzięki temu aminokwasowi jego organizm może pracować dłużej, gdyż nie odczuwa zmęczenia. Co więcej, tauryna poprawia przemianę materii i pomaga szybciej stracić na wadze.
Skutki uboczne stosowania tauryny
Jeżeli będziemy stosować taurynę zgodnie z tym, co nakazuje producent, nie będziemy borykać się z skutkami ubocznymi. Jednak jeśli mamy alergię na białko pokarmowe lub jesteśmy w ciąży, powinniśmy zrezygnować z przyjmowania tego suplementu. Dlaczego?
Tauryna może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Stosując odżywki dla sportowców, również te z tym aminokwasem, należy zachować ostrożność. Każdy organizm reaguje w odmienny sposób na substancje, która mają wspomóc przyrost mięśni. Przedawkowanie grozi bólem brzucha, wymiotami, biegunką i odwodnieniem organizmu.
Należy pamiętać, że stosowanie wyłącznie tauryny nie przyniesie oczekiwanego przyrostu masy mięśniowej. Jest on bowiem wynikiem współdziałania kilku czynników: regularnych ćwiczeń i zdrowej diety. Trening i zdrowe odżywianie można jedynie wspomóc suplementami.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze