Choroba wieńcowa – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuPrzyczyną choroby wieńcowej jest niedokrwienie mięśnia sercowego. Choroba ta objawia się bólem w lewej części ciała, który pojawia się w odpowiedzi na zdenerwowanie, zmianę temperatury otoczenia lub wysiłek fizyczny. W leczeniu choroby niedokrwiennej serca stosuje się terapię nitrogliceryną. Gdy nie przynosi ona efektów, wykonuje się anginoplastykę lub pomostowanie aortalno-wieńcowe.
Przyczyny choroby wieńcowej
Choroba wieńcowa nazywana jest również chorobą niedokrwienną serca lub dusznicą bolesną. Jako przyczynę choroby wieńcowej serca wskazuje się niedokrwienie tego organu, do którego dochodzi, gdy naczynia wieńcowe są zwężone, przez co krew nie może dostarczyć sercu odpowiednich ilości substancji odżywczych i tlenu. Do zwężenia naczyń wieńcowych dochodzi na skutek skurczu tętnic wieńcowych albo miażdżycy, która może spowodować nagłe zamknięcie tętnicy wieńcowej i wywołać zawał serca.
Choroba wieńcowa – objawy
Objawem stabilnej choroby wieńcowej jest około 10-minutowy ból, który promieniuje w kierunku szczęki, barków, ramion i rąk po lewej części ciała. Zdarza się, że dolegliwości bólowe występują również w nadbrzuszu. Dla bólu w chorobie wieńcowej typowe jest to, że nie pojawia się niesprowokowany. Okoliczności wystąpienia bólu to wysiłek fizyczny (dźwiganie ciężkich przedmiotów, jak również spacer w szybkim tempie). Dolegliwość tę może wywołać zbyt obfity posiłek, nagłe zdenerwowanie i niespodziewana zmiana temperatury w otoczeniu. Oprócz bólu osoba cierpiąca na chorobę wieńcową serca może odczuwać wrażenie gniecenia lub palenia w okolicy mostka. Aby ból ustąpił, zażywa się nitroglicerynę.
W przypadku niestabilnej postaci choroby wieńcowej bóle mogą pojawiać się niemal codziennie. Ta odmiana dusznicy bolesnej objawia się bólem, który pojawia się nawet na skutek niewielkiej aktywności. Jeżeli stwierdza się silny ból, który doskwiera nawet w trakcie odpoczynku, może być to oznaka zawału serca. Wówczas obserwuje się dodatkowo duszności, potliwości i lęki. W przypadku zawału pomoc nitrogliceryny jest nieznaczna.
Niewydolność serca – leczenie
Terapia choroby niedokrwiennej serca obejmuje leczenie farmakologiczne, głównie nitrogliceryną zapobiegającą nagłym atakom bólu. Inne leki na chorobę wieńcową to kwas acetylosalicylowy i preparaty przeciwpłytkowe. Jeżeli terapia farmakologiczna nie przynosi spodziewanych rezultatów, stosuje się leczenie zabiegowe choroby wieńcowej, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe, które polega na wszczepieniu bypassów. Inny zabieg to anginoplastyka. Jej istotą jest rozszerzenie tętnic wieńcowych, które uległy zwężeniu.
Profilaktyka choroby wieńcowej
Choroba wieńcowa serca należy do grupy chorób układu krwionośnego. Aby zapobiegać temu schorzeniu, należy zerwać z nałogiem tytoniowym, rozpocząć prowadzenie aktywnego trybu życia i zmienić dietę. W profilaktyce dusznicy bolesnej istotną rolę odgrywa walka z otyłością i nadwagą, a także leczenie wysokiego poziomu cholesterolu i nadciśnienia tętniczego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze