Choroba wieńcowa – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Przyczyną choroby wieńcowej jest niedokrwienie mięśnia sercowego. Choroba ta objawia się bólem w lewej części ciała, który pojawia się w odpowiedzi na zdenerwowanie, zmianę temperatury otoczenia lub wysiłek fizyczny. W leczeniu choroby niedokrwiennej serca stosuje się terapię nitrogliceryną. Gdy nie przynosi ona efektów, wykonuje się anginoplastykę lub pomostowanie aortalno-wieńcowe.

Shutterstock

Przyczyny choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa nazywana jest również chorobą niedokrwienną serca lub dusznicą bolesną. Jako przyczynę choroby wieńcowej serca wskazuje się niedokrwienie tego organu, do którego dochodzi, gdy naczynia wieńcowe są zwężone, przez co krew nie może dostarczyć sercu odpowiednich ilości substancji odżywczych i tlenu. Do zwężenia naczyń wieńcowych dochodzi na skutek skurczu tętnic wieńcowych albo miażdżycy, która może spowodować nagłe zamknięcie tętnicy wieńcowej i wywołać zawał serca.

Choroba wieńcowa – objawy

Objawem stabilnej choroby wieńcowej jest około 10-minutowy ból, który promieniuje w kierunku szczęki, barków, ramion i rąk po lewej części ciała. Zdarza się, że dolegliwości bólowe występują również w nadbrzuszu. Dla bólu w chorobie wieńcowej typowe jest to, że nie pojawia się niesprowokowany. Okoliczności wystąpienia bólu to wysiłek fizyczny (dźwiganie ciężkich przedmiotów, jak również spacer w szybkim tempie). Dolegliwość tę może wywołać zbyt obfity posiłek, nagłe zdenerwowanie i niespodziewana zmiana temperatury w otoczeniu. Oprócz bólu osoba cierpiąca na chorobę wieńcową serca może odczuwać wrażenie gniecenia lub palenia w okolicy mostka. Aby ból ustąpił, zażywa się nitroglicerynę.

W przypadku niestabilnej postaci choroby wieńcowej bóle mogą pojawiać się niemal codziennie. Ta odmiana dusznicy bolesnej objawia się bólem, który pojawia się nawet na skutek niewielkiej aktywności. Jeżeli stwierdza się silny ból, który doskwiera nawet w trakcie odpoczynku, może być to oznaka zawału serca. Wówczas obserwuje się dodatkowo duszności, potliwości i lęki. W przypadku zawału pomoc nitrogliceryny jest nieznaczna.

Niewydolność serca – leczenie

Terapia choroby niedokrwiennej serca obejmuje leczenie farmakologiczne, głównie nitrogliceryną zapobiegającą nagłym atakom bólu. Inne leki na chorobę wieńcową to kwas acetylosalicylowy i preparaty przeciwpłytkowe. Jeżeli terapia farmakologiczna nie przynosi spodziewanych rezultatów, stosuje się leczenie zabiegowe choroby wieńcowej, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe, które polega na wszczepieniu bypassów. Inny zabieg to anginoplastyka. Jej istotą jest rozszerzenie tętnic wieńcowych, które uległy zwężeniu.

Profilaktyka choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa serca należy do grupy chorób układu krwionośnego. Aby zapobiegać temu schorzeniu, należy zerwać z nałogiem tytoniowym, rozpocząć prowadzenie aktywnego trybu życia i zmienić dietę. W profilaktyce dusznicy bolesnej istotną rolę odgrywa walka z otyłością i nadwagą, a także leczenie wysokiego poziomu cholesterolu i nadciśnienia tętniczego.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Magnez a mięśnie Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Kiedy do lekarza, gdy bolą mięśnie? Pierwsza pomoc przy naciągnięciu mięśni Diagnostyka niewydolności serca Pilates Nietypowe symptomy zawału serca Na czym polega callanetics? Choroba niedokrwienna serca Moda na crossfit Kołatanie serca Metoda wstępnego zmęczenia mięśni Przyczyny bólu mięśni i stawów Czym są kurcze cieplne mięśni? Zawał serca Joga Arytmia serca Na czym polega step aerobik? Joga w pigułce dla początkujących Jak ćwiczyć jogę w domu? Jak ćwiczyć aerobik w domu? Jak ćwiczyć ABT w domu? Przyczyny skurczów łydek w ciąży

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej - skalpel, turbo spalanie, killer, extra figura, model look, rewolucja W wymarzonej sukience chciała wyglądać idealnie. 17-latka w rok zrzuciła 60 kg Stagnacja treningowa – jak radzić sobie z brakiem efektów Ćwiczenia z Chodakowską nie przyniosą efektów, jeśli popełnisz ten błąd Ćwiczenia na pośladki czyli piękny tył domowymi sposobami Killer Ewy Chodakowskiej – na czym polega, efekty Jak wyszczuplić uda – ćwiczenia, dieta Dieta Chodakowskiej - kalorie, zasady, przykładowy jadłospis Płaski brzuch w miesiąc - wyzwanie, zasady, plan treningu Co jeść po treningu – regeneracja, uzupełnienie minerałów, czas, przepisy Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud - podstawy, przyrządy, przykładowe ćwiczenia Co powoduje że twoje mięśnie rosną ?