Wdowi garb - co to jest, przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 3 komentarzeWdowi garb to deformacja zlokalizowana u podstawy karku, która jest nie tylko problemem natury estetycznej, ale wiąże się także z dolegliwościami bólowymi. Jakie są objawy i przyczyny wdowiego garbu? Czy na wdowi garb są jakieś ćwiczenia?
Wdowi garb — co to jest?
Wdowi garb to potoczna nazwa schorzenia, rodzaj deformacji tkankowej powstałej na granicy szyi i pleców. Potocznie nazywa się go także garbem tłuszczowym, garbem szyjnym albo bawolim karkiem. Z wyglądu może przypominać wybrzuszenie, zgrubienie czy też gulę z tkanki tłuszczowej, widoczną na karku.
Osoba z takim schorzeniem odczuwa dyskomfort nie tylko z powodów estetycznych, ale także z uwagi na ból. To miejsce jest bardzo wrażliwe na dotyk. Bawolemu karkowi mogą towarzyszyć inne dolegliwości, takie jak np.: nadmierne wysunięcie barków i głowy do przodu, czy kifotyzacja odcinka piersiowego kręgosłupa.
Wdowi garb — przyczyny
Wdowi garb może być w pewnym stopniu podyktowany genami, jednak do jego powstania przyczynia się głównie nieprawidłowa postawa podczas pracy, siedzenia, stania czy chodzenia. Zazwyczaj jest to kwestia braku wyprostowanej sylwetki, przebywania przez długi czas w skulonej pozycji. Duże znaczenie ma także w tym przypadku wpływ stresu i negatywnych emocji, jak lęk, żal, smutek, zaniżone poczucie własnej wartości.
Wdowi garb — objawy
Wdowi garb jest widoczny gołym okiem — nagromadzona tkanka tłuszczowa jest trudna do niezauważenia. Towarzyszy mu najczęściej nadmierne wysunięcie barków oraz głowy do przodu i kifotyzacja odcinka piersiowego kręgosłupa. Niektóre osoby mają także widoczne, popękane naczynia krwionośne w miejscu wybrzuszenia (tzw. pajączki). Innym objawem jest wrażliwość tego miejsca i ból, który może promieniować w okolice głowy, szyi, karku, lędźwi, a nawet pomiędzy łopatkami. Część osób skarży się także na szumy w uszach, duszności, mdłości, mrowienia w kończynach górnych, zgrzytanie zębami czy inne zaburzenia w okolicy stawów skroniowo — żuchwowych.
Wdowi garb — leczenie
Leczenie tego schorzenia zależy od stopnia zaawansowania. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana deformacja na pewno wpłynie na krótszy proces leczenia. Można ją leczyć nieinwazyjnymi ćwiczeniami, albo bardziej inwazyjnymi zabiegami. Chirurgiczne leczenie wybrzuszenia jest ostatecznością, którą zaleca się tylko w przypadku braku poprawy po stosowaniu innych metod leczenia.
Wdowi garb — orteza
Jedną z metod leczenia bawolego karku jest noszenie specjalnej ortezy. Jest to gorset ortopedyczny, którego noszenie wymusza utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Dzięki temu zaczyna się ona utrwalać.
Wdowi garb — ćwiczenia
W leczeniu wdowiego garbu skuteczne są także ćwiczenia. Zalecane są ćwiczenia ogólnorozwojowe, mające na celu poprawę postawy, rozciągnięcie mięśni obręczy barkowej i mięśni podpotylicznych. Zazwyczaj zaleca się terapię u fizjoterapeuty, który przygotowuje odpowiedni zestaw ćwiczeń i pokaże prawidłową technikę ich wykonywania. Często po kilku wizytach u specjalisty można wykonywać je samodzielnie w domu.
DD
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze