Lordoza lędźwiowa - co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzLordoza lędźwiowa to wygięcie pleców w dolnej części kręgosłupa. Objawia się charakterystyczną postawą ciała i często towarzyszy jej ból. Jakie są przyczyny powstawania lordozy, jak wygląda leczenie? Czy ćwiczenia mogą pomóc?
Lordoza lędźwiowa — co to jest?
Lordoza lędźwiowa, występującą również pod terminem lordozy krzyżowej, to wygięcie pleców w dolnej jego części. Lordozę rozpoznać można po charakterystycznej postawie ciała — patrząc na osobę z tym zaburzeniem, wyraźnie widać tworzącą się literę "C" między pośladkami a środkowym odcinkiem pleców. Taka postawa wyróżnia się zbyt mocno wystającym brzuchem, jakby wypiętym, a także nadmiernie wystającymi pośladkami.
W przypadku zbyt dużego wygięcia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym mamy do czynienia z lordozą patologiczną, zwaną hiperlordozą. To schorzenie w dłuższej perspektywie może powodować ból, ponieważ patologiczna lordoza przyczynia się do dość silnego nacisku na kręgosłup.
Lordoza lędźwiowa – przyczyny
Wśród przyczyn powstawania lordozy lędźwiowej wymienia się: nieprawidłową pracę mięśni — w postaci napięcia mięśni, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy ciała, czy zbyt mało elastycznej, a nawet sztywnej tkanki powięzi ciała. Wśród innych przyczyn wymienia się także niewłaściwą postawę ciała, nadmierną otyłość, brak ruchu, przebyte urazy, wrodzone wady postawy, a także choroby, jak: zanik mięśni, osteoporoza, stany zapalne krążków międzykręgowych, rwa kulszowa, czy utrwalone zwichnięcie stawu biodrowego.
Lordoza lędźwiowa — objawy
Przy diagnozowaniu lordozy warto zwrócić uwagę na charakterystyczną postawę ciała. Przede wszystkim są to wklęsłe plecy i wypięty do przodu brzuch, a między pośladkami i środkową częścią pleców tworzy się litera C.
Lordozie lędźwiowej towarzyszą inne objawy ogólnoustrojowe. Są to dolegliwości o dość silnym natężeniu — ból pojawia się szczególnie w dolnej części kręgosłupa, ze względu na duże obciążenie w tym odcinku kręgosłupa.
Ból może pojawić się w czasie siedzenia przez długi czas w tej samej pozycji lub w trakcie długotrwałego chodzenia lub leżenia. Podczas leżenia na plecach często odczuwalny jest dyskomfort — podobny do odczuwanego przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów.
Niektóre osoby ze stwierdzoną lordoza mają problemy z chodzeniem, ponieważ bóle są spowodowane także uciskiem na nerwy lub rdzeń kręgowy.
U pacjentów z lordozą mogą pojawić się zaburzenia podczas oddawania stolca i moczu, jak też bóle brzucha i uczucie przepełnienia w nadbrzuszu — co jest związane z wypchniętym brzuchem.
Lordoza lędźwiowa — leczenie
W przypadku leczenia lordozy lędźwiowej ważne jest tempo działania. Im szybciej zostanie ona prawidłowo zdiagnozowana, tym lepiej dla pacjenta. Dzięki szybkiemu rozpoznaniu można zwiększyć szanse na zauważalną poprawę. Metoda leczenia jest oczywiście uzależniona od tego, z jakim rodzajem lordozy mamy do czynienia i jak bardzo jest ona zaawansowana.
Wśród często polecanych sposobów leczenia jest noszenie specjalnego kołnierza, który ma na celu kształtowanie poprawnej postawy ciała. Chodzi tu o kołnierz ortopedyczny oraz gorset. Równie często zaleca się wykonywanie ćwiczeń. W bardzo zaawansowanych przypadkach niezbędne jest przeprowadzenia operacji. Bez operacji pacjent może mieć trudności z funkcjonowaniem, co pozbawia go szansy na normalne życie.
Lordoza lędźwiowa — ćwiczenia
Jeśli lordoza nie wymaga operacji, bardzo skuteczne okazują się ćwiczenia. Szczególnie mowa tu to ćwiczeniach korekcyjnych, fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych. Należy postawić na wzmocnienie mięśni kręgosłupa, dlatego rekomendowane są ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, jak joga czy Pilates. Dobre jest także pływanie, szczególnie na plecach, z rękoma wyciągniętymi na taflę wody. Aby to ćwiczenie wykonać, ręce muszą trzymać deskę do pływania.
MW
Jak podciągać się na drążku — nachwytem czy podchwytem? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze