Katabolizm - co to jest i jak wpływa na mięśnie?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuKatabolizm jest procesem naturalnym. Mimo to dla wielu trenujących stanowi on element bardzo niepożądany, który uniemożliwia wzrost formy. Dowiedz się, co to jest katabolizm, dlaczego się pojawia i jak minimalizować jego negatywne skutki.
Co to jest katabolizm? Definicja
Katabolizm to reakcje chemiczne metabolizmu zachodzące w organizmie, w wyniku których dochodzi do rozpadu związków złożonych, na cząsteczki prostsze. Tego rodzaju rozpadowi ulegają wszelkie substancje odżywcze: węglowodany, tłuszcze oraz białka.
Jednak dla osób ćwiczących, ważną definicją jest ta, która dotyczy katabolizmu mięśniowego. Otóż jest to proces, w efekcie którego występuje rozkład tkanki mięśniowej. Zjawisko to pojawia się, gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości wartości odżywczych oraz budulcowych. Zaczyna wtedy "bronić się", czerpiąc z własnych zapasów. Pobiera zatem tłuszcze, białka oraz węglowodany. Mówiąc dosadnie: "zjada" swoje zasoby, zaczynając od mięśni, a dopiero później sięgając po tkankę tłuszczową.
Warto wiedzieć jednak, że katabolizm jest czymś bardzo naturalnym dla osób trenujących. W czasie ćwiczeń powstają bowiem mikrourazy, które organizm samodzielnie reperuje, a wręcz nadbudowuje utracone komórki. Dzięki temu mięsień w efekcie staje się większy i silniejszy. Jeśli jednak nie otrzyma składników odżywczych, nie będzie w stanie dostatecznie odbudować tkanek. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o prawidłową dietę.
Katabolizm a anabolizm
Anabolizm jest z kolei przeciwieństwem katabolizmu. To proces syntezy z prostych związków organicznych, na złożone. W efekcie procesów anabolicznych powstają węglowodany, tłuszcze, białka.
A zatem, analogicznie do katabolizmu, w wyniku procesów anabolicznych powstaje m.in. tkanka mięśniowa.
Katabolizm mięśni — przyczyny występowania
Sytuacje zaburzające regenerację, sprzyjają temu, by zachodził proces katabolizmu. Najczęstszymi powodami są:
• zła dieta - zbyt niska podaż kalorii, ale również dieta uboga w wartości odżywcze sprawiają, że organizm nie ma z czego czerpać, sięgając po zapasy własne. Katabolizm mięśni może występować również u osób, które nie ćwiczą, za to stosują drastyczne głodówki.
• nadmierny trening - zbyt intensywne treningi, przy jednoczesnym braku regeneracji, sprawiają, że organizm nie ma czasu na odbudowę. W efekcie nasza forma zamiast wzrastać, słabnie.
• permanentne niedosypianie - brak snu również zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
• przewlekły stres - czynnik ten dezorganizuje pracę organizmu, utrudnia jego procesy regeneracyjne.
Katabolizm mięśniowy — jak go uniknąć?
Nie da się w pełni uniknąć procesom katabolicznym. Można jednak sprawić, by był on naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem.
Oto kilka zasad, którymi warto się kierować, by chronić mięśnie:
Jedz 4–5 posiłków dziennie. Do posiłków zaliczamy także drobne przekąski typu miseczka owsianki, bądź batonik proteinowy.
Zadbaj o różnorodność. Produkty, które spożywasz, powinny zawierać jak najwięcej składników odżywczych. Zatem zrezygnuj z monotonnej diety. Każdego dnia tak komponuj posiłki, by zawierały witaminy i minerały pochodzące z różnych źródeł.
Unikaj fast-foodów. O ile frytki i hot-dog zjedzone raz na jakiś czas nie zaszkodzą, to regularne stołowanie się w barach szybkiej obsługi, już może spowodować spustoszenie w twoim organizmie. Dlatego staraj się jeść produkty niskoprzetworzone.
Zadbaj o regenerację. Staraj się wysypiać i unikaj stresu. Dzięki temu szybciej zbudujesz formę i unikniesz kontuzji.
Iwona Ludwinek-Zarzeka
Trening bicepsów — jakie ćwiczenia wykonywać? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze