Katabolizm - czym jest katabolizm mięśni?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 3 komentarzeSystematyczne treningi to środek do osiągnięcia zgrabnej sylwetki lub rozbudowania tkanki mięśniowej wybranych partii ciała. Na przeszkodzie do zrealizowania drugiego celu stoi katabolizm (katabolizm mięśniowy), czyli proces rozpadu mięśni, który prowadzi do utraty efektów katorżniczej pracy na siłowni. W jaki sposób możemy mu zapobiec?
Katabolizm — co to? Czym jest katabolizm mięśniowy?
Katabolizm mięśni to określenie stosowane do opisania procesu rozpadu i niszczenia mięśni. To sytuacja, kiedy organizm spala mięśnie. Sytuacja ta zachodzi wówczas, gdy organizm nie otrzyma właściwej porcji składników budulcowych: białek, węglowodanów, tłuszczów.
Kluczowe znaczenie w budowie tkanki mięśniowej ma zatem odpowiednia (racjonalna) dieta. Jej jadłospis powinien odpowiadać na dzienne zapotrzebowanie kaloryczne sportowca lub osoby aktywnej fizycznie, a także dostarczać odpowiednich ilości białka (głównego budulca mięśni).
Anabolizm i katabolizm — czym te procesy różnią się od siebie?
Anabolizm i katabolizm to procesy, które zachodzą w organizmie człowieka na przemian. Odbywają się każdego dnia, bez względu na to, czy trenujemy, czy też nie. Anabolizm wykorzystuje zewnętrzne źródła energii (pokarm) celem wytworzenia nowych struktur komórkowych.
A na czym polega proces kataboliczny? O katabolizmie mówi się wówczas, gdy występuje niedostateczna ilość pokarmu w organizmie, co skutkuje tym, że, aby podtrzymać procesy życiowe, wykorzystane zostają zapasy składników odżywczych (jako pierwsze spalane są białka).
Kiedy zachodzi katabolizm mięśni?
Wymienia się cztery różne sytuacje, w których zachodzi katabolizm mięśni. Nie zawsze jest on związany z wysiłkiem fizycznym i dlatego może wystąpić (po pierwsze) w okresie przeprowadzania głodówki. Wówczas stanowi on rezultat braku wystarczających ilości składników odżywczych, co z kolei jest skutkiem ograniczenia racji pożywienia.
Druga okoliczność, w której zachodzi katabolizm mięśni, to sen. To czas, kiedy mięśnie regenerują się. Ze względu na to, że w nocy, w trakcie snu, nie dostarczamy organizmowi pokarmów, korzysta on z zapasów energii nagromadzonych w ciągu dnia.
Trzecia i czwarta sytuacja, w których zachodzi katabolizm mięśni, są związane z aktywnością fizyczną. Proces ten występuje bowiem w czasie i po zakończonym treningu. W pierwszym przypadku ćwiczenia powodują uszkodzenia włókien mięśniowych, które w momencie regeneracji rozbudowują tkankę mięśniową.
Proces katabolizmu trwa jeszcze po zakończonym treningu. Kilka godzin po wizycie na siłowni (w czasie tzw. okna anabolicznego) należy dostarczyć organizmowi pożywienie, aby mógł odbudować uszkodzone w trakcie ćwiczeń włókna mięśniowe.
Jak chronić mięśnie przed katabolizmem?
Istnieje kilka metod walki z katabolizmem mięśniowym. Jest to m.in.:
- suplementacja, z użyciem na przykład BCAA — suplementu przyspieszającego regenerację organizmu po wysiłku fizycznym, który można stosować przed i po treningu oraz przed snem. Jest on zalecany tylko osobom, które wykonują treningi o wysokim stopniu intensywności około 4 razy w tygodniu. BCAA zawiera trzy aminokwasy: leucynę, walinę i izoleucynę, które hamują katabolizm i przyspieszają anabolizm, a także podnoszą wytrzymałość mięśni;
- preparaty białkowe, takie jak kazeina, kreatyna czy beta-alanina;
- odpowiednia dieta - zbilansowany jadłospis powinien odpowiadać dziennemu zapotrzebowaniu organizmu na energię oraz dostarczać odpowiednich ilości białka. Co więcej, należy jeść 5 razy dziennie (pół godziny po wstaniu z łóżka, następnie drugie śniadanie, potem dwie godziny przed treningiem i po ćwiczeniach, a także na dwie godziny przed snem).
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze