Przyczyny skurczu mięśni
IWONA SZADKOWSKA • dawno temuCzęsto doskwierają ci skurcze mięśni? Chcesz wiedzieć, co może być ich przyczyną? Jeżeli się pojawiają, to oznacza, że naszemu organizmowi może czegoś brakować lub zaczyna cierpieć z powodu choroby. Skurcze to pierwszy sygnał, aby zwrócić większą uwagę na swoje ciało.
Skurcze łydek i ból nóg
Skurcze najczęściej pojawiają się w okolicach łydek. Odczuwamy wówczas napięcie mięśni i bardzo dokuczliwy ból w tych okolicach. Ich przyczyną mogą być żylaki. Warto zwrócić uwagę, czy podczas skurczu nie towarzyszy nam obrzęk kostek i stóp. Jeżeli tak jest, warto więcej czasu poświęcić na to, aby nasze nogi – szczególnie po pracy – mogły dobrze wypocząć. Jeżeli mamy pracę stojącą – jesteśmy np. fryzjerem, magazynierem – nasze nogi potrzebują relaksu po całym dniu pracy. Na obolałe kończyny mogą również pomóc różnego rodzaju maści i żele, które złagodzą napięcie mięśni.
Nieodpowiednia dieta
Dieta, w której zapominamy o dostarczeniu organizmowi odpowiednich ilości składników mineralnych, również może być przyczyną skurczy mięśni. Dlatego warto zwolnić tempo dnia codziennego, w którym najczęściej zapominamy o zbilansowanym posiłku, i zastanowić się, czego może brakować naszemu organizmowi, aby działał prawidłowo. Jeżeli chcemy schudnąć, nie ograniczajmy radykalnie składników odżywczych. Znacznie lepszym rozwiązaniem może być wizyta u dietetyka, który dobierze nam odpowiednią dietę.
Zmęczenie i nierozgrzane mięśnie
Zmęczenie mięśni po bardzo wyczerpującym treningu również może doprowadzić do skurczu mięśni. Dzieje się tak częściej, jeżeli przed ćwiczeniami zapomnimy je rozgrzać. Warto zatem przygotować dla siebie odpowiedni trening, nie przemęczać się, tylko stopniowo ustawiać sobie poprzeczkę coraz wyżej. Obowiązkowym elementem każdego treningu powinna być również rozgrzewka, która przygotuje nasze mięśnie do większego wysiłku.
Skurcz podczas siedzenia
Wbrew pozorom skurcz może nas złapać nie tylko podczas intensywnego biegania, w pracy chodzącej, ale również podczas długotrwałego siedzenia w miejscu. Prawdopodobieństwo skurczu zwiększa się, gdy siedzimy z nogą założoną na nogę. Jeżeli nasza praca polega na dłuższym siedzeniu, warto co jakiś czas poruszać nogami, aby zmienić ich pozycję. Ważne jest także, aby jak najrzadziej zakładać jedną kończynę na drugą. Powoduje to bowiem ucisk mięśni, a co za tym idzie – wywołuje skurcze.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze