Skurcze
IWONA SZADKOWSKA • dawno temuSkurcz to nieprzyjemna i bardzo bolesna dolegliwość. Trwa kilkadziesiąt sekund i choć wydaje się pojedynczym epizodem, może się okazać, że jest to objaw poważniejszych schorzeń. Czym są skurcze? Czego są objawem?
Najczęściej pojawiają się w okolicach łydek. Zazwyczaj, gdy ból już przejdzie, nie zastanawiamy się długo, czego mogą być objawem. Skurcz mięśni pojawia się nagle i trwa około jednej minuty. Niekiedy pomaga oparcie stopy na twardym podłożu. Jeżeli jednak skurcze zdarzają się coraz częściej, nie powinniśmy ich lekceważyć. Nasze ciało przypomina maszynę – nie bezmyślną, lecz wielce zmyślną i inteligentną. Kiedy jej czegoś brakuje, zaczyna wysyłać sygnały w zależności od swoich potrzeb. Jeżeli jej wysłuchamy, możemy polepszyć pracę całego organizmu. Jeżeli zbagatelizujemy wysyłane sygnały – możemy zaszkodzić samemu sobie. Skurcze należą do jednego z takich znaków, które wysyła nam organizm. Musimy na niego zareagować, a nie go ignorować.
Niedobór składników mineralnych
Skurcze łydek mogą świadczyć o niedoborze soli i składników mineralnych. Pojawiają się wówczas najczęściej w nocy lub wieczorem. Taki efekt może wystąpić przy stosowaniu nieodpowiedniej diety i w trakcie odchudzania, gdy nie dostarczamy organizmowi odpowiednich składników mineralnych i soli. Picie mocnej kawy również może objawić się skurczami mięśni. Napój ten prowadzi bowiem do pozbycia się z organizmu magnezu oraz potasu.
Żylaki
Skurcze, ból, obrzęki kostek i opuchnięte stopy to objawy żylaków. Warto wówczas skorzystać z diagnozy lekarza, zrezygnować z obcisłych skarpet i butów na obcasie. Przy żylakach należy szczególnie dbać o nogi i zapewnić im dużą dawkę odpoczynku i relaksu. Dobrym sposobem jest układanie nóg wyżej niż reszta ciała. Trzeba wystrzegać się też zakładania nogi na nogę.
Przemęczenie fizyczne
Będąc na diecie i wprowadzając do swojego życia zwiększoną porcję ćwiczeń, warto uważać, aby nie przemęczyć organizmu. Jeżeli zaczynamy spędzać czas aktywniej, zawsze należy pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce, aby przygotować mięśnie na zwiększony wysiłek. Zapominając o ich rozgrzaniu, możemy cierpieć z powodu skurczów nóg oraz ramion.
Odwodnienie
Skurcze w okolicach brzucha, łydek i ramion, które pojawiają się po wizycie w solarium, po opalaniu na plaży to objaw przegrzania i odwodnienia organizmu. Warto wówczas nieco schłodzić ciało i dostarczyć mu orzeźwiających płynów. Dobrze sprawdzi się wówczas napój energetyczny. Chcąc zapobiec skurczom związanym z odwodnieniem podczas opalania lub zwiększonej aktywności fizycznej, należy pić regularnie wodę.
Skurcze podczas dłuższego siedzenia
Skurcze mogą pojawić się nie tylko przy zwiększonym wysiłku fizycznym, podczas opalania lub niedostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości składników mineralnych. Ból w okolicach nóg może pojawić się nagle, gdy przez dłuższy czas po prostu siedzimy. Najczęściej skurcz pojawia się, gdy siedzimy z założoną nogą na nogę. Dzieje się tak dlatego, że do mięśni dociera mniejsza ilość krwi.
Skurcze jako objaw miażdżycy
Skurcze, które pojawiają się wraz z bólem stóp, ud, łydek i niekiedy również bioder, mogą być objawem miażdżycy. Naczynia krwionośne mają zbyt małą ilość tlenu i wysyłają sygnały o jego braku. Kiedy takie skurcze się pojawiają, warto skonsultować się z lekarzem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze