Przyczyny skurczu łydek
IWONA SZADKOWSKA • dawno temuSkurcze łydek mogą być objawem poważniejszych chorób, takich jak cukrzyca, żylaki lub miażdżyca. Najczęściej jednak dokuczają osobom uprawiającym intensywnie sport lub kobietom w ciąży. Czy dolegliwość może się pojawić, jeżeli nie odżywiamy się prawidłowo? Jakie są przyczyny skurczu łydek?
Czym są skurcze łydek?
To nic innego jak napięcie mięśni łydek. Włókna tych mięśni stają się bardziej twarde i to właśnie sygnalizuje pojawienie się skurczu, a co za tym idzie – nagłego i bardzo dokuczliwego bólu.
Dieta a skurcz łydek
Jedną z przyczyny skurczu łydek może być nieodpowiednia dieta. Skurcze bowiem to sygnał, że naszemu organizmowi brakuje magnezu, wapnia i potasu. Dlaczego właśnie tych składników mineralnych? Wszystko ze względu na funkcję, którą sprawują w organizmie, a mianowicie:
• potas – funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego,
• wapń – mocne kości,
• magnez – odpowiada za wspomaganie przekaźników nerwowych.
Warto przy tym wspomnieć, że jednym z napojów, który skutecznie wypłukuje powyższe składniki mineralne z organizmu jest kawa. Spożywanie jej w zbyt dużych ilościach może doprowadzić do częstszych skurczów łydek. Podobnie działa nadużywanie alkoholu, nieodpowiednia dieta, zażywanie leków moczopędnych, przeczyszczających i preparatów na odchudzanie.
Skurcze a zwiększony wysiłek fizyczny
Skurcze łydek mogą się również pojawiać u osób trenujących zbyt intensywnie. Zwiększona ilość hormonów takich jak: adrenalina, kortyzol, ACTH, może doprowadzić do zaburzonej regulacji przemiany materii i gospodarki wodno-elektrolitowej. W efekcie skutkuje to skurczami łydek i zaburzeniami w pracy organizmu. Dlatego ćwicząc, tak ważne jest dobranie treningu do własnych możliwości i pamiętanie o odpowiedniej rozgrzewce mięśni.
Stres a skurcze łydek
Przyczyny skurczu łydek możemy również doszukiwać się w długotrwałym stresie. Sytuacje stresowe doprowadzają bowiem do wytwarzania się w naszym organizmie adrenaliny. Podwyższony poziom tego hormonu przez dłuższy czas może doprowadzić do nerwobóli i skurczy łydek oraz innych mięśni.
Choroby a skurcze łydek
Niekiedy przyczyny skurczu łydek są bardziej poważne i świadczą o chorobie. Schorzenia, których objawami może być taki skurcz, to:
• cukrzyca – doprowadza do uszkodzenia naczyń tętniczych w nogach i do niedostatecznego ich ukrwienia. W efekcie prowadzi to do skurczu łydek i drętwienia nóg;
• żylaki – uczucie ciężkości, opuchnięte kostki i stopy to jedne z pierwszych objawów żylaków. Gdy mamy żylaki, może dojść również do zaburzenia w krążeniu, a co za tym idzie do częstszego skurczu łydek;
• nadciśnienie – również prowadzi do nieodpowiedniego ukrwienia nóg, co objawia się skurczami;
• miażdżyca – prowadzi do zmniejszenia ilości krwi przepływającej przez naczynia krwionośne, co objawia się skurczami łydek i niedotlenieniem mięśni.
Ciąża a skurcze łydek
W czasie ciąży również może dochodzić do częstszych skurczów łydek. Pojawiają się pod koniec ciąży i są objawem zaburzeń elektrolitowych lub w krążeniu nóg. W okresie ciąży warto szczególnie zatroszczyć się o odpowiednią dietę bogatą w składniki mineralne, które zapobiegną powstawaniu skurczu łydek.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze